MİLLET BAHÇESİ ŞEKİLLENİYOR

  • Eklenme Tarihi :16.08.2022 | 12:12
  • Muhabir :

MİLLET BAHÇESİ ŞEKİLLENİYOR

Etrafındaki duvarlar ve korkuluklar yüzünden yoğun eleştirilere maruz kalan bahçede çalışmalar devam ederken, vatandaş yapılan çalışmalara olumlu bakıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Antakya’da yapılan millet bahçesi şekilleniyor. Çevre duvarı ve korkulukları yüzünden bir çok eleştiri alan millet bahçesinin inşaatı hızla sürerken, içindeki yapılar birer birer şekilleniyor. İhalesi yapıldıktan sonra ilk kazmanın 21 Mayıs 2021 tarihinde vurulduğu millet bahçesi inşaatı 15’ince ayına girerken iyice belirginleşmeye başladı.

SOSYAL DONATILARI OLACAK

İçerisinde süs havuzu ve sosyal donatılarının da yer alacağı Antakya Millet Bahçesi yıkılan Antakya Atatürk stadının yerine yapılıyor. Milli irade parkı ile birleştirilecek olan millet bahçesinde gül, su bahçeleri, yürüyüş, bisiklet yolları, festival, etnospor alanı, mescit, açık otopark ve sosyal donatı alanları yer alacak.

5 KAPISI BULUNUYOR

Çevresi tamamen yüksek duvarlar ve korkuluklarla çevrili olan millet bahçesinin ana kapısının dışında 4 kapısı daha bulunuyor. Etrafındaki duvarlar ve korkuluklar yüzünden büyük eleştirilere maruz kalan millet bahçesi, korkuluklar yüzünden açık cezaevine bile benzetilmişti. Özellikle çevreciler tarafından “parkın duvarı korkulukları” olmaz eleştirilerine maruz kalan millet bahçesinin projesinin kamuoyu ile paylaşılmaması da bir eleştiri konusu olmuştu.

VATANDAŞ OLUMLU BAKIYOR

Her geçen gün belirginleşen ve millet bahçesine vatandaş olumlu bakıyor. Milli İrade parkıyla birleştirilecek olan millet bahçesinin Antakya’nın nefes alacağı bir alan olduğunu belirten Ali Temiz, “Yıkılan Antakya Atatürk stadının yerinin yeşil alan olarak değerlendirilmesi çok iyi. Burası biz Antakyalıların nefes alabilecekleri yeni bir alan olacak. Gönül isterdi ki milli irade parkıyla duvar ve korkulukla ayrılmasın. Bildikleri bir şey var diye düşünüyoruz. Zaten yavaş yavaş belirginleşmeye başladı. Bittiğinde Antakya’ya yakışır bir bahçe olacağından kuşkumuz yok.

BOŞ ALANA NE YAPILACAK?

Millet Bahçesinin yüksek duvar ve korkuluklarla çevrilen kısmının dışında kalan alana ne yapılacağı da merak konusu oldu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Binası’nın çevresinde millet bahçesinin korkuluklarının dışında bulunan alana ne yapılacağı konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmazken, alan dökülen toprak ve molozlar görüntü kirliliğine neden oluyor. (Yaser ÇAPAROĞLU)