DEVA PARTİSİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

  • Eklenme Tarihi :30.07.2022 | 09:00

Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde meydana gelen köpeklerin yakılarak ve başları ezilerek öldürülmesi olayına Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Hatay İl Başkanlığı sessiz kalmayarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

DEVA PARTİSİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

Kırıkhan İlçesi’nde meydana gelen hayvan katliamı nedeniyle Hatay Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına DEVA Partisi Hatay İl Başkanı M. Sabit Coşkun, DEVA Partisi Hatay İl Başkanlığı Doğa Hakları ve Çevre Politikaları İl Başkan Yardımcısı Hasan Bayır, DEVA Partisi Defne İlçe Başkanı Av. Nidal Hüzmeli ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

 

HAYVAN KATLİAMLARINA SESSİZ KALMAK BİZE YAKIŞMAZ!

Hatay Adliyesi’ne yapılan suç duyurusunun ardından bir konuşma yapan DEVA Partisi Hatay İl Başkanı M. Sabit Coşkun, “Kırıkhan İlçemizde zalimce işlenen köpek katliamları ve köpeklerin yakılması olayı bizleri derinden üzdü. Bu konuda gerekli uyarıları ve müracaatları yapmak üzere DEVA Partisi Hatay İl Başkanlığı Doğa Hakları ve Çevre Politikaları İl Başkan Yardımcısı Hasan Bayır, DEVA Partisi Defne İlçe Başkanı Av. Nidal Hüzmeli ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduk. Öncelikle belirtmek isterim ki, bu dünyada en az bizim kadar seslerini duyuramayan, dertlerini anlatamayan birçok canlının da en az bizler kadar yaşama hakkının olduğuna inanıyoruz. Biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü diyen bir neslin peşinden geliyoruz. Bu yüzden bu tür katliamlara seyirci kalmak bize yakışmaz.” dedi.

KONUNUN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

DEVA Partisi Hatay İl Başkanlığı Doğa Hakları ve Çevre Politikaları İl Başkan Yardımcısı Hasan Bayır ise yaptığı konuşmada, “Ülkemizde hayvanların ezilerek katledildiğini maalesef sürekli olarak görmeye başladık. Her gün çevremizde basında ve sosyal medyada yeni bir vahşet haberi duymaktayız. Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da da gerçekleştirilen hayvan katliamları bizleri endişelendiriyor ve üzüyor. Kendini savunamayan bu dostlarımızın canına kıyan canilerin cezasız kalmaması, olayların tekrarını engelleyecek caydırıcı cezalar almasını sağlamak için gerekli müracaatımızı yapıyor ve yetkililerden bu olayların faillerinin bulunması konusunda azami gayret göstermesini bekliyoruz. DEVA Partisi olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.” dedi.

YETKİLİLER GÖREVLERİNİ İCRA EDEMEMEKTEDİR

DEVA Partisi Defne İlçe Başkanı Av. Nidal Hüzmeli ise yaptığı konuşmada, “DEVA Partisi olarak sokak köpeklerinin işkence edilerek öldürülmesi nedeniyle üzüntülü olduğumuzu belirtmek isterim. Canice işlenen bu olay, toplumun vahametini göstermektedir. Bu olaydaki temel mesuliyetin kimde olduğu aşikar olup, yasaların son birkaç yılda değişikliklerle işlevsizleştirilmesi caydırıcılığını kaybetmesi nedeniyle sadece hayvanlara karşı değil, insanlara dahi karşı yöneltilen suç oranlarında artış görülmektedir. Hayvanların korunmasına yönelik gerekli yasal düzenlemeler yeterli şekilde revize edilmemiştir. Hayvan barınakları ile ilgili olarak gerekli vazifeleri yerine getirmeyen kişilerin bu anlamdaki sorumluluklarında görevlerini yeteri kadar icra etmedikleri kanaatindeyiz. Bizler DEVA Partisi olarak bu canice yapılan olaya sessiz kalmayacağımızı, olayın takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz.” diye konuştu. (Murat MUTLU)