KIRIKHAN’IN BEKLEYEN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

  • Eklenme Tarihi :11.08.2022 | 09:46
  • Muhabir :

TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında basın toplantısı düzenledi.

KIRIKHAN’IN BEKLEYEN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, “Bu yıl Hatay geneli Amik Ovası’nda Kırıkhan İlçemizde 235 bin ton buğday hasadı yapıldı. Bunun yanında önümüzdeki günlerde hasadına başlanacak mısırın 210 bin ton, pamuktan da 240 bin ton ürün olması bekleniliyor. 2 haftalık siyasi çalışmalarımız boyunca hem esnafımızın, hem de çiftçilerimizin dertlerini dinledik. Çiftçilerimiz, elde ettiği buğday hasadından ve açıklanan taban buğday fiyatlarından oldukça memnunlar. Fakat bunların yanında sıkıntılarını dile getiren çiftçilerimiz, buğday hasadı yaptıktan sonra mahsullerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ya da lisanslı depolara verdikleri takdirde ton başına bin lira destekleme alıyorlar. Bu çok önemli desteklemedir. Fakat buğday hasadı yapan çiftçilerimiz ürünlerini tüccara borçlu olduğundan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ya da lisanslı depolara veremiyorlar. Ürün hasadını yapan çiftçilerimiz ise ürünün hasadını tüccara götürdüğünden desteklemelerden yararlanamamaktadır. Borçsuz olan çiftçilerimize yapılan desteklemeler olduğu gibi borçlu olan ve buğday ekimi yapan tüm borçlu çiftçilerimize de bir destekleme yapılması gerekmektedir.” dedi. 

PAMUK DESTEKLEMELERİ ARTTIRILMALI

Amik Ovası’nda Beyaz Altın olarak bilinen pamuk konusuna da değinen TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, “Bu yıl Amik Ovası’nda çok fazla pamuk ekimi gerçekleştirildi. Ülkemiz için stratejik bir ürün olan pamuğun desteklemesinin bir miktar faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

ESNAFIN EN BÜYÜK SORUNU ARTAN NÜFUS VE ARAÇ SAYISI

Kırıkhanlı esnafların en büyük problemlerinin başında nüfus yoğunluğu olduğunu belirten TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, “Kırıkhanlı esnaflarımızın en büyük problemi artan şehir nüfusu ve buna paralel olarak da artan araç sayısı. Buna bağlı olarak şehirleşme konusunda yeni imara açılan bölgelerde dar sokaklar ve altyapı eksikliği hissedilmektedir. Bugüne kadar açılmış olan yerlere yapacak bir şey yoktur. Fakat bundan sonraki şehirleşme konusunda yeni imara açılacak bölgelerde mevcut trafik yoğunluğunun göz önünde bulundurularak ana arterlerin ve altyapının daha geniş olarak faydalı olacağını düşünüyorum.  İkinci bir sorun ise depreme dayanıklı olmayan kamu binalarının yıkılıp yerine yeşil alan ya da otopark yapılmasını istiyoruz.” dedi.

KIRIKHAN OSB’YE İSTİHDAM YARATACAK İŞLETMELER AÇILMALIDIR

Kırıkhan’ın sanayide önemli bir adım attığını belirten TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, “Kırıkhan’da Organize Sanayi Bölgesi açıldı. Burada bin’e yakın işerinin açılacağını biliyorum. Geçtiğimiz günlerde parsellerin ihalesi gerçekleşti. İnşallah Kırıkhan’da bulunan işsizliğin önemli bir bölümünü üstlenecek Sanayi Sitesi’nin bir an önce yapılmasını canı gönülden istiyoruz. Buralarda isteğimiz ve talebimiz şudur. Bu alanlarda daha çok istihdam oluşturacak işyerlerinin açılmasını istiyoruz.” dedi. (Murat MUTLU)