MULLAOĞLU’NDAN KANUN TEKLİFİ - Hatay Söz Gazetesi

MULLAOĞLU’NDAN KANUN TEKLİFİ

  • Eklenme Tarihi :30.05.2024 | 14:20
  • Muhabir :Haber Merkezi

MULLAOĞLU’NDAN  KANUN TEKLİFİ

 

CHP Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’da değişiklik yapılması ile ilgili Kanun Teklifi verdi. Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, hükümlülerin topluma kazandırılması, ekonomiye yük olmak yerine destek olmaları ve aynı zamanda deprem bölgelerindeki iş gücü açığının giderilmesi amacıyla hükümlülerin istemeleri halinde denetimli serbestlik sürelerini deprem bölgelerinde ücret karşılığında çalışarak geçirebilmeleri amacıyla TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi.

Açık ve kapalı cezaevlerindeki hükümlü sayılarının cezaevleri kapasitelerinin çok üzerinde olduğunu belirten Mullaoğlu, verdiği Kanun Teklifi ile açık cezaevlerindeki hükümlülerin denetimli serbestlik sürelerinin üç yıldan bir yıla düşürüldüğünü ve bu sürenin tekrar üç yıla çıkarılmasını istedi.

Servet Mullaoğlu, cezaevlerinde yaşanan yoğunluğun önlenmesi, deprem bölgelerinde ihtiyaç duyulan iş gücü açığının giderilmesi ve hükümlülerin topluma kazandırılmasını sağlayacak olan bu Kanun Teklifinin yasalaşmasını beklediğini ifade etti.

Mullaoğlu’nun Kanun teklif metni şöyle “

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDAKİ KANUN’DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 31.12.2004 tarih ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A Maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bir yıl” ibaresi “üç yıl” olarak değiştirilmiş ve beşinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“e) İstemeleri halinde deprem bölgelerinde ücret karşılığında çalıştırılması,”

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür”. (HABER MERKEZİ)