İKTİDAR OLMA HEDEFİ İLE YOLA ÇIKTIK!

  • Eklenme Tarihi :14.10.2022 | 11:17
  • Muhabir :

Hiçbir zaman baraj endişelerinin olmadığını belirten Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çağlayan, “Biz iddiamızı koruyoruz. Biz yüzde 51 için yola çıktık. Biz tek başımıza iktidar olacağız.” dedi.

İKTİDAR OLMA HEDEFİ İLE YOLA ÇIKTIK!

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çağlayan, parti olarak yüzde 51 hedefi ile iktidar olmak için yola çıktıklarını söyledi. Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Parti Meclis Üyesi Ethem Eke ile birlikte Hatay’a gelen Çağlayan, Antakya’daki partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, “İçinde bulunduğumuz şu günlerde ekonomik krizi hepimiz derinden hissediyoruz. Döviz kurları ve enflasyon artık baş edilemez durumda.” dedi.

 

HALKIMIZ ENFLASYON KARŞISINDA ÇARESİZ

TÜİK’in açıkladığı yüzde 85’lik bir enflasyon oranının olduğunu belirten Çağlayan, “Bunun yanında birde enflasyon araştırma gurubunun verdiği rakamlar var. Enflasyon araştırma gurubunun açıkladığı rakam yüzde 186. Halkımız enflasyon karşısında çaresiz.” dedi.

Genel Başkanları Muharrem İnce’nin 2 yıldır bunun üzerinde durduğunu belirten Çağlayan, “Üretim ekonomisine geçilmeli. Fakat maalesef ki özellikle tarımda  ciddi derecede kriz yaşıyoruz.”

SÜTE KAN KARIŞTI

“Buğday’ın anavatanı ülkemiz, buğday üretildiği ilk günden beri bu topraklarda üretilmiştir. Fakat biz savaş halinde olan iki ülkeden buğday gemileri çıktığı zaman biz mutlu oluyoruz. Utanacağımız bir durumu maalesef ki sevinçle karşılıyoruz. Artık çocuklarımız süt içemez duruma geldi. Gün geçtikçe de daha ağır bir duruma geliyor. Süte kan karıştı. Anaç inekler sütün karşılığı alınamadığı için kesime gönderiliyor.  Böyle giderse önümüzdeki günlerde soframızda biz peyniri bile bulamayacağız.” 

CARI AÇIĞIMIZ 40 MİLYAR DOLAR

“Birleşmiş Milletler Tarım örgütünün raporuna göre gıda fiyatları geçen seneden bu yana dünyada yüzde 4 artmış. Son 6 yıldır da sürekli olarak aşağıya doğru giden bir ivme var. Ama ülkemizde gıda fiyatları son bir yılda yüzde 92 arttı. Yani TÜİK’in açıkladığı verilerin daha üzerinde. Aradaki yüzde 88’lik fark hükümetin yanlış ekonomi ve tarım politikaları yüzünden ortaya çıktı. Ekonomimizdeki cari açık 40 milyar dolar.” dedi.

6’LI MASA ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Ak Parti Hükümeti’nin 20 yıldır ilk defa seçim kaybetme korkusunu yaşadığını belirten Çağlayan, “Bu seçim korkusu varken, muhalefet bloğu denilen 6 masa ne yapıyor? Bize göre hiçbir şey yapmıyor. Sosyal medya üzerinden bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Kim gelirse gelsin biz kazanırız diyorlar. Böyle bir şey yok. Vatandaşın gündemi ekonomi, mutfaktaki yangın. İnsanlar geçim sıkıntısı yaşıyor. Çocuklarına süt alamıyor. Bunlar acı gerçekler. Ana muhalefetin başkanı ne yapıyor. Çözülmüş bir konuyu başörtü meselesini ısıtarak gündeme getirmeye çalışıyor.”

İKTİDAR İLE MUHALEFETİN ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

“Toplum arasında böyle bir mesele yok. Hiçbir vatandaşın hayatında böyle bir sorun yok. Peki başörtüsü konusu neden gündeme getirildi? Olağan gündemi değiştirmek için. Olağan gündemimiz fakirlik. Ülkemiz derin bir fakirlik yaşıyor. Başörtüsü gündemdeyken sansür yasası meclisten geçti. Muhalefetten biz böyle bir açıklama görmedik. Tepki yok. Unuttular. O zaman akıllara şu soru geliyor. İktidar ile muhalefetin arasındaki ilişki nedir? Nasıl bir dirsek teması içerisindesiniz? Bu çok vahim bir durum”

İNSANLARIN HAYALLERİYLE Mİ OYNUYORSUNUZ?

“Ak Parti içinde bulunduğumuz şu günlerde arka arkaya ekonomik paketler açıklıyor. Açılışlar yapılacak. Sadece sıcak gündem yaratmaya çalışıyorlar. Açıklanan sosyal konut projesi büyük bir facia. 250 bin konut yapılacağı söyleniyor, ama 7 milyon başvuru var. Nasıl olacak? Siz bu insanların hayalleriyle mi oynuyorsunuz? 250 bin konutu yapacaksınız diğer insanlar ne olacak? 250 bin kişi neye göre seçilecek? Hangimiz inanıyoruz bu konutların gerçek ihtiyaç sahiplerine gideceğine. Hiç birimiz inanmıyoruz.” dedi.

SANDIK İTTİFAKINI KURMAMIZ LAZIM

“Bizim ve çocuklarımızın geleceğini çalan bu hükümet neler yapmaz” diyen Çağlayan, “Gözünü karartmış bir hükümetten bahsediyoruz. Ak Parti iktidarı seçimi kazanmak için heryolu deneyecektir. Önümüzdeki seçimlerin en ciddi konusu seçim güvenliğidir. Seçim güvenliğini sağlama konusunda tüm muhalefet partileri ortak hareket etmelidir. Biz oturalım seçimde işbirliği yapalım. Hayır bu değil. Daha ciddi, daha gerçekçi bir dayanışma olmalı. Seçimlerde 200 bin sandık olacak. 200 bin sandığa 200 bin kişi hatta yedekleriyle birlikte 400 bin sandık görevlisi gerekiyor. Ne olursa olsun sandığın başından ayrılmayacak sandık görevlilerine ihtiyacımız var. Biz bu parti olarak taşın altına elimizi sokmaya hazırız. Sandık ittifakını kurmak kaçınılmaz bir gerçektir” dedi.

TEK BAŞIMIZA İKTİDAR OLACAĞIZ

Çağlayan kendisine yöneltilen bir soru üzerine parti olarak hiçbir zaman baraj endişelerinin olmadığını belirterek, “İttifaklar konusu da seçimin son 90 gününde, 60 gününde konuşulacak bir konu. Biz iddiamızı koruyoruz. Biz yüzde 51 için yola çıktık. Biz tek başımıza iktidar olacağız. Günün sonunda bakarız eğer ki bu gücü kendimizde göremezsek ve bizimle aynı düşüncede olan, bizim fikirlerimize saygı duyan, bizim tartışılmayacak gerçeklerimizi tartışmayacak olursa tabi ki onlarla görüşebiliriz. İstişare edebiliriz. Fakat şu an için ittifak konusunu görüşmek için çok erken” diye konuştu.