KURNAZLIKLARINA KARŞI ÖNLEM ALIYORUZ

  • Eklenme Tarihi :24.12.2022 | 16:50
  • Muhabir :

BAŞKAN SAVAŞ, BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARINA KATILMAMASININ SEBEBİNİ AÇIKLADI

KURNAZLIKLARINA KARŞI ÖNLEM ALIYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, uzun süredir büyükşehir belediyesi meclis toplantılarına katılmamasının sebebini açıkladı.

Meclis toplantısına iktidar partisinin kurnazlıklarına önlem almak için katılmadığını belirten Savaş, “

İktidar partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay’daki Büyükşehir’de yıkamıyoruz diye bir strese girdiler. O stresle bu adamı nasıl yıkarız ve bir daha seçime sokmayız diye uğraştılar.” dedi.

5 AY CEZA YEDİM

İktidar partisinin bir Hatay Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında hiç ihtiyaçları olmayan ve meclise gelmemesi gereken bir konuyu, mecliste gündeme aldırmak istediklerini belirten Savaş,  “Bende bu konu meclisin konusu değil, gündeme almaya gerek yok dedim. Nasıl almazsın diyerek bizi mahkemeye verdiler. Mahkeme gündeme alınmaması gereken konuya bakmadan, gündeme neden almadın diye hükmü sonradan açıklanmak üzere 5 ay ceza verdi. Yani İstanbul’daki mesele bizimde başımıza geldi.”

AYNI SUÇTAN CEZA ALIRSAM SİYASİ YASAK GELİR

“Daha sonra bu 2017’deki su fiyatlarına dönülsün diye bana bir önerge verildi. Ben o önergeyi almak zorunda kaldım. Sebebi de şu . Aynı şeyi iki defa üst üste yaparsanız, yani ikinci defa aynı suçtan ceza alırsanız 5 yıl daha ceza alır ve siyasi yasaklı olursunuz. Bu arkadaşların derdi bu yolla beni seçime sokmamak. Bende 3 tane başkan vekili var. Sırayla Belediye meclisine başkanlık yapıyor. Yani arkadaşların kurnazlığına karşı bizde meclise katılmayarak önlem alıyoruz ve meclis toplantılarına katılmıyorum.” dedi.

5.5 YILDIR CEVAP VERMİYORLAR

Düzenlediği basın toplantısında birikmiş sorunların olduğunu ve 20 yıllık iktidar partisinin de bu sorunlara hiç dokunmadığını iddia eden Savaş, “Cekle, cakla gününü geçirmiş. 5.5 yıldır Garnizon Komutanlığı’nın üstünden, St.Pierre kilisesine kadar 37 hektarlık alan için kentsel dönüşüm istedik. Ama 5.5 yıldır yazdığımız yazıya cevap bile vermiyorlar. Ondan sonra baraj yaptık açtık diye övünüyorlar. Bir tane isale hattı yapmamışlar. Bu göletler bu barajlar nerde? Biz 3 dönemdir burada yürüyoruz. Güzel işler yaptık.” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI KONUSU

Cumhurbaşkanlığının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Başkan Savaş, “Hatay zaten büyük bir değerdir. Enlerimizi üst seviyelere çıkardık. Bunu yaparken de popülizm yapmadık. Sade, sakin ve saygılı bir şekilde yaptık. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çok mutluyum. Cumhurbaşkanlığı bizim için çok önemli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makamı. Biz öyle görüyoruz. Biz hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hemde onun emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve coğrafyasını seviyoruz.”

İSMİMİZİN OKUNMASI BİZİ ONURLANDIRIR

“Onu sevdiğimiz içinde milletini de seviyoruz. O makamın yüceliğinin farkındayız. Sayın genel başkanımız aday ise yanındayız, arkasındayız. Değilse başka aday adayları ile birlikte hangi kıstaslarla insanlar tartılıyorsa o tartıya beni de koyun dedim. Bunun içinde onur duyuyorum. Orada ismimizin okunması bile bizi onurlandırır. Hatay halkını da onurlandırır.” dedi.

HASTANE İLE ARITMA DİPDİBE OLUR MU?

Defne Devlet Hastanesi’nin yeri konusunda da hemde Defne Belediyesi’nin hemde kendilerinin yer gösterdiklerini belirten Savaş, “Bir hastaneyi yapacağınız zaman o hastane ulaşılabilir bir yerde olması lazım. Sokak arasında olmaması lazım. Hijyen konusunda da sağlıklı bir ortamda olması lazım. Arıtma tesisi ile hastane dip dibe olur mu? Ambulans öyle dar alanlarda hızlı gidebilir mi? gidemez. Biz Defne Hastanesi için yer gösterdik. İbrahim Başkan’da gösterdi. Orhanlı’dan itibaren, Koçören’e kadar bir çok yer var. Ve çevre yolu üzerinde. Oralarda yapmayıp gelip Turunçlu’da diretmelerinin sebebi arıtmayı, yaptırmamak ve bizi Defne halkıyla karşı karşıya getirmek. Onlarda biliyorlar ki oraya hastaneye yapamayacaklar. Ama bir çok handikaplarını örtmek ve bizi birbirimize düşürmek için böyle bir yol seçtiler.” diye konuştu.  (Yaser ÇAPAROĞLU)