HATAY DOSYALARI NEDEN BEKLİYOR

  • Eklenme Tarihi :15.07.2023 | 21:30
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, deprem sonrasında Mersin vergi dairelerine bağlanan Hataylı mükelleflerin dosyalarının aylardır bekletilmesini Meclis gündemine taşıdı.

HATAY DOSYALARI NEDEN BEKLİYOR

Aylardır bekletilen dosyalar arasında Hataylı nakliyeci ve ihracatçı firmaların KDV iade dosyaları olduğuna dikkat çeken Güzelmansur, "bizim depremzede firmalarımıza öncelik tanınması gerekirken dosyalarının bekletilmesi ne akla ne de vicdana sığar" dedi.

 

Güzelmansur TBMM Genel Kurulu'nda şöyle konuştu: "Deprem sonrasında Hatay'daki mükellefler Mersin Vergi Dairelerine bağlandı ancak yukarıdan gelen bir emir midir yoksa başka bir neden midir bilinmez ama Hataylı mükelleflerin dosyaları aylardır bekletiliyor. Biliyorsunuz, Hatay ihracatçılar, nakliyeciler şehridir. İhracatçı, nakliyeci firmaların 6 Şubat'tan önce sisteme girmiş KDV iade dosyaları bile bekletiliyor. 500-600 civarında bekletilen KDV iade dosyaları var. Depremde yerle bir olmuş bu firmalar ayakta durmaya çalışıyor, iş yapmaya, çalışanını korumaya çalışıyor. Bir kör kuruş dahi çok önemliyken KDV'leri ödenmiyor. Hatay'dan gelenler öncelikli olması gerekirken Hatay firmaları süründürülüyor. Bu ne akıl, bu ne vicdan! Bu haksız uygulamayla ilgili Bakanlığı gereğini yapmaya devam ediyorum." 

Haberin Videosu