KAŞIKÇI’DAN TERSANE FİKRİ

  • Eklenme Tarihi :24.06.2022 | 10:25
  • Muhabir :

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İskenderun Körfezi’nin stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, Körfeze bir tersane kurulması fikrini dile getirdi.

KAŞIKÇI’DAN TERSANE FİKRİ

Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda konuşan Kaşıkçı, “Çok önemli ürünlerin kendi mühendislerimiz tarafından üretildiğini, burada birinci dereceden, sizlerin ağzınızdan dinleyerek gurur duyduk. Ben sadece ilave olarak şunu ifade etmek istiyorum, üretimde daha çok kullandığınız yassı sac ürünler. Bu ürünlerin özellikle Osmaniye ve Hatay bölgesinde çok yoğun bir şekilde üretildiğini biliyoruz ve yine buna paralel olarak, özellikle İskenderun Körfezi Doğu Akdeniz'de âdeta bir havuz konumunda. Şimdi, bu 2 özelliği bir araya getirdiğimiz zaman -İskenderun Körfezi'nin stratejik konumu ve aynı zamanda bölgede yassı çelik üretiminin çok yoğun oluşu- sizin kurumunuz özellikle bu 2 stratejik noktadan hareketle çok önemli ürünleri üretiyor.” dedi.

 

KÖRFEZ STRATEJİK ÖNEME SAHİP

İskenderun Körfezi’nden istifade edilmesi gerektiğini belirten Kaşıkçı, “Bu manada, önümüzdeki süreçte, özellikle yeni bir tersane kurulması noktasında, İskenderun Körfezi'nden de istifa edilmesi gerektiğini ben burada sadece bir bilgi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabii, bunu destekleyen asıl argümanın da bölge çelik üretiminin çok yoğun oluşu yani sizin üretiminizde en fazla kullandığınız ham madde aynı zamanda bu bölgede.”

PROJELER MUHAKKAK OLACAKTIR

''Eti Maden Genel Müdürünün bize burada ifade ettiği yeni bir ürün vardı, bor karbür. Makine ve Kimyada da konuşuldu bu bor karbür. Bununla ilgili bir kapasite artışının Balıkesir'deki fabrikada söz konusu olacağını ifade ettiler. Bor karbürün de özellikle çelik zırhlamada çok önemli bir avantaj sağladığını  biliyoruz .  Hatta, bir çelik yelek üzerinden ve bir tank üzerinden bize vermiş olduğu örnekte, bir tankın zırlamasında yaklaşık 25-30 kilogram zırh kullanılırken, bor karbürle yapılan zırhlamada bu miktarın 7-8 tona kadar aşağı doğru indiğini ifade ettiler. Biz, bor karbürün savunma sanayimizdeki şirketlerde kalmasını, özellikle, hiç değilse belli bir süre önemli ürünler elde edip hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacında hem de ihracatta belli bir noktaya gelinceye kadar kamuya bağlı şirketler elinde kalmasını istiyoruz. Bu manada, bor karbürün de yine şirketiniz tarafından değerlendirileceği projeler muhakkak olacaktır. Bu iki konuyla ilgili paylaşayım yapmak istedim.'' diye konuştu. (Haber Merkezi)