ORC ANKETİNE GÖRE CHP HATAY’DA BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ

  • Eklenme Tarihi :15.07.2022 | 10:10
  • Muhabir :

ORC Araştırma, Sivas, Zonguldak, Hatay, Elazığ ve Kahramanmaraş illerinde yaptığı anket sonuçlarıyla 2018 yılındaki genel seçim sonuçlarını karşılaştırdı.

ORC ANKETİNE GÖRE CHP HATAY’DA BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ

2018'de Hatay'da yüzde 36 ile birinci olan AK Parti, ankete göre 9.1 puan kaybederek yüzde 27.1 ile ikinciliğe geriledi. CHP ise 2.3 puan artışla oyunu yüzde 32.9'a çıkarak Hatay'da en çok oy toplayan parti oldu.

Türkiye 2023 yılında yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı. Seçime artık 1 yıl gibi kısa bir süre kalırken yapılan anketlerin sayısı da arttı. Anket çalışmalarına hız veren ORC Araştırma; Sivas, Zonguldak, Hatay, Elazığ ve Kahramanmaraş illerindeki vatandaşlara "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verisiniz?" sorusunu yöneltti. 2018 yılındaki genel seçim sonuçları ile bu ay gerçekleştirilen anket sonuçları kıyaslandığında Ak Parti'nin yaşadığı oy kaybı dikkat çekti.

HATAY'DA CHP BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ

Hatay'da ise tablo yeniden şekillendi. 2018'de yüzde 36.2 oy oranı ile birinci olan AK Parti yüzde 9.1 puan kaybı yaşayarak ikinci sıraya geriledi. CHP oyunu yüzde 2.3 artırarak yüzde 32.9 ile ikinci olurken, İYİ Parti yüzde 8 oy artışıyla yüzde 14.5 oy alarak üçüncü sırada yer aldı.

GÜZELMANSUR:  GELİYOR GELMEKTE OLAN

ORC Araştırma Şirketinin  Hatay yerelinde yapılan anket sonucunu açıklamasının ardından sosyal medya hesabından bir değerlendirme yapan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur  “Başka bir Hatay, başka bir Türkiye mümkün. Bunu birlikte başaracağız, Az kaldı Geliyor Gelmekte Olan” ifadelerini kullandı.

Güzelmansur, Millet İttifaki İktidarında yapacakları çalışmaları da paylaşarak şunları söyledi “ORC Araştırma Şirketi Hatay yerelinde yapılan anket sonucunu açıkladı; Buna göre CHP %32,9, AKP % 27,1, İyi Parti %14,5, HDP %9,4, MHP %8,1.

Millet İttifakı İktidarında; Sınır Kapıları açılacak, Hatay ekonomisi güçlenecek, mülteci sorunu çözülecek, bereketli topraklarımızda tarım yapan üreticimizin yüzü gülecek, yatırımlardan hakkettiğimizi alacak, yıllardır yapılmayı bekleyen Hassa Tüneli projesi, Belen'den sonra otoban projesi, alternatif çevre yolu, Samandağ Antakya yolu, Payas Organize Sanayi - İskenderun yolu, battı çıktılar, üst geçitler, dönel kavşaklar hayata geçirilecek, uluslararası taşımacılık canlanacak, İskenderun Limanı şaha kalkacak, sanayici doğru teşvikten faydalanacak, eğitimden sağlığa tüm kamu yatırımları adaletli dağıtılacak. Gastronomiden, ekolojik turizme, kültür turizmden inanç turizmine kadar şehrimizde misafirlerimizi ağırlayacak, turizmde yatırımcıya destek olacağız. İşsizliğin kökünü kazıyacağız. Başka bir Hatay, başka bir Türkiye mümkün. Bunu birlikte başaracağız, Az kaldı Geliyor  Gelmekte Olan”. (Haber Merkezi)