Bunların hepsi bir spekülasyondan ibaret - Hatay Söz Gazetesi

Bunların hepsi bir spekülasyondan ibaret

  • Eklenme Tarihi :25.06.2024 | 10:38
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bunların hepsi bir spekülasyondan ibaret

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu fiyatının 3 bin liraya yükseltileceğine dair iddialara ''Toplantılar yapılıp, kararlar verilip, netice açıklanana kadar bunların hepsinin bir taslaktan ibaret olduğunu, bir spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmiş olayım’’ dedi. AK Parti Sözcüsü Çelik, genel merkezde devam eden MYK toplantısı sırasında açıklamada bulundu. Çelik, ‘’İç politikada ve dış politika da bir sürü gündem maddesi var. Hassasiyetle takip ediyoruz. Tabi Suriye’nin kuzeyindeki aktiviteleri, bir takım terörist faaliyetleri çok yakından takip ettiğimizi ifade etmek isterim. Burada Suriye PKK’sı olan PYD-YPG unsurlarının bir yerel seçim gerçekleştirme arayışı vardı. Buna biz şiddetle karşı çıkmıştık. Halen de ertelenen bu yerel seçimin tekrar gerçekleştirilmesi yönünde çeşitli arayışlar olduğunu görüyoruz. Bunlara karşı sert ve net tutumumuzu sürdüreceğimizi ifade etmek isterim. Burada ‘DEAŞ ile mücadele’ bahanesi adı altında bir terör örgütünün orada yaptığı faaliyetleri dünyaya ‘demokrasi’ diye pazarlaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Burada bir seçim faaliyeti, PKK’nın güdümündeki, bir terör örgütünün güdümündeki bir seçim faaliyeti esasında ‘teröristan’ kurulması anlamına gelir. Bu bir seçim de değildir zaten. Orada bir terör devletçiği kurmak için, bir ‘teröristan’ meydana getirmek için sadece bir yöntemin istismar edilmesidir. Buna hiçbir şekilde göz yumulmayacağını ifade etmek isterim. Bu, bölgede daha büyük kaosa sebep olabilecek, daha büyük etnik çatışmalara, mezhep çatışmalarına yol açabilecek aynı zamanda da Suriye’nin toprak bütünlüğü ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli güvenliğini tehdit eden bir gelişme olarak değerlendirilecektir ve buna anında cevap verilecektir” dedi.

ŞURAYA BURAYA VERGİ GELECEK’ GİBİSİNDEN AÇIKLAMALARIN ÇOĞU SPEKÜLATİFTİR’

Çelik, MYK gündemine ilişkin, “Bugün 2 tane genel başkan yardımcılığımızın sunumları var. Bir tanesi ekonomi işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız sunum yapacak. Diğeri de insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcımız kapsamlı bir sunum yapacak. Bu çerçevede geçtiğimiz dönemde ekonomi işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız, milletvekillerimizle bir araya gelerek ekonomi gündemini değerlendirmişti, onunla ilgili bilgi verecekler. Tabi Orta Vadeli Program kapsamında vergi adaletinin sağlanması için çeşitli konular görüşülüyor. Burada şunu söylemek isterim ki çeşitli şekillerde sosyal medyaya ya da başka yerlere sızan ‘işte şuraya da vergi gelecek, buraya da vergi gelecek’ gibisinden açıklamaların çoğu spekülatiftir. Bunlar vatandaşımıza yük getirmek için değil, herhangi bir şekilde vergi adaletsizliğinin söz konusu olduğu yerlerde vergi adaletinin sağlanması için yapılan çalışmalardır. Tabi bir taslak söz konusu olduğunda bir taslakta uygun görülen uygun görülmeyen her şey o taslağa yazılır ama son kararı siyasi irade verir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde resmi olarak açıklanmamış bu tip spekülasyonlara itibar edilmemesi gerektiğine belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARÇ PULUNUN 3 BİN LİRAYA YÜKSELTİLECEĞİNE DAİR İDDİALAR

Çelik, ‘Yurt dışı çıkış harcı çok tartışılan bir konu. Gelir İdaresi Başkanlığı 3 bin liraya yükseltilmesini teklif etti. AK Parti’nin buna itiraz ettiğini biliyoruz. Bin-bin 500 lira olması teklif edilmiş AK Parti tarafından. Harç, 3 bin liraya yükseltilir mi?’ sorusuna, “Bu konuşulan her şey bir taslak düzeyinde bir şeye yazılır, yani işte ‘1 lira olsun’dan, ‘10 lira olsun’a kadar yazılır, ama bu son karar verileceğine kadar bunların hiçbiri geçerli değildir. Dolayısıyla o son kararların verileceği toplantılar yapılmadı. Onlar verildiği zaman ne olmuş olduğu ortaya çıkacak. Bazen şöyle de oluyor; bir sunum yapılır. Orada bir taslak vardır. Aslında taslakta aynı konuyla ilgili 10 tane alternatif vardır. Fakat onlardan bir tanesi sızar bir şekilde. O bir spekülasyon konusu olur. Yani burada esas amaç birincisi gelir dağılımındaki adaletsizliği giderebilecek şekilde düzenlemeler yapmak, esas siyasi amaç bu. 2’ncisi de vergi adaletini yapmak. Dolayısıyla o toplantılar yapılıp, kararlar verilip, netice açıklanana kadar bunların hepsinin bir taslaktan ibaret olduğunu, bir spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmiş olayım’’ diye yanıt verdi.