HATAY’DA HER İKİ KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ

  • Eklenme Tarihi :26.04.2022 | 10:26
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay’da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu iddia etti.

HATAY’DA HER İKİ KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ

Topal TBMM’inde yaptığı konuşmada, “Evet, bugün günlerden Hatay. Bugün günlerden Hatay ama Hatay'ın sorunlarını çözemeyen bir Ak Parti iktidarı var. Hatay halkına yapılan her hizmete yerel televizyonda  teşekkür ettik; teşekkür etmesini biliyoruz. Ama, Hatay'ın çok sorunu var. Bakın, mesela, hatırlarsanız ilk 300-400 bin Suriyeli Hatay'a geldi. Bombalar Hatay'da patladı, vatandaşlarımız orada öldü. 400-500 bin Suriyeli var; peki, arkadaşlar, bütçeden belediyelere gönderildiği zaman, o 400-500 bin Suriyeliye ek olarak belediyelere neden bütçe göndermiyorsunuz? E, burada belediye başkanlarımız zor durumda kalıyor arkadaşlar. Bakın, her 2 kişiden 1'i işsiz, her 2 kişiden 1'i; her 2 vatandaşımızdan 1'i, maalesef, işsiz. Bununla ilgili, istihdamla ilgili AK PARTİ iktidarı neler yaptı? Hiçbir şey yapmadı.

VATANDAŞIMIZ ÇARESİZLİK İÇİNDE

Amik Ovası'nda ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Topal, “Bakın, geçen bir vatandaşımızın elektriği kesildi. Bakın, bir torba tohum 1.100 TL, bir ton gübre 15 bin TL, bir ton 21 bin TL. Arkadaşlar, bakın, neden? Bakın, arkadaşlarım, bu çiftçi arkadaşlarımız nasıl üretecek? Artık boş bırakıyor araziyi. Ya, Allah aşkına bir komisyon kuralım; gelin, oradaki bir çiftçimizi bir görelim ya, Allah aşkına bir görelim ya! Bakın, biz ne diyoruz? Siz hizmet ettiğinizde teşekkür ediyoruz. "Kimin elektriği kesilmiş?" diye laf atıyorsunuz da bütün Türkiye biliyor kimin elektriğinin kesildiğini. Yaklaşık 20 milyon vatandaşımız şu anda elektrik sıkıntısı yaşıyor .    Şimdi, bakın, arkadaşlar, Hatay esnafımız, maalesef kredisini ödeyemiyor. Biz bugüne kadar bu kürsüde hep söyledik, diğer dedik ki: "Hataylı esnafımızın kredisini öteleyin, SGK primini lütfen devlet karşılasın." Pandemi süreci oldu, orada Afrin Harekâtı oldu; ya, bu konuda, maalesef Hükûmetin Hatay'a bugüne kadar hiçbir desteği olmadı, hiçbir desteği. Ne oldu? Bir şey yapmadı.”

ECRİMİSİL KRONİK SORUN HALİNE GELDİ

“Bakın, arkadaşlar, Hatay'da ecrimisil sıkıntısı var. Türkiye'de sadece Hatay'da, mevcut olan hazine arazileri vatandaşlarımıza verilemiyor. Neden vermiyorsunuz arkadaşlar, bu ayrımcılık neden arkadaşlar? Artık Hataylı hemşehrilerimiz ecrimisil ödeyemez oldu arkadaşlar. Lütfen, bu ayrımcılığı bir an önce giderelim.”

ÖZGÜR TÜRKİYE’Yİ BİZ KURACAĞIZ

“Ayrıca, bir yerel gazetecimiz var, Ali Arslan Dadük. Suruç katliamında yaşamını kaybeden bir yurttaşımızın anma törenine katılıyor, habercilik yapıyor, maalesef yargılanıyor, hapis cezası alıyor. Ali Arslan Dadük hapis cezası alıyor arkadaşlar, bir gazeteci. Yani gazeteciler işini yapmasın mı arkadaşlar, olabilir mi böyle bir şey? Unutmayınız ki özgür Türkiye'yi biz kuracağız arkadaşlar.

Buradan Hataylı hemşehrilerime bir kez daha sesleniyorum: AK PARTİ iktidarının sorunları çözmesi için burada sesiniz olmaya devam edeceğiz ama unutmayınız ki AK PARTİ iktidarı bu sorunları çözmüyor.

Evet, arkadaşlar, değerli Hataylı hemşehrilerim; Millet İttifakı iktidarında Hatay'ın bütün sorunlarını çözeceğiz, tamamlayan bütün yolları, hele ki Cumhur İttifakı'nın verdiği bütün sözleri biz yerine getireceğiz, bizim iktidarımızda biz çözeceğiz çünkü bu kadar dile getiriyoruz. Biz "Günlerden Hatay." diyoruz ama "Hatay'ın sorunlarını görmedim, duymadım, bilmiyorum." diyen bir Ak Parti iktidarı var.” Diye konuştu. (Haber Merkezi)