MALİYET ARTIŞLARINDAN HATSU SORUMLU DEĞİL

  • Eklenme Tarihi :30.06.2022 | 07:27
  • Muhabir :

HATSU’nun zamlar altında ezilmemesi ve hizmet edebilmesi için talep edilen ücret tarifesi Cumhur İttifakı tarafından reddedildi.

MALİYET ARTIŞLARINDAN HATSU SORUMLU DEĞİL

HATSU Genel Müdürü Polat, elektrik, akaryakıt, demir, çimento, içme suyu-atık su boruları gibi altyapı malzemelerindeki zamlara dikkat çekerek meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

 

Ücret tarifesi konusunun HATSU için çok kritik bir konu haline geldiğini ve HATSU’da işlerin durma noktasına geldiğine vurgu yapan Genel Müdür Polat, “şu anki maliyetlerin altından kalkacak durumda değiliz. Şu an ki maliyetler elektrik, akaryakıt, personelve Temmuz ayında asgari ücrete bir zam daha bekleniyor. Elektriğe %25 bir zam geldi ve bir zam daha geleceği söyleniyor. Bütün bu maliyetlere rağmen biz suyu halen 2021 yılı birim fiyatının altından veriyoruz” dedi.

MALİYETLER 4 KAT ARTTI

Kasım ayında alınan indirim kararı öncesinde meskenlerdeki birim su fiyatı 5.08 TL iken, en son Mayıs ayı Genel Kurulunda alınan karar ile beraber 4.88 TL’ye geldiğine dikkat çeken Genel Müdür Polat, şu ifadelere yer verdi: “hala daha 2021 yılı birim fiyatından daha aşağıda vatandaşlarımıza suyu arz ediyoruz. Maliyetlere baktığımız zaman 2021 yılı ile bugün arasında neredeyse 3 ile 4 kat arasında değişim söz konusu.

GELİR 40 MİLYON TL, GİDER 110 MİLYON TL

Şu anda 6 ayda bizim biriken ve vadesi geçmiş 373 milyon borç bulunmaktadır. Bunun içinde elektrik, Çevre Temizlik Vergisi, Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi borçları ve yapılandırılan borçlar var.  Biz halkın en temel ihtiyacını halka arz eden bir işletmeyiz. Bu işletmede gelir-gider dengesi yoksa bu işletmeyi sürdürme şansınız yoktur.Şu anda HATSU olarak aylık gelirimiz 40 milyon TL’dir.Ama gidere baktığımız zaman sabit giderler ve daha önce intikal edilmiş borçları eklediğimiz zaman aylık giderimiz 110 milyon TL civarındadır.

ELEKTRİK FATURALARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ

Bunu söylemek çok acı ama biz şu anda elektrik faturamızı ödeyemiyoruz.Şu anda HATSU bu maliyetlerin altında eziliyor diyemiyoruz, bertaraf olmuş durumda. Bu kurum Hatay’ın kurumu, bu kurum devletimizin kurumu, bu kurumu lütfen ayağa kaldıralım.HATSU batıyor değil, HATSU adım atacak durumda değil. Her ay bir önceki aydan daha ağır bir yükle devam etmeye çalışıyoruz.

Hizmet veremeyecek duruma geldik şu anda. Yarın ağır zamlarla maliyeti artan elektrik faturalarını ödeyemediğimiz zaman vatandaşa bu suyu arz edemeyeceğiz.Bu hepimizin sorumluluğu.

MALİYET ARTIŞLARINDAN HATSU SORUMLU DEĞİL

HATSU olarak bugünün koşullarında oluşan maliyet artışlarından biz sorumlu değiliz. Her işletme gibi bizdebu maliyetlerin altından eziliyor ve bertaraf oluyoruz. Vatandaşlarımıza en temel hizmetleri sunamadığımız zaman buradan hepimiz mesul olacağız. Su iletim bedeli şu anda 12 TL’yi bulmuş durumdayken biz halen 4.88 TL’ye suyu veriyoruz.

HER TARAFA HİZMET GÖTÜRMEK ZORUNDAYIZ

Biz HATSU olarak gerekli tasarruf tedbirleri almış durumdayız. Bu asgari hizmeti sağlamak adına elimizden geleni  yapmaya çalışırken artık bu artan maliyetlerle bunu sürdürme şansımız yok. 593 tane mahallemiz var, 593 tane mahalle muhtarımızın bir eksiği var, hiçbir yer tamam değil.Her tarafa hizmet götürmek zorundayız. Biz burada rahat davranmamalıyız, ne icra ne de meclis üyeleri olarak. Sizler de sahadasınız birebir sizler de muhtarlarımızla muhatap oluyorsunuz. El birliğiyle bu durumu siyaset üstü bir pozisyonla değerlendirerek bir çözüm bulmanızı talep ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından gerçekleştirilen oylamada suyun iletim bedeli kadar artış talebi meclis tarafından reddedildi. 

Genel Müdür Polat, Mayıs ayı genel kurulunda yaptığı konuşmada da son 5 yılda dövizin %349, elektriğin %597, benzinin %343, motorinin %385, boru Fiyatlarının %245 ve Kuyu açımlarının da yaklaşık %592 artış gerçekleştiğini belirtmişti. (Haber Merkezi)