KADIN KADININ YURDUDUR

  • Eklenme Tarihi :16.01.2023 | 12:58
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, siyasi yarışta kadınların bencil olmaması gerektiğini belirten Şahin, Kadın kadının yurdudur diyerek hareket etmek yerine kadınların, kadın kadının kurdudur diyerek hareket ettiğini söyledi.

KADIN KADININ YURDUDUR

Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk kadınının 1934 yılında seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu belirten Şahin, “Sahip olduk diyorum çinkü bu çağdaş bir toplum olma yolunda çok büyük bir mücadelenin sonucuydu. Bu hak mücadelesi Osmanlı’ya, 17. Yüzyıla dayanan çok ama çok eski bir mücadeleydi. Bu konuda bizim Türk kadınları olarak büyük bir şansımız vardı. Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir öndere sahiptik. Atatürk kadınların mücadelesini bizim ülkemizde hızlandıran, kadın dostu, kadın devrimleri yapmış, çok büyük bir liderdir.” dedi.

BİZ KADINLAR EŞİTLİK İSTİYORUZ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir minnet ve şükranla andığını belirten Şahin, “Bugüne kadar kadınlar için mücadele eden bütün büyüklerimizi de şükranla ve minnetle anıyorum. Fakat geldiğimiz noktada, 21. Yüzyılda 21 yıllık AKP iktidarı sırasında kadınların hakları ile ilgili, erkek egemenliğini önceleyen, kadın haklarını yok sayan, bu iktidar sayesinde hak mücadelesinde zorlanıyoruz. Amacımız eşit ve özgür bir birey olarak yaşamak. Biz kadınların istediği şey eşitlik.”

KADINLAR EŞİTLİK İSTİYOR

“Bunun içinde iktidarın ortaya koyduğu politikalar çok önemli. Kadının özgür ve eşit yaşaması politiktir. Kararlı bir irade ile mümkündür. O yüzden meclisimizde bir çok kadın milletvekilinin olması bu anlamda çok önemli. Bunu içselleştirmiş, kadın-erkek eşitliğine inanmış, bu inanca sahip bir iradeyle ancak  bu politikalar düzeltilebilir. O yüzden milletvekilliği adaylıklarında kadınların var olmalarını çok istiyorum. Ama burada asıl olan şu. Biz bu mücadeleyi yaparken, “Kadın, kadının yurdudur” demeliyiz.”

KADIN KADININ YURDUDUR DEMELİYİZ

“Ama maalesef hepimiz kadın kadının kurdudur gibi davranıyoruz. Kadının özgürleşmesi demek toplumun özgürleşmesi demek. Bu yüzden Kadın Kadının kurdudur davranma noktasında şunu söylemek istiyorum. Hepimiz aday olmak istiyoruz. Mutlak süreçle bütün kadınlar buna layık. Herkes milletvekilliği yapabilir, belediye başkanlığı yapabilir. Ama biz kadınlar şunu yapmıyoruz. İçimizde en doğru olanı seçip, ona örgütlü bir şekilde destek vererek o destek verdiğimiz kişinin meclise gitmesini, arkasından da bizleri sürüklemesini sağlamıyoruz. Bu konuda çok değişiğiz.”

KADINLAR BENCİL OLMAMALI

“Kadınlar bencil olmamalı. Biz kadınlar ailemizi, vatanımızı, ülkemizi seviyoruz. Bu amaca hizmet ederken de akıllı ve stratejik davranmak zorundayız. Bunun yanında bugün kadın mücadelemize engel olan politik bir irade söz konusu. Bu mücadeleyi veriyoruz. Milletvekili, belediye başkanı olmak istiyoruz. Ama ciddi bir mücadele daha vermemiz lazım. Bize erkek egemenliğini dayatan, biz yokmuşuz gibi davranan, bu iktidarı değiştirmeliyiz. Biz kadınların ilk mücadelesi bu iktidarı değiştirmek yolunda olmalı. Önümüzdeki süreçte bir seçim var. Bu bir siyasal sorun değil artık ülkemizde. Artık herkesin sorunu. Her şey yerle bir edildi bu ülkede. Bunu düzeltmek kadınlara düşüyor. Önce bu iktidarı değiştirmekle işe başlayalım. Bu iktidarı değiştirirseniz, sizin mücadeleniz hayat bulur, ve yeşerir” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)