İŞSİZLİK SON BULACAK

  • Eklenme Tarihi :24.05.2023 | 13:22

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakının 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Hatay’da millet buluşması toplantısına katıldı.

İŞSİZLİK SON BULACAK

Atatürk parkında kurulan çadırda düzenlenen toplantıya CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Servet Mullaoğlu, Nermin Kara, Necmettin Çalışkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, eski milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıkmadan önce işsiz gençler, ev hanımları ve esnaflar konuşarak sorunlarını aktardı. Bunların ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, deprem bölgesini Adıyaman’dan Hatay’a kadar 11 ili üretim merkezi yapacağını ve böylelikle işsizliği de ortadan kaldıracağını söyledi.

DEPREM BÖLGESİNİ ÜRETİM MERKEZİ YAPACAĞIZ

Deprem bölgesinde büyük acıların yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Büyük acılar yaşadınız. Evleri ve işyerleri yıkılan herkesin evini, işyerini, ahırını yapacağız ve 5 kuruş almadan hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bu konuda bütün çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Düşük faizli Uluslararası krediler bulunmuş vaziyette. Sözleşmeler yapılmış vaziyette. Hiç kimse endişe etmesin. Söz verdim mi mutlaka yapacağım. Bölgenin Adıyaman’dan başlayarak Hatay’a kadar depremde maruz kalan bütün bölgelerde yeni üretim üssü olması için çaba harcayacağız. Çünkü 1 milyona yakın konut yapılacak, bağımsız yapı yapılacak. 5 kapı olsa 5 milyon kapı yapılacak. 5 tane musluk olsa 5 milyon tane musluk üretilecek demektir.” dedi.

İŞSİZLİK SON BULACAK

Bunların tamamını bu bölgede yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Fabrikalar bu bölgelerde kurulacak ve üretim bu bölgelerde olacak. Bu bölgelerden malzemeler alınacak. O malzemelerle bu bölgelerde üretilecek ve bu bölgeler kazanacak, bu bölgelerde istihdam yaratacağız. Yaralar sarıldıktan sonra bu bölgeler aynı zamanda Akdeniz’in, Ortadoğu’nun ve Afrika’nın en büyük üretim yerlerinden birine dönüşecek. Bunu hafızanızın bir kenarına yazın. Göreceksiniz, bütün bunlar yapıldığında depreme dayanıklı evlerde oturacaksınız. İşsizlik sorunu son bulacak ve bu bölge ihracat merkezi olacak.Türkiye üretecek ve herkes kazanacak. Her alın terinin değeri olacak.”

2 YIL İÇERİSİNDE ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ

“Sığınmacılar konusunda büyük şikayetler var. Bu şikayetler sadece Hatay’da yok, bu şikayetler 81 ilin tamamında var. İktidar diyor ki biz sığınmacıları göndermeyeceğiz. Önümüzdeki seçim bu bağlamda önemlidir. Irkçılık yapmadan sığınmacıları kendi ülkelerine göndermek adına projemiz hazır. Sığınmacıları en geç 2 yıl içinde ülkelerine göndereceğiz. Bu konuda siyasi partilerin liderleri olarak anlaştık. Millet ittifakı olarak ortak mutabakata yazdık ve imzaladık. Ortak mutabakata uyacağız ve sığınmacıları kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. sığınmacıları kendi ülkelerine göndereceğiz.”

TÜRKİYE BÖLGENİN GÜVENCESİ OLACAK

Şunu da ifade edeyim Geri kabul anlaşması yaptılar. Yani Türkiye’yi bir anlamda sığınmacı deposu haline getirdiler. Türkiye’yi sığınma deposu olmaktan çıkartacağım. Suriye ile barışı sağlayacağım. Suriyeli kardeşlerimiz isterlerse hafta sonlarında Türkiye’ye gelebilecekler. Ama kendi ülkelerinde huzur içerinde yaşamalarını isteriz. Türkiye’yi ülkenin en büyük üretim üssü yapacağız, ve Türkiye aynı zamanda bütün bölgenin güvencesi olacak.  Türkiye barışın, sevginin ve dostluğun güvencesi olacak.” dedi.

