KAÇ SURİYELİYE YEŞİL PASAPORT VERİLDİ?

  • Eklenme Tarihi :29.08.2022 | 10:01
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yeşil pasaport verilen Suriyeli sayısını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

KAÇ SURİYELİYE YEŞİL PASAPORT VERİLDİ?

İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Güzelmansur, ihracatçı firmalara verilen yeşil pasaport hakkından kaç Suriyelinin yararlandığını sordu.

Son dönemlerde ihracatçılardan ve kamuoyundan yeşil pasaport verilen ve gittikleri ülkelerde vatandaşlık talebinde bulunduğu iddia edilen Suriyelilerle ilgili çok ciddi tepkiler geldiğini belirten Güzelmansur, sayıların ve gerçeklerin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi.

Güzelmansur’un yanıtlanmasını istediği sorular şunlar: 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14’üncü maddesi ve bu maddenin uygulanmasına dair esasları belirleyen İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine Dair Karar kapsamında kaç ihracatçı firmaya ve bu firmalardan kaç kişiye yeşil pasaport verilmiştir?

İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine Dair Karar kapsamında yeşil pasaport verilen firmalardan kaçı yabancı kökenlidir? Bunların uyrukları nedir?

Suriye kökenli kaç firma ve bu firmalardan kaç kişiye yeşil pasaport verilmiştir? (Haber Merkezi)