SAMANDAĞ’DA ÖN SEÇİM YAPILDI

  • Eklenme Tarihi :12.02.2024 | 15:47
  • Muhabir :Haber Merkezi

SAMANDAĞ’DA ÖN SEÇİM YAPILDI

Samandağ Belediyesi’nde ön seçim yapıldı. 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde ilçenin belediye başkan adayını belirlemek üzere CHP Genel Başkanlığı tarafından yapılan önseçim Belediyenin yeni hizmet binasında gerçekleştirildi.

 

Yapılan önseçim sonrası bir açıklama yapan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, sonuçların henüz açıklanmadığını belirterek, “Şu anda kamuoyuna bir açıklama yapma gereği duyduk. Şöyle bir durum var. CHP Samandağ İlçe örgütünde kayıtlı olan üyelerimizin 469’unun, Ankara’dan gelen listede yer almadığına tanık olduk. