HEDEF 10 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİ - Hatay Söz Gazetesi

HEDEF 10 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİ

  • Eklenme Tarihi :25.06.2024 | 11:53
  • Muhabir :Haber Merkezi

HEDEF 10 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİ

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Cezayir’de iş insanları ile bir araya geldi. Özel, 10 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Özel Cezayir, gezisi ile ilgili şu bilgileri verdi, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak resmi temaslarda bulunmak üzere geldiğimiz Cezayir’de, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) mensubu değerli iş insanlarımız ile bir araya geldik. Bu vesileyle iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi üzerine verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Anlaşması ve Cezayir-AB Ortaklık Anlaşması çerçevesinde Türk iş insanlarının yararlanabileceği avantajlar ele alındı. Türk firmalarının Cezayir’deki yatırımlarını artırmak ve iş birliğimizi daha da derinleştirmek için atılacak adımları belirledik.

Ülkemizin Afrika kıtasında en çok yatırım yaptığı ülke olan Cezayir ile ticaret hacmimiz 6,3 milyar dolara yükseldi. Önümüzdeki dönemde Sayın Cumhurbaşkanlarımızın geçen yıl belirlediği 10 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.”