KDV İSTİSNASI KALKIYOR

  • Eklenme Tarihi :16.05.2022 | 11:16
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tarafından hazırlanarak Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi ile yabancıya konut ve işyeri satışında KDV istisnasının kaldırılması öngörülüyor.

KDV İSTİSNASI KALKIYOR

2017 yılında getirilen istisna ile Türkiye'de yerleşik olmayan yabancı uyruklu kişi ve kurumlara ilk teslim olarak yapılan gayrimenkul satışları KDV'den istisna edilmişti.

 

CHP’li Güzelmansur Kanun Teklifi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “2017 yılından 2022 yılının Mart ayına kadar yabancılara 215.545 konut satıldı. Yabancıya KDV’siz işyeri satış sayısı açıklanmadığı için bilmiyoruz. Dolayısıyla yabancıya konut ve işyeri satışlarında feragat edilen KDV miktarı muamma, ancak milyarlarca lira olduğunu tahmin etmek zor değil”

Güzelmansur “Ülkemizde bir konut krizi var. Ev fiyatları yükseldikçe konuta ödenen KDV de yükseliyor. Vatandaşlarımız yüksek oranlarda KDV öderken, Türkiye’de yerleşik olmayan yabancılar ilk konut ve işyeri edinimlerinde vergi ödemiyorlar. Düne kadar 250 bin doların üstünde konut, işyeri alanlara Türk Vatandaşlığı da yanında hediye edildi. Bu ne millî, ne vicdani ne de adildir” dedi. (Haber Merkezi)