ÇALIŞKAN: KALICI KONUTLAR TESLİM EDİLMEDİ AMA YARDIM KESİLİYOR - Hatay Söz Gazetesi

ÇALIŞKAN: KALICI KONUTLAR TESLİM EDİLMEDİ AMA YARDIM KESİLİYOR

  • Eklenme Tarihi :11.06.2024 | 16:01
  • Muhabir :Haber Merkezi

ÇALIŞKAN: KALICI KONUTLAR TESLİM EDİLMEDİ AMA YARDIM KESİLİYOR

6 Şubat depremlerinde evleri yıkılan veya hasar gören kiracılara ödenen aylık 5 bin TL'lik kira desteğinin Haziran ayı itibarıyla sonlandırılacağının SMS yoluyla duyurulması tepkilere neden oldu. AFAD'ın gece saatlerinde gönderdiği SMS ile depremden sonra başlanan kira yardımlarının artık ödenmeyeceği bildirildi.

DEPREMZEDELERE KİRA DESTEĞİ KESİLDİ: TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, depremzedelerin evlerinin bir buçuk sene içinde teslim edileceğinin söylendiği bir dönemde yardımların kesilmesini eleştirdi.

Çalışkan, SMS yoluyla yapılan duyurunun yanlış bir zamanda yapıldığını ifade ederek, "Vatandaş hala perişan, konutlar teslim edilmedi ama yardım kesiliyor. Utana sıkıla yapılan işler ne hikmetse gece yarısı duyuruluyor! Sabahı bekleseydiniz!" diyerek tepkisini dile getirdi.

KİRA DESTEĞİNİN KESİLMESİYLE YENİ BİR KRİZ BAŞLADI

Deprem bölgelerinde inşaatı devam eden kalıcı konutların yapımının en az bir yıl daha sürmesi bekleniyor. Bu nedenle AFAD'ın aldığı bu kararla binlerce insan büyük bir mağduriyetle karşı karşıya bırakılmaktadır. Evleri ve işyerleri yıkılıp işsiz kalan depremzedelerin, kira desteğinin de kesilmesiyle birlikte daha da zor bir sürece girecekleri ve toplumda geri dönüşü mümkün olmayan yaraların açılmasına neden olacağı ifade ediliyor.