İŞGAL PEŞİNDE DEĞİLİZ

  • Eklenme Tarihi :27.12.2022 | 11:46
  • Muhabir :

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Hatay’ı ziyaret etti.

İŞGAL PEŞİNDE DEĞİLİZ

Hatay ziyaretinde tüm dünyaya bir kez daha mesaj veren Milli Savunma Bakanı Akar, “Biz hiçbir şekilde işgal peşinde değiliz. Başta Irak ve Suriye olmak üzere komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına son derece saygılıyız.” Dedi.

 Suriye sınır hattında görevli bulunan sınır birliklerinde incelemelerde bulundu. Yaptığı incelemelerin ardından Bahar Kalkanı Harekât Bölgesi Sektör Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunan Hulusi Akar, Harekât Merkezine geçerek faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

VİDEO KONFERANS TOPLANTISI YAPTI

Bahar Kalkanı Harekât Bölgesi Sektör Komutanlığında Bakan Yardımcıları Alpaslan Kavaklıoğlu, Şuay Alpay, Muhsin Dere ve birlik komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı yapan Bakan Akar, bakanlığın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Terörle mücadelede bugüne kadar yapılan faaliyetleri kapsamında 5 bin operasyon yaptıklarını belirterek, “Bunlarla birlikte Suriye’nin Kuzeyindeki terör koridorunun parçalandığını, terör koridorunun etkisiz hale geldiğini hep birlikte gördük. Ama hala böyle bir tehlike var.” dedi.

TEHDİDE KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ

Bu tehdide karşı tedbirlerini artan bir tempoda aldıklarını belirten Akar, “Buna müsaade etmeyeceğiz. Biz hiçbir şekilde burnumuzun dibine gelmiş, ülkemizi, milletimi, sınırlarımızı, birliklerimizi tehdit eden teröristlere karşı, hiçbir şekilde müsamaha göstermedik ve göstermeyeceğiz. Kimse bizden bu konuda müsamaha beklemesin. Bunun gereği neyse bugüne kadar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”

KOMŞULARIMIZIN EGEMENLİK HAKLARINA SAYGILIYIZ

“Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlı olduğunu herkes gördü. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Biz hiçbir şekilde işgal peşinde değiliz. Başta Irak ve Suriye olmak üzere komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına son derece saygılıyız. Biz komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Egemenlik haklarına saygılıyız. Bizim tek hedefimiz var oda teröristler. Bunun çok iyi anlaşılması lazım. Bunu bir çok kez söylememize rağmen bazı kişiler, bazı birimler, bazı kurumlar bunu anlamamakta ısrar ediyor.”

YANLIŞLARINI ORTAYA KOYUYORUZ

“Suriye’nin kuzeyinde bulunan teröristlerle müttefiklerimiz maalesef YPG ile işbirliklerini sürdürüyorlar. Bu alçaklarla işbirliği yapılır mı? Bir teröristle başka bir teröristin üzerine gidilir mi? Bu konuda temaslarımızı sürdürüyoruz. Yanlışları ortaya koyuyoruz. Bu tavırlarından pişman oldular. Daha da olacaklar. Oradaki köyler, kasabalar, oralarda yaşayan aşiretler ayağa kalktılar. Orada ciddi bir huzursuzluk var. Orada bu teröristlere yardım etmenin, destek vermenin ne kadar sıkıntılı olduğunu birkez daha gördüler.” dedi. (Yaser ÇAPAROĞLU)