KAYITLARA BÜYÜK YATIRIM OLARAK GEÇECEK

  • Eklenme Tarihi :09.01.2023 | 10:35
  • Muhabir :

Eski Çalışma Bakanı Nihat Matkap, Serinyol-Madenli Karayolu’nun Hatay’ın kayıtlarına büyük bir yatırım olarak geçeceğini söyledi.

KAYITLARA BÜYÜK YATIRIM OLARAK GEÇECEK

Serinyol-Madenli Karayolu’nun bir yatırım olduğunu belirten Matkap, “Dikkat ederseniz bu yolu büyük bir yatırım olarak değerlendirdim. Bunun nedeni de şu. Belen trafiği Hatay’ın alt yapı sorunu olmaya devam ediyor. Hatay’ın 15 ilçesi de Belen trafiğini kullanmak zorunda. Arsuz ilçemiz, Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri. Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi alıyor. Buraya gelen Antakya’ya gelmek istiyor. Belen karayolunu kullanıyor. Bu yüzden bu yol Hatay’a büyük bir nefes aldıracak.” dedi.

ÖNEMLİ BİR TIKANMA YAŞANACAK

Bu yolu biraz daha kıymetlendiren bir gelişmenin olduğunu belirten Matkap, “Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliğin son aşamasına geldik. Hatay 12 yıldır, ekonomik, sosyal, kültürel ve demografik anlamda büyük çileler çekti. Umarım artık bu barış görüşmelerinin ardından bu çileler sona erer. Bu barış iki üç ay içerisinde inşallah gerçekleşir. Belen yolunda, bu barış görüşmeleri tamamlandıktan sonra Ortadoğu ticareti yeniden başlayacağı için, diğer yandan Suriye’de büyük bir onarım hamlesi başlayacağı için, ağır tonajlı araçların buradan geçeceği için önemli bir tıkanma yaşanacak.”

BEN ŞİMDİDEN DİKKAT ÇEKİYORUM

“Ben şimdiden dikkat çekiyorum. İnanın gerekli tedbir alınmaz ise bu Ortadoğu ticareti başladıktan sonra araçların bir kuyruğu İskenderun girişinde olur. Bir kuyruğu da topboğazı yolunda olur. İdarecilik sanatı, siyaset sanatı, günübirlik sorunların çözülme sanatı değil. O sorunları önceden görüp tedbirlerini alma sanatıdır. O nedenle kıymetli valimize, milletvekillerimize bu yolun bir an önce çözüme kavuşması için otobanın da bitirilmesi lazım.”

OTOBAN BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI

“Bizim SHP iktidarı döneminde bu otoban İskenderun’da bitmiyordu. Serinyol’a kadar geliyordu. Buradan Cilvegözüne ve Yayladağı’na devam ediyordu. Şu nedenle veya bu nedenle o yapım durduruldu. Ama projesi devam ediyor. Otoban projesi bir an önce tamamlanmalı. Yoksa çok geç kalmış oluruz.” dedi.

Hatay’da 6’lı masayı çok sağlam gördüğünü belirten Matkap, “İnşallah bu Türkiye genelinde de devam edecek. Fakat şöyle bir sitemim olsun, ben böylesi önemli yatırımlarda Cumhur ittifakı temsilcilerini de görmek isterdim. Hatay’da bu barışık duruma ihtiyacımız var. Bakın Gaziantep’te kon Gaziantep oluca siyasi rekabet bir kenara bırakılır. Umarım önümüzdeki dönemde Hatay’da da bunu sağlarız.” diye konuştu.