BİZ HADO’YA MİLLİ REFLEKSLE BAKIYORUZ

  • Eklenme Tarihi :04.06.2022 | 11:38
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç .Dr. Lütfü Savaş, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesine ticari gözle değil, milli bir refleksle baktıklarını söyledi.

BİZ HADO’YA MİLLİ REFLEKSLE BAKIYORUZ

HADO ile uluslar arası sularda Türk Baydağı ile segerler düzenlemenin kendileri için gurur verici olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, “Biz olaya ticari gözle değil, milli bir refleksle bakıyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ilk belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Başkan Savaş, HADO Projesinin çok stratejik ve milli bir organizasyon olduğunu belirterek, “Hatay büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ilk belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. HADO, Hatay için çok stratejik bir projeydi. 6 yıllık süreç içerisinde yapmamızı istemeyenler oldu. Bu konuda bize direnç göstermiş olsalar da 19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün ilk seferimizi gerçekleştirdik. HADO çok stratejik ve milli bir organizasyondur” dedi.

 

BİZİM İÇİN GURUR VERİCİ

Savaş ayrıca;“İlk defa bir belediye, uluslararası sularda yolcu taşımacılığı yapıyor. Ve şehrimiz ana vatana katıldıktan sonra deniz hudut kapısına sahip oldu. Uluslararası sularda Türk bayrağıyla seferler düzenlemek bizim için gurur verici.Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak onurluyuz. Feribot seferlerimizde herhangi biz kâr amacı gütmüyoruz. Seferlerimiz çok efektif olursa ve Samandağ’a ara istasyon yapabiliriz. Maddi ve manevi çok yorulduk.Birçok kişi bu işi başaramayacağımızı söyleyerek bize çamur atsa da biz bu işi başardık. HADO ile Türkiye, KKTC ve Hatay çok şey kazanacak” dedi. Savaş HADO seferlerini Lübnan ve Hayfa limanlarına da gerçekleştirmek için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

 

 İKTİDAR PARTİSİNİN İL BAŞKANI MECLİS ÜYELERİNE BASKI YAPIYOR

Mayıs ayında yapılan HATSU meclis toplantısındaki su fiyatları ile ilgili alınan kararlar hakkında da Savaş, “Cumhur İttifakı’ndaki arkadaşların bir kısmı bu konuda çok duyarlı. MHP belediye başkanları ve meclis üyeleri ekonomik sıkıntı, enflasyon ve enerjiye gelen zamlardan dolayı rahatsızlar ve HATSU’nun durumunu görüp adım atmanın gerektiğini görüyorlar. Ama iktidar partisinin il başkanı onlara baskı yapıyor. Baskı yapınca da tedirgin oluyor ve çekimser davranıyorlar. Bu konuyu önümüzdeki hafta çözmek istiyorum” diyerek iktidar partisinin il başkanının meclis üyelerine yaptığı baskının yanlış olduğunu söyledi.

HATAY’A HAK ETTİĞİ YATIRIMLARI YAPTIRSINLAR

HATSU’nun meclis üyelerinin bu tutumundan dolayı da oldukça kötü duruma geldiğini ifade eden Savaş, “HATSU şu an batmış durumda. Vergilerini veremiyor.Sadece elektrik faturasını ödüyor. Elektrik faturasını öderken de biz destek oluyoruz. Her şeyi öderken biz destek oluyoruz. Böyle olunca da diğer hizmetlerden geri kalıyoruz. Amaçları hizmetlerimizi engellemek. Hükümetin Hatay’a yapacağı yatırımları arttırması lazım. Hatay’a hak ettiği yatırımları yaptırsınlar. Bizim yapacağımız yatırımlarda da bize destek versinler” dedi.

HATSU’NUN ZARARI ZARARI 72 MİLYON 447 BİN 280 LİRA

Savaş konuşmasının devamında, “11 Kasım 2021’de içme suyu satış tarifesi 5 lira 8 kuruştan 4 lira 6 kuruşa düştü. Ancak 2021 sonu itibariyle su satışmaliyeti 7 lira 61 kuruştu. Yani suyu 3 lira 56 kuruş zararına sattık. Aradaki fark daha sonra bu yılın ilk dört ayında yapılan olağanüstü zamlarla 11lira 45 kuruş oldu. Kullanılan her bir tonda zarar ettik. Çünkü mecliste azınlıktayız. Arkadaşlar istedikleri gibi keyfi davranıyorlar.  12 Kasım 2021’deyapılan yüzde 20 indirim uygulanmasından sonra 30 Nisan 2022 tarihine kadar kurumumuzun zararı 72 milyon 447 bin 280 Türk lirası oldu” ifadelerini kullandı.

HATSU’YU BATIRMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORLAR

Meclis üyelerinin bu tutumundan dolayı ilerleyen zamanlarda Hatay halkına su veremeyebileceklerini de söyleyen Başkan Savaş, “Böyle giderse yakında temiz su veremeyeceğiz. Şimdiden Hatay halkından özür diliyorum. Hatay halkını susuz bırakmak isteyen, hizmeti engelleyen ve mecliste çoğunluğu kullanan bu arkadaşın vebali günahı boynuna. Mevzuatları söylememize rağmen bir şey değişmedi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, artık bu yükü kaldıramıyor. Bu arkadaşlar HBB ve dolayısıyla HATSU’yu batırmak için her şeyi yapıyor. HATSU’yu batırdıkları zaman da Hatay halkına su verme şansı olmayacak. Önümüzdeki günlerde olağanüstü meclis toplantısı yapacağız ve bu konuyu gündeme getireceğiz. Orada Hatay halkını kimi düşünüp düşünmediğini göreceğiz. Şu anda elektriğe yüzde 250 zam yapıyorsunuz ama bizi 2017 yılındaki su fiyatının altında su satmaya mecbur ediyorlar” diye konuştu.

YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

Su fiyatlarında alınan kararları yargıya taşıyacaklarını da belirten Başkan Savaş şöyle konuştu:  Mahkemede Hatay halkının haklarını aramaya ve almaya devam edeceğiz. Elbet bir gün mahkemede hukuk tecelli edecek. Meclisteki arkadaşlarımız tazminat ödeme durumda kalacak. Hatay halkının hakkını kimseye yedirmem. Her metreküp zararı mahkemede tespit edilecek ve bu arkadaşlardan alınacak ama bu arkadaşları yönlendiren il başkanı tazminattan muaf tutulacak. Onlar yüzünden yakında su veremeyecek duruma geleceğiz.İl başkanının sokağa çıkma yüzü olmayacak. Yapacağımız HATSU toplantısında bütün meclis üyelerimizi sağduyuya davet ediyorum.”

BİRLEŞMEMİZ LAZIM

Türkiye’de yaşayan herkesin hukukun üstünlüğünü kabul eden bir zeminde, ortak bir amaçla birleşmesi gerektiğini ifade eden Savaş, “Siyasal kamplaşmayı bırakmamız ve makulde birleşmemiz lazım. Millet İttifakı şu anda bunu yapıyor. Altılı masa dağılsın diye çok fazla manipülasyonyapılıyor. Sayın genel başkanlarımızın altısı da tecrübeli insanlar. Bence birlik ve beraberliklerini bozmayacaklardır.Bu süreçte altı genel başkana da tarihi bir görev düşüyor” diye belirtti. (Haber Merkezi)