DENİZANALARI MECLİS GÜNDEMİNDE

  • Eklenme Tarihi :21.03.2022 | 10:55

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Samandağ’dan Arsuz-Dörtyol’a kadar uzanan sahil şeridini kapsayan zehirli denizanası istilasını verdiği önerge ile meclis gündemine taşıyarak hükümet yetkililerini göreve davet etti.

DENİZANALARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Hatay’ın Samandağ ilçesi başta olmak üzere İskenderun, Dörtyol, Arsuz ilçeleri sahillerine vuran zehirli göçmen denizanaları bölgede endişe uyandırmakta. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, 2021 yılında İsrail ve Lübnan’da görülen zehirli tür denizanalarının bu yıl Hatay’da kıyıya vurduğunu ve yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine vuran denizanalarının farklı noktalarda yoğun olarak görüldüğünü söyledi.

TBMM BAŞKANLIĞINA ÖNERGE VERDİ

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren CHP’li Şahin, ‘‘İskenderun teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi hocaları normalde Mart ayında ortaya çıkan denizanalarının erken görülmesiyle ilgili incelemeler başlattı, giriş ve çıkış olması nedeniyle İskenderun Körfezi’nde denizanalarının akıntıya kapılmaları durumunda bu kıyılarda da görülebileceğine dikkat çektiler ve istilacı egzotik bir denizanası türü olan rhopilema nomadica (göçmen denizanası) türünün yoğun bir popülasyonunun görüldüğünü belirttiler. Uzman akademisyenlerin yaptığı açıklamalarda özellikle gırgır avcılığında 35 kulacın üzerindeki derinliklerde görülen denizanasının yoğunlaştığının net bir şekilde görüldüğü, çok erken bir dönemde kıyılarda görülmeye başlandığı, zehirli bir tür olarak bilindiği belirtiliyor.’’ dedi.

Doğu Akdeniz kıyılarında son yıllarda Şubat-Mart aylarında denizanasının aşırı artışları görülmekte. İlk olarak Lübnan, Suriye kıyılarında aşırı artışı gözlenen göçmen denizanası Rhopilema nomadica bir hafta sonra, Türkiye kıyılarında görülmekte. Önce Türkiye’nin doğu kıyılarından yani İskenderun ve Mersin Körfezi’nden, sonrasında Antalya Körfezi’nden bildirilen bu tür için balıkçı ve denizcilerden birçok ihbar kaydedildi. Şubat ayı içerisinde değişen sıklıklarla yapılan gözlemler Mart ayında da devam etmekte.

BAKANLIK DERHAL GÖREVİNİ YAPMALI

Hatay sahillerinde balıkçılık, turizm ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Denizanalarının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla izleme programlarının oluşturulması çok önemli olduğunu söyleyen CHP’li Şahin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bir an önce harekete geçerek halk ve doğa sağlığını tehdit eden denizanalarının temizliği ile ilgili çalışma başlatması gerektiğini belirtti ve konuyu meclis gündemine taşıyarak önerge verdi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin önergesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanından şu sorulara cevap istedi; “Halk ve balıkçı sağlığını tehdit eden denizanalarına ilişkin hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz? Göçmen türü olan zehirli denizanaları Hatay’ın hangi sahillerinde tespit edilmiştir? Bu türe ilişkin yürütülen çalışma var mıdır? Varsa hangi düzeydedir? Zehirli denizanalarına ilişkin acil eylem planı oluşturması düşünülmekte midir?” (Haber Merkezi)