KİM TERÖRE DESTEK VERİYORSA ALLAH BELASINI VERSİN

Öteden beri, yani düşündüğünden beri, yani siyasete girmediğinden beri terörü her ortamda bir insanlık suçu olarak ifade ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kim teröre destek veriyorsa, kim teröristlerle yan yana duruyorsa,  kim terörün musluğuna su taşıyorsa Allah onların bin belasını versin. Terör nereden gelirse gelsin terörle ortak mücadele etmemiz lazım. Siyaset ahlak işidir. Ahlaklı insanlar siyaset yapmalı. Birbirimizi eleştirebiliriz. Buna saygı duyarım. Ama Siyaset rakibine iftira atmak yada kumpas kurmak değil. Allah bizi kumpasçılardan, Allah bizi sahtekarlardan korusun.

SİYASET AHLAK KURALLARI İÇİNDE YAPILMALI

“Sahtekarlık yapandan Cumhurbaşkanı olmaz. Ahlaki değerler üzerinden siyaset yapmamız lazım. Haksızlıklar karşısında iftiralar karşısında Allah’a sığınıyorum. Bizim ahlaki değerler üzerinden siyaset yapmamız lazım. Ahlaki değerler üzerinden siyaset yapılmıyorsa bir sorunumuz var demektir. Daha düne kadar bizim terör örgütleri ile işbirliği yaptığımızı söylediler. Bununla ilgili sahte videolar hazırladılar. Ve dün televizyona çıkan kişi evet montajlı videolar yaptıklarını ve bunları vatandaşlarla paylaştıklarını ifade ettiler. Onları Allah’a havale ediyorum. Haksızlık karşısında Allah’a sığınıyorum. Rahmetli babam derdi ki Oğlum sen doğru dur. Eğri belasını bulur diye. Samimi söylüyorum her yerde her ortamda hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşlarımı kucakladım. Her türlü iftiraya, saldırıya maruz kaldım. Ama bu ülkenin güzel insanlarını her zaman kucakladım.”

85 MİLYONU KUCAKLAYACAĞIM

“85 milyona söz veriyorum. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım ve 85 milyonu kucaklayacağım. Söz veriyorum. Elbette ki birleşe birleşe kazacağız. Bu ülke bizim ülkemiz ve çok güzel bir ülkemiz var. Ülkemizde huzur içinde, beraber yaşamak istiyoruz. Ülkemizde birisinin derdi varsa o derdi paylaşmak isteriz. Kimsenin ayağına basmak istemeyiz. Kimsenin aleyhine kötü bir söz söylemek istemeyiz. Dolayısı ile yeni bir siyaset anlayışına, erdem ve ahlak üzerine inşaa edilmiş bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var.”

KİMSEYE KUMPAS KURMAYIZ

“Biz kimseye kumpas kurmayız. Olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeyiz. Çünkü biz ahlaklı insanlarız. Ahlaktan ve erdemden yoksun insanların devletin tepelerinde işi yoktur. Buradan bir şeyi daha ifade etmek isterim. Bakınız Amik Ovası dünyanın en verimli ovalarından bir tanesi. Hububat ağır ağır toplanmaya başlandı. Ama halen hububat ile ilgili taban fiyat açıklanmadı. İktidara çağrı yapıyorum. Neden bu fiyatı açıklamıyorsunuz. ” dedi.

SANDIĞA GİTMEYİ UNUTMAYIN

Belediyelerinin deprem bölgelerinde vatandaşlara hizmet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Hiçbir ayrım yapmadan. Hiçbir ayrımcılığı aklının ucundan geçirmeden hizmet ediyorlar. Hepinizin huzurunda belediyelerimize teşekkür ediyorum. 28 Mayıs’ta sandığa gitmeyi unutmayın. Oy kullanmayı unutmayın. Vatanseverliğinizi unutmayın. Vatanseverlik oy kullanmaktır. Vatanseverlik adaleti ve ahlaki değerleri olanları iktidara taşımaktır. Vatanseverlik bu ülkede huzur içinde yaşamaktır.” Diye konuştu. Bu konuşmanın ardından Kemal Kılıçdaroğlu depremzede vatandaşları ziyaret etti. (Yaser ÇAPAROĞLU)