ÇİFTÇİNİN ELEKTRİĞİNİ KESTİLER!

  • Eklenme Tarihi :08.04.2022 | 10:13
  • Muhabir :

VERİMLİ TOPRAKLARDA NASIL SULAMA YAPACAĞIZ?

 ÇİFTÇİNİN ELEKTRİĞİNİ KESTİLER!

 

Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ne bağlı Kazkeli Mahallesi’nde yaşayan çiftçiler, Amik Ovası’nda bulunan arazilerinde ürünlerin yetiştirilmesinde kullandıkları tarımsal sulama nedeniyle kullandıkları elektrik faturalarını ödeyemeyince EnerjiSa ekipleri bölgeye jandarma eşliğinde gelerek çiftçilerin elektriğini kestiler.

Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ne bağlı Kazkeli Mahallesi’nde yaşayan çiftçiler ekili arazilerine tarımsal sulama gerçekleştirdikleri için Kazkeli Sulama Kooperatifi’ne gelen elektrik faturalarını ödeyememesi sonrasında EnerjiSa yetkilileri tarafından şahsa ait olan 16 adet beton elektrik nakil hat direklerini yerinden sökerek çiftçilere mağduriyet yaşattılar.

VERİMLİ TOPRAKLARDA NASIL SULAMA YAPACAĞIZ?

Kırıkhan İlçesi’ne bağlı Kazkeli Mahallesi’nde yaşayan çiftçiler EnerjiSa tarafından yapılan bu uygulamaya sert tepki göstererek, “Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunları hepimiz yakından biliyoruz. Bu bereketli topraklarda ürün verimi alabilmek için ürünlerin zamanında sulanması gerekiyor. Bunun için de su olmadığı için, tarımsal sulamamızı elektrik ile su kuyularından su çekerek gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca yetiştirdiğimiz ürünler de para etmiyor. Çiftçilerin kalemleri arasında yer alan gübre, tohum ve mazota gelen zamlardan çok etkilendik. Bu yüzden elektrik faturalarımızı ödeyemez duruma geldik. Şu an arazi içerisinde maydanoz, dereotu ve buğday ekili alanlar var. Bunlar sulanmaz ise biz çiftçiler büyük zarar göreceğiz. Elektriklerimiz kesilir ise Hatay’ın en verimli ve bereketli topraklarında ürünlerimizi nasıl sulayacağız? Bizler nasıl üretim yapacağız? Yetkililerin bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz.” dediler.

16 ADET ELEKTRİK NAKİL HATTI YERİNDEN KALDIRILDI

Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ne bağlı Kazkeli Mahallesi’nde yaşayan çiftçiler EnerjiSa yetkilileri ile Jandarma ekipleri yaptıkları görüşmeler sonrasında, Kazkeli Sulama Kooperatifi’ne ait elektrik borcunun ödenmemesi nedeniyle arazi üzerinde bulunan 16 adet beton elektrik nakil hattını yerinden söktüler.

ÜRETİMİ ARTTIRAN ÇİFTÇİYE BUNU MU REVA GÖRÜYORSUNUZ?

Kırıkhan İlçesi’ne bağlı Kazkeli Mahallesi’nde EnerjiSa ekipleri tarafından gerçekleştirilen elektrik kesimi sırasında Ankara’da bulunan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak olayı gündeme taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir yaptığı konuşmada, “Çiftçilerimizin tarımsal amaçlı kullandığı elektriğin borcu sorun olmaya devam ediyor. Borcunu ödeyemeyen çiftçilerimizin elektriklerinin tamamen kesilmesi ve enerji nakil hat direklerinin kaldırılmasıyla cezalandırılıyor. Seçim bölgem olan Hatay İli Kırıkhan İlçesi Kazkeli Köyü’nde de bugün itibariyle EnerjiSa tarafından tarımsal amaçlı kullanılan enerji nakil hat direkleri kaldırılmıştır. Elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçilerimiz için bulduğunuz çözüm yolu bu mudur? Diğer tarafından iktidar dağı, taşı ekin diyor! Söylemesi kolay! Çiftçi bu girdi fiyatlarıyla nasıl ekecek, haberiniz var mı? Neredeyse gün aşırı girdilere zam yapıyorsunuz. Çiftçilerimiz bu girdilerle dağı taşı bırakın, evinin önündeki bir karış toprağa bile ekemiyor. Buradan iktidara sesleniyorum, ‘Üretimi arttırmaya çalışan çiftçiye bunu mu reva görüyorsunuz?” diyerek sözlerini tamamladı. (Murat MUTLU)