GENÇLER GEZİ İSTANBUL İLE ŞEHRİ DOYASIYA GEZECEK - Hatay Söz Gazetesi

GENÇLER GEZİ İSTANBUL İLE ŞEHRİ DOYASIYA GEZECEK

  • Eklenme Tarihi :28.04.2024 | 10:47
  • Muhabir :Haber Merkezi

GENÇLER GEZİ İSTANBUL İLE ŞEHRİ DOYASIYA GEZECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbullu gençleri şehrin tarihi ve kültürel alanlarıyla buluşturmaya bu yıl da devam ediyor. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nce ilk kez Adım Adım Tarihi Yarımada ismiyle 2022 yılında başlatılan; geçtiğimiz yıl da Gezi İstanbul olarak kent geneline yayılan proje gençlerden gelen yoğun ilgi üzerine bu yıl da devam edecek.  Gezi İstanbul kapsamında İstanbul'un kadim tarihi ve kültürel miras alanları yıl boyu gerçekleştirilecek olan tematik gezilerle İstanbullu gençlere tanıtılacak. “Bir bilenle gez” mottosuyla gerçekleştirilecek gezilere akademisyenler ve alanında uzman isimler rehberlik edecek.

 

 GEZİLER 7 FARKLI KATEGORİDE OLACAK

Mayıs ayının ilk haftasından yıl sonuna kadar devam edecek proje kapsamında; kültür tarihi gezileri, mimarlık tarihi gezileri, monografik semt gezileri, arkeolojik alan gezileri, müze gezileri ve doğa gezileri düzenlenecek. Bu kategorilerin yanında bu yıl ilk kez gastronomi gezileri de gerçekleştirilecek.

 HER GEZİ UNUTULMAZ BİR DENEYİM SUNUYOR

Her kategorinin kendisine özel temaları ve rotası olacak. Atatürk’ün Beyoğlu anıları, İstanbul'un tılsımları, tarihi olaylara tanıklık eden meydanlar, mekanları ve olaylarıyla İstanbul’un kurtuluşu gibi temalar kültür tarihi gezileri içinde yer alacak.

Mimarlık tarihi kategorisi içinde ise Sinan yapıları; sultan külliyeleri, İstanbul’un tarihi su yolları, kemerleri ve bentleri, Kapalıçarşı; hanlar, hamamlar, kapanlar; yeraltındaki İstanbul; sarnıçlar, mahzenler, dehlizler; imparatorlukların kalbine yolculuk gibi birçok gezi teması yer alacak.