KİN VE NEFRET KUSTULAR

  • Eklenme Tarihi :17.05.2023 | 12:39

Türkiye 14 Mayıs’ta 13. Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandığa gitti.

KİN VE NEFRET KUSTULAR

Bir demokrasi şöleni şeklinde geçen seçimlere vatandaşlar rekor bir katılım gösterdi. Sandıkların kullanılan oylarla patladığı 14 mayıs seçimlerinde 6 Şubat’ta yaşanan depremle ağır bir travma geçiren ilimizin de içinde olduğu 11 il hiç hak etmediği eleştirilere maruz kaldı. Hakaret noktasına varan eleştirilerin dozu maçtı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih eden depremzedelere sosyal medya üzerinden olmadık hakaretler yağdı. “Yaptığımız yardımlar haram olsun”, “Sizin için döktüğümüz gözyaşları boşunaymış” diyecek kadar alçalan bazı sosyal medya kullanıcıları hadlerini aşarak hakaretlerini sürdürürken, bu hakaretlerin altına yorum yapanlarda aynı düşünceleri paylaştı.

ÇADIRDA YAŞAYANLAR SARAYDA YAŞAYANLARI TERCİH ETTİ

Baz sosyal medya kullanıcıları da “Çadırda yaşayanlar sarayda yaşayanları tercih etti” gibi yakışıksız yorumlar yapan sosyal medya kullanıcılarına tepkiler Hatay başta olmak üzere depremde etkilenen 11 ilden yükseldi. “Bize oy vermemiz için yardım ettiyseniz, zararınızı karşılayalım verelim paranızı susun artık” gibi tepki gösteren Hataylılar, “Seçimi kazanamayıp suçu başkalarına atacağınıza yaptığınız paylaşımlarla bu kadar küçüleceğinize önce siz biz nerede hata yaptık, diye düşünün” gibi yerinde cevaplar veren depremzedeler, maruz kaldıkları hakaretlere rağmen yerinde tepkiler göstererek kendilerini ifade etmeye çalıştılar.

YARDIMLARI KARŞILIĞINDA OY ALABİLMEK İÇİNMİ YAPTINIZ

“Nerede sizin insanlığınız! Yaptığınız yardımları karşılığında oy alabilmek için mi yaptınız? Eğer öyleyse yaptığınız yardımları karşılığını bekleyerek yaptınız. Oysa yardım dediğiniz şey karşılıksız yapılır. Allah rızası için yapılır” diyerek tepkilerini gösteren depremzedeler, “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Bizde demokrasiye inanan insanlar olarak 14 Mayıs’ta tercihimizi yaptık. Lütfen saygı duyun” dediler. Sosyal medyada yaşanan bu atışmalar ben insanım diyen herkesin tepkisini çekti. Tepkiler depremzedelere hakarete varan paylaşımı yapan sosyal medya kullanıcılarına yönelik oldu.

DEMOKRASİ İÇSELLEŞMEMİŞ

Yaşanan depremin ilk gününden itibaren Hatay’a gelen ve depremzedelerin ellerinden tutan sanatçı Suavi’de ken ve nefret kusan sosyal medya kullanıcılarına karşı çıktı.

Yapılan yorumlara üzüldüğünü belirten Suavi, “Deprem bölgelerinde AKP’ye daha fazla oy çıktı diye insanlara sövenler, yaptıkları yardımları haram edenler, hatta daha fazla bela dileyenler, beddua edenler…Gerçekten üzüldüm hepiniz adına. Demek ki ne demokrasi içselleşmiş ne insanlık. Ben Antakya/Serinyol’dayım” dedi. (Yaser ÇAPAROĞLU)