Hüzmeli: Siyasi Bir Karar Verildi

  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 | 13:12
  • Muhabir :

DEVA Hatay Defne İlçe Başkanı Av. Nidal Hüzmeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezasını değerlendirdi.

Hüzmeli: Siyasi Bir Karar Verildi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Hatay Defne İlçe Başkanı Av. Nidal Hüzmeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezasına tepki göstererek siyasi bir karar verildiğini söyledi.

“Hukuk bir kez daha ayaklar altına alınmıştır”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu ifade eden aynı zamanda Hatay Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapan Defne İlçe Başkanı Nidal Hüzmeli, “Deliller bu kadar açık ve ortadayken verilen ceza kararının hukuki olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Hukuk bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Seçimle kazanılamayanı mahkemeyle kazanamazsınız. Sandıkta iki kez yenemediğinizi mahkeme salonlarında mahkûm edemezsiniz. Bu karar kutuplaşmaya ve bölünmeye neden olabilecek olan bu kararın bir üst mahkemede bozulacağına inanıyoruz. Parti ve bir hukukçu olarak süreci yakından takip edeceğiz” dedi.

“Millet, iradesine sahip çıkacak”

Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak cezası üzerine Saraçhane’de düzenlenen “Millet, iradesine sahip çıkıyor” mitingini değerli bir halk ve demokrasi buluşması olarak değerlendiren Hüzmeli, ittifakın 6 liderinin de orada olmasını demokrasiye verilen desteğin göstergesi olduğuna dikkat çekti. Hüzmeli, “Endişeye mahal yok. Farklı fikirlerden, farklı kimliklerden, dünyadan korkmayan bir Türkiye istiyoruz. Biz özgürce konuşan, cesur, zengin bir Türkiye istiyoruz. Endişeye mahal yok. Biz demokrasinin yanındayız, biz halkın yanındayız, biz hakkın yanındayız” ifadelerini kullandı.

“Halkımız kendi iradesini görmezden gelenlere de en iyi cevabı ilk sandıkta verecektir”

“Biz, herkes için adalet demek için buradayız. Biz, herkes için özgürlük demek için buradayız. Türk, Kürt hiç fark etmez. Sünni, Alevi hiç fark etmez hepimiz bu ülkenin sahipleriz diyen Hüzmeli”, sözlerini şöyle sürürdü:

“Bu millet, 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta, 15 Temmuz’da silahla, topla, tüfekle demokrasiye kast edenleri tarihin tozlu sayfalarına gömmüş bir millettir. Bu millet Nazım Hikmetlere, Ahmet Kayalara, Necip Fazıllara, Halide Edibelere zulmedenleri, tarihin tozlu sayfalarına gömen bir millettir. İnanın bu millet, yargı oyunlarıyla kendi iradesini görmezden gelenlere de en iyi cevabı ilk sandıkta verecektir. Bu millet zulmedenlere gerekli cevabı verecektir. Hem de çok yakında verecektir” (Haber Merkezi)