CHP’DEN YENİ SINIR KAPISI İÇİN KANUN TEKLİFİ

  • Eklenme Tarihi :12.08.2022 | 09:12
  • Muhabir :

CHP’DEN YENİ SINIR KAPISI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Ovaköy Sınır Kapısı'nın Irak ile iş hacmi ve dış ticaretin artırılması için önemli olduğunu belirterek, yeni bir sınır kapısı açılması ile Türkiye ihracatının %25-50 civarında bir artış göstereceğini belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Irak’a açılacak, Habur sınır kapısına alternatif bir sınır kapısının hizmete açılması amacıyla Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy’de yeni bir sınır kapısı hizmete açılması için kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Ovaköy Sınır Kapısı'nın Irak ile iş hacmi ve dış ticaretin artırılması için önemli olduğunu belirterek, yeni bir sınır kapısı açılması ile Türkiye ihracatının %25-50 civarında bir artış göstereceğini belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı.
CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin’in TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde Türkiye’nin menfaatine olacak ve bölge ekonomisine fayda sağlayacağı söylenen Ovaköy Ali Rıza Efendi Sınır Kapısının kurulması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, “Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy’de 15.05.2004 tarihli ve 25463 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilerek, Ovaköy Ali Rıza Efendi Gümrük Müdürlüğü kurulmuştur. Ancak bölge için önemli olan Ovaköy Sınır kapısı aradan 18 yıl geçmesine rağmen hala açılmamıştır. Türkiye ve Irak’ı birbirine bağlayacak ve Basra Körfezi’ne kadar uzanacak Ovaköy Sınır Kapıs’nın, Habur Sınır Kapısı’na alternatif bir güzergâh olarak açılması zaman zaman gündeme getirilmektedir.  Ovaköy'ün açılması başta ekonomik ve stratejik öneminin yanı sıra, bölgede yasayan Türkmen soydaşlarımıza güvenlik ve lojistik bakımdan sağlayacağı büyük avantajları bulunmaktadır. Bununla birlikte stratejik bir konumda olan Ovaköy sınır kapısının açılması Türkiye-Suriye-Irak ilişkileri açısından da önem arz etmekte. Ayrıca bölgeye yerleşmeye çalışan terör örgütlerinin yarattığı terör ve karmaşa hattı da kesilmiş olacaktır.” dedi.

Ali Rıza Efendi Gümrük Müdürlüğü Ovaköy 15.05.2004 tarihli 25463 sayılı Resmi Gazete ile ilan edilmiş olup kuruluş süreci tamamlanmıştı. Irak'a sınırında Habur'a alternatif bir sınır kapısının hizmete açılması meselesi zaman zaman gündeme getirilmiş ve bunun için öne çıkan ilk seçeneğin, Habur'un yaklaşık 15 kilometre batısında yer alan Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy olacağı belirtilmişti.

Ovaköy Sınır Kapısının  açılmasının başta ekonomik ve stratejik öneminin yanı sıra Türkiye için çok yönlü önemli başlıkları içermekte olduğunu söyleyen CHP’li Şahin, “Ovaköy’de bir sınır kapısının açılması demek sadece Türkiye ihracatının %25-50 civarında bir artış göstereceği anlamına gelmiyor. Başka artıları da olacak. Aynı zamanda bölgede yaşayan Türkmen soydaşlarımıza güvenlik ve lojistik bakımdan sağlayacağı büyük avantajlarda bulunulabileceği anlamına gelmektedir. Bu bölge stratejik bir bölgedir. Türkiye-Suriye-Irak üçgenini oluşturuyor. Dicle’nin başını tutmak ve yön vermek, kuralları oluşturan, başarıyı ortaya koyan demektir. Bölgede yaşayan Türkmenleri de çok yakından ilgilendiren bir konudur. ABD dahil çeşitli ülkeler, o bölgeyi kullanarak terör örgütü PKK/YPG'ye yerleşke sağlama çabaları sergiliyor. Bu bölge sadece ABD için önemli değil, İran da Haşdi Şabi üzerinden Sincar’da faaliyetler sürdürülüyor. Terörün yapılanmasına yönelik farklı yapılarla ve ülkelerle konsalidasyon içinde oluşturulan hareketler bu bölgede barışı ve huzuru bozacak şekildedir. Türkiye, bu bölgeye bir sınır kapısı açmayı gerçekleştirdiğinde, bu terör ve karmaşa hattını da kesmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

SADECE EKONOMİYE DEĞİL TERÖRE DE ÇÖZÜM OLACAK

Irak’ın bir kısım ülkelerinin farklı planları doğrultusunda karmaşanın hakim olduğu bir yer olarak hakim kılınmaya çalışılsa da, Türkiye için siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra tarihi bağların varlığı nedeniyle öteden beri önemli ‘barışın, huzurun korunması gereken’ bir sınır komşusu olduğunun altını çizen Suzan Şahin, “Ovaköy, sadece klasik anlamda bir hudut özelliği değildir. Ovaköy ile güvenlik- diplomasi ve transit kazanımların sarkaç etkisi sağlanması mümkündür. Ülke kazanımlarını sağlamaya yönelik el birliği ile bütün kesimlerin milli adımlar atması gerekmektedir. Yeni yaklaşımların hakim olduğu ve dünyayı sardığı, sarsmaya başladığı bir zaman diliminde, Ovaköy’ün faaliyete geçirilmesi ile bölgede (Suriye- Irak-Türkiye) barış, istikrar, huzur ve kazan kazan politikaları kazanacaktır. Konvansiyonel çıkar ortaklıklarının yerini artık yenileri alıyor. Bambaşka yeni yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Yaşadığımız zaman diliminde, ekonomi ulusal güvenliğin en önemli parçası olarak tanımlanıyor. Ülkelerin istihbarat fonksiyonlarında değişimler yaşanıyor, ekonomik alanlar istihbaratların ana konularına katılıyor ve ülke stratejileri bu yeni yaklaşımlarla belirleniyor. Şahsen bölgeye giderek yapmış olduğum incelemeler göstermiştir ki Ovaköy sınır kapısı projesi olumlu bir adım olacaktır. Burası tam olarak Türkiye-Irak-Suriye üçgeninin köşesidir. Suriye’ye de yakındır. KDP kontrolünün ucudur. Habur’u KDP kontrol ediyor, bu bakımdan da ülkemize rahatlık yaratacaktır.” diyerek verdiği Kanun Teklifi ile Türkiye’nin menfaatine olacak ve bölge ekonomisine fayda sağlayacak şekilde Ovaköy Ali Rıza Efendi Sınır Kapısının kurulmasını amaçladıklarını söyledi.

“YAYLADAĞI VE CİLVEGÖZÜ SINIR KAPILARI DERHAL AÇILMALI”

Hatay’da bulunan ve yaklaşık 12 yıldır Suriye savaşı nedeniyle kapalı olan Yayladağı ve Cilvegözü Sınır Kapısılarının, bölgede yaşanan son gelişmelerden sonra artık açılması gerektiğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Suriye sınırında bulunan Yayladağı ve Cilvegözü sınır kapılarının kapatılması Hatay’ı ve ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. Sınır ticareti durdu, yatırımlar, projeler durdu, reel sektör zorda, esnaf perişan. İhracat hızla azalıyor, bavul ticareti düşüşte. Esnaf kepenk kapatıyor. Hatay’ın yerel yönetimi ile sanayi ve ticaret alanındaki başlıca kurumları bölge ticaretine destek olmak amacıyla kullanılabileceği yolunda atılan adımlara Yayladağı Sınır Kapısı’nın da dahil edilmesini istiyor. Bu kapılar derhal açılmalıdır.” dedi. (Haber Merkezi)