HATAY’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMAYIN!

  • Eklenme Tarihi :26.05.2022 | 08:00
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın sorunlarını içeren Harbiye Şelaleleri, Sınır Kapıları, Millet Bahçesi ve Otoyol konularını TBMM’de gerçekleştirdiği basın açıklaması ile gündeme getirdi.

HATAY’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMAYIN!

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın çözüm bekleyen sorunlarını TBMM’de basın toplantısı yaparak gündeme getirdi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısına CHP Hatay Milletvekilleri Av. Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir’de katılım gösterdi. 

PROTOKOLÜ İMZALAMAKTAN NEDEN VAZGEÇTİNİZ?

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Harbiye Mahallesi’nde bulunan Harbiye Şelalelerinin rehabilite edilmesi ile ilgili yapılan ön protokol sonrasında projenin neden iptal edildiğini gündeme getiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Harbiye denince akla önce meze, künefe ve şelaleler gelir. 600 çeşit mezemiz var. Ne yazık ki Harbiye Şelaleleri şu anda içler acısı durumda. Biz Hatay Valisi Rahmi Doğan ve HBB Başkanı Doç. Lütfü Savaş’ın himayeleri altında daire başkanlarıyla, iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle birlikte birkaç toplantı yaptık. Bu toplantıların amacı Harbiye Şelalelerinin rehabilite edilmesi idi. 100 bin metrekarelik alan öncelik olarak rehabilite edilecekti, daha sonra toplam 600 bin metrekare olan ikinci etaba geçilecekti. Bununla birlikte Hatay Valisi Rahmi Doğan ve yetkililerin katılımıyla ön protokol imzalanmıştı. DOĞAKA’nın da müdahil olmasıyla birlikte sebebini bilmediğimiz bir nedenden dolayı bu proje iptal edildi. Buradan iktidar yetkililerine soruyorum. Toplantılar yaptıktan sonra son aşamaya gelmemize rağmen,  Harbiye Şelalelerinin düzenlenme protokolünü imzalamaktan neden vazgeçtiniz? Harbiye, Hatay’ın bir mahallesi değil midir? Harbiye, Türkiye’nin sayılı en gözde yerlerinden biri değil midir?” dedi.

YAYLADAĞI SINIR KAPISI’NI AÇIN!

2011 yılından bu yana komşu ülke Suriye’de yaşanan iç savaştan en çok Hatay’ın etkilendiğini ve Hatay halkı ile bölge halkının nefes alması için sınır kapısının açılması gerektiğini dile getiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “14 ülkeye açılan Yayladağı ve Cilvegözü Sınır Kapısı var. Komşu ülke Suriye’den en çok etkilenen illerin başında Hatay gelmektedir. Buradan bir kez daha iktidar yetkililerine sesleniyorum. 14 ülkeye açılan bu sınır kapılarından en az bir tanesini açın. Yayladağı Sınır Kapısı’nı açın, sadece Hatay’a değil, bölgeye rahat bir nefes aldırır. Bugün biliyorsunuz Arabistan ile normalleşme süreci başladı. Arabistan’la ihracatın yapılması için Yayladağı Sınır Kapısı’nın bir an önce açılması gerekiyor.” dedi.

MİLLET BAHÇESİ’NDE 2 METRELİK DUVARLARIN NE İŞİ VAR?

Antakya’da yapımı devam eden Millet Bahçesi hakkında vatandaşların yeşil alan istediğini belirten CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Antakya’da Atatürk Stadyumu var idi. Yeni Hatay Stadyumu’nun tamamlanmasının ardından Atatürk Stadı’nın yerine Millet Bahçesi yapılması kararı alındı. Millet Bahçesi’nde sadece moloz yığınları ve 2 metre yüksekliğinde duvarlar bulunuyor. Millet Bahçesi’nde 2 metrelik duvarın ne işi var? Siz Antakya’nın en düzgün, en nadide yerlerinden biri olan Atatürk Stadı’nın yıkıp Millet Bahçesi yerine beton yığını haline getiriyorsunuz. Antakya halkı beton yığını değil, yeşillik istiyor. Antakya halkı nefes alabilecek park istiyor.” dedi.

Hükümetin  bin 200 kilometrelik otoyolu yaptığını fakat geriye kalan 38 kilometrelik yolu yapmadığını belirten CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Edirne’den başlayan Bin 200 kilometrelik otoyolu hükümet yapıyor, geriye kalan 38 kilometrelik otoyolu yapmıyor. Belen İlçesi’ne kadar otoyol geliyor ama Belen’den sonra otoyol yok. Bugün Antakya’dan İskenderun’a gitmek için sadece Belen’i 20 dakikada geçebiliyorsunuz. Önümüzde yaz ayları geliyor. Bu yollarda çile çekmek istemiyoruz. Geriye kalan 38 kilometrelik otoyolun da bir an önce tamamlanmasını istiyoruz.” dedi.

SAMANDAĞ-ARSUZ YOLUNU TAMAMLAYIN!

İlçeler arası yol yapmanın Karayolllarına ait olduğunu dile getiren CHP hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Samandağ – Arsuz yolu Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın girişimleriyle yapıldı. Buradan kendisine bir kez daha Hataylılar adına teşekkür ediyorum. Fakat bu yol Kale’ye kadar geldi ve bitirilmedi. Samandağ halkı Arsuz’a gitmek için yine Antakya ve İskenderun üzerinden gitmek zorunda kalıyor. 26 kilometrelik yolu yapıyorsunuz, geriye kalan 5 kilometrelik yolu yapmıyorsunuz? İlçeler arası yol yapmak Büyükşehir Belediyesi’nin değil, Karayollarının işidir. Keza Serinyol ile Madenli arasında bir yol var. Geçtiğimiz günlerde Hatay Deniz Otobüsü Projesi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın girişimleriyle hizmete girdi. HADO’nun Hatay’a değer katacağına inanıyorum. Madenli’den Kıbrıs’a gitmek isteyen vatandaşlarımız yine Belen üzerinden geçmesi gerekiyor. Buradan başta ilgili bakana ve karayolları yetkililerine sesleniyorum. Hataylı hemşerilerimizin feryadını duyun ve bu yolları bir an önce bitirin.” diyerek sözlerini tamamladı. (Murat MUTLU)

Haberin Videosu