HÜKÜMET SOMUT ADIMLAR ATMALI

  • Eklenme Tarihi :22.03.2022 | 10:29
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş' Suriyeli meselesinin milli güvenlik ve bekaa sorunu haline geldiğini belirterek hükümeti somut adımlar atmaya davet etti.

HÜKÜMET SOMUT ADIMLAR ATMALI

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İçişleri Bakan Yardımcısı ve bakanlık sözcüsü İsmail Çataklı’nın Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş'ın önceki günlerde yaptığı "Suriyeli sayısı" açıklamalarını yalanlayarak, suç duyurusunda bulunulacağını duyurması üzerine yaptığı açıklamada, Suriyeli meselesinin milli güvenlik ve bekaa sorunu haline geldiğini belirterek hükümeti somut adımlar atmaya davet etti.

SAVAŞ HATAY HALKININ SESİNİ YANSITTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş'ın önceki günlerde yaptığı "Suriyeli sayısı" açıklamalarını yalanlayarak, suç duyurusunda bulunulacağını duyurmuştur.  Yıllardır Hatay’da misafir etmek zorunda olduğumuz Suriyelilerle ilgili gerçekçi analizler yaparak açıklamalarda bulunan dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş'ı İçişleri Bakan Yardımcısı halkı kışkırtmakla suçluyor. Sayın Lütfü Savaş Hatay halkının sesini yansıtmıştır.” dedi.

HATAY HALKI YÜKÜN ALINMASINI İSTİYOR

Hatay halkının 500 binin üzerinde Suriyeliyi misafir ederek ekmeğini bölüştüğünü ve bu yükün sırtından alınmasını istediğini belirten Şahin, “Hatay halkı, toplam nüfusunun yaklaşık %30’unu oluşturan Suriyeliler için Hatay’a ek ödenek istiyor. Ek ödeneği geçtik vaad edilen ve başlanan projelerin tamamlanmasını istiyor. Hatay’da bulunan kayıtlı Suriyeli sayısı 436 bin 290. Kayıtsızlarla beraber 800 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Suriyelilerin sayısı toplam il nüfusunun en az %30’u. Hatay, en fazla Suriyeli mültecinin olduğu üçüncü il konumunda.”

HATAY HALKI GÜVENDE OLMAK İSTİYOR

Hatay halkı;Suriye’deki çatışmaların tam kıyısında yaşıyor ve dünyada en fazla yabancı teröristin bulunduğu yer olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayladığı İdlib, Hatay’ın 130 kilometrelik sınır komşusu durumunda. İdlib’deki terörist sayısının 30 bin ile 50 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Hatay halkı güvende olmak istiyor. Hatay halkı, kendi iflas ederken, dükkanlarında iş yapamazken, AKP’nin batırdığı ekonominin yükünü taşımaya çalışırken artan Suriyeli firma sayısı karşısında devletinden destek bekliyor.

DEVLETTEN TEŞVİK BEKLİYOR

“Hatay halkı, medeniyetler kenti Hatay’ın turizminin baltalanmasını istemiyor. Suriye iç savaşının etkisiyle, Hatay’ın 11 yıldır savaşın gölgesinde kalmasıyla Hatay’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı azaldı. 2010 yılında, yani Suriye iç savaşıbaşlamadanönce, Hatay’a gelen sadece yabancı turist sayısı 654 bin civarındaydı. 2020 yılında Hatay’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin toplam sayısı ise 108 bin civarındaydı. Covid-19 pandemisininolmadığı 2018 yılında bile Hatay’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı 303 bindi. Hatay’ın turizmi için Hatay halkı devletten teşvik bekliyor.” dedi.

SAĞLIK BAKANI DA MI YALAN SÖYLÜYOR ?!

Yaptığı açıklamada, “Sağlık bakanıda mı yalan söylüyor” diye soran Şahin, “Ne demiştir Lütfü Savaş; ‘‘Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 3 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar.’’ demiştir.

Sağlık Bakanı geçen hafta Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı'nda bugüne kadar 754 bin Suriyeli çocuğun hastanelerde doğduğunu söyledi. Eylül 2019 açıklama: 450 bin Suriyeli bebek doğdu, Mart 2022 açıklama: 754 bin Suriyeli bebek doğdu, 8 yılda 450 bin doğum

2,5 yılda 300 bin doğum Lütfü Savaş’ın bu sözler mi suç? Sayın Savaş’ı doğrular nitelikte bir açıklama yapan AKP’nin Sağlık Bakanı da mı suç işliyor?”

HATAY’IN DEMOGRAFİK YAPISI HIZLA DEĞİŞİYOR !

“Hatay yoksullaştı, Hatay işsizleşti, Hatay’ın demografik yapısı değişti. Her zaman söyledik yine söylüyoruz, mülteci, göçmen ve koruma statüsündeki sığınmacılar konusunda net bir politikası olmayan AKPS uriyeli ve Afganlarla ilgili çalışma başlatmalıdır. Her iki tarafı mutsuz iki toplumun huzuru için, Suriyelilerin barış içerisinde ülkelerine dönüşü için AKP’nin çaba harcamasını, çözümler üretmesini istiyoruz.Hatay’ın en büyük en önemli ve öncelikli sorunu Suriyeliler meselesi olmuştur. Vatandaşlarımızın haklı tepkilerine kulak asmayan AKP, Hatay ve Hataylıların sorunları göz önünde dururken bu konuya dikkat çeken, sorumluluk üstlenip dertlenen, çözüm önerilerinde bulunan Sayın Lütfi Savaş hakkında soruşturma çağrısı yapmak, bu sorunu görmezden gelmek, üstünü kapatmak çabasıdır Milletimiz, Suriyeliler konusunda giderek derinleşen tehlikeye göz yuman bu sorumsuzluğu asla affetmeyecektir.

HATAYLILAR SANDIKTA CEVAP VERECEK

“Lütfü Savaş Hatay’a sıkı sıkı sarılmıştır, vatandaşının hak ve hukuku için sorumluluk üstlenerek gelecek nesillerimiz ve bekamızın için, kendi öz topraklarında yabancılaşmasınlar diye tedbir çağrısı yapmıştır. Hatay halkının lütuflarıyla iki dönemdir büyükşehir belediye başkanı seçilen ve Sayın Lütfü Savaş Hatay halkının Suriyeliler konusunda sesi olmuştur. Suriyeliler konusunda hiçbir adım atmayan, Hatay’ın yatırımlarını öteleyerek Hatay’a üvey evlat muamelesi yapanlar sandıkta Hatay’lılardan en güzel cevabı alacak.” dedi. (Haber Merkezi)