Borç ödemek yerine iş makinesi aldık - Hatay Söz Gazetesi

Borç ödemek yerine iş makinesi aldık

  • Eklenme Tarihi :03.05.2024 | 15:28
  • Muhabir :MUSTAFA SAĞLAM

Borç ödemek yerine iş makinesi aldık

Samandağ bir önceki Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, belediyenin 181 milyon borcu olduğuna dair açıklamalarda borcun şişirildiğini savundu.

 

Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’ın yaptığı borç açıklamasını kabul etmeyen Eryılmaz, “Belediye Başkanı Sayın Emrah Karaçay’a soruyorum; SGK borçlarını ve vergi borçlarını şişirerek, kamulaştırmasız el atmalar işlemlerinden kaynaklı alacaklıları Refik Eryılmaz’ın yaptığı ve Belediyenin üstüne bıraktığı bir borç gibi göstererek; Belediyenin alacaklarından ve kasada mevcut parasından hiç bahsetmeyerek, yapılandırılmış bir kredi borcu rakamını olduğundan çok daha fazla göstererek, esnafa olan mahkemelik olmuş borçlarını ve bizim 5 yıl önce reddettiğimiz ve emanete almayın dediğimiz faturaları borç olarak kamu oyuna lanse ederek ne kadar ahlaki ve doğru bir tavır sergilemiş oldunuz?” dedi.

BU YAKLAŞIMI KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM.

Bu yaklaşımı kamuoyunun takdirine bıraktığını da belirten Eryılmaz, “Bizim dönemden kalan ve bizi ilgilendiren borçları ayrıntılı olarak kalem kalem kamuoyuna açıklayacağım. Ancak şimdilik şu kadarını söyleyeyim; 5 Yıllık görev süremiz boyunca, Hiçbir resmi ve özel bankadan kredi kullanmadık. Hiçbir belediye çalışanımıza borcumuz yok. Esnafa olan borcumuz (Bizim yönetimle alakalı)

yaklaşık sadece 3 milyon TL. Kasada bıraktığımız para 6.200.000 TL. HATSU'dan alacağımız 7.000.000 TL. Diğer Belediye alacakları (Emlak vergisi v.s) 55 milyon TL. Depremden bu güne yaklaşık 23.000.000TL değerinde sıfır iş makinası alımı gerçekleştirdik. Bu araçların tamamı kredi kullanmadan ve peşin para ile satın alınmıştır. (Acaba bu iş makinalarını almasaydım da SGK borcunu mu ödeseydim diyorum) 2019da Belediyeyi 68 Milyon borçla devraldık. (2019’da döviz kuru 5 TL 60 Kuruş du. 68.000.000 TL borç o günün kuru üzerinden hesaplandığında 12 milyon 400.000 Amerikan Doları yapıyor). 2019da Biz Belediyeyi teslim aldığımızda Personel A.Ş’nin ne kadar SGK ve Vergi borcu vardı onu da bilmiyoruz (onu da başkan araştırıp kamuoyu ile paylaşırsa sevinirim)” dedi.