NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ! - Hatay Söz Gazetesi

NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!

  • Eklenme Tarihi :09.06.2024 | 13:17
  • Muhabir :Haber Merkezi

NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!

 TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu, normalleşmenin kayyumla sağlanamayacağını bildirdi.

Hakkari Belediye Başkanının gözaltına alınıp. belediyeye kayyum atanması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu, “ Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alınmış ve yerine Hakkari İli Valisi kayyum atanmış ve Türkiye yakın siyaset tarihinde bir kara leke olarak geçecek biçimde demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır!”

HUKUKA AYKIRILIĞI DAHA DA KATMERLEŞTİRMİŞTİR

“Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.”

İNSANLARIN DEMOKRATİK İRADESİNE İPOTEK KOYMAYA HAKKI YOKTUR

“Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düşmektedir. Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur.”

DEMOKRASİYE VE DEMOKRATİK İŞLEYİŞE SAHİP ÇIKACAĞIZ

“Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz.  TMMOB ve İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımız ile eşzamanlı olarak ülke çapında yapmış olduğumuz bu açıklama ile hangi il ve ilçede uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddettiğimizi, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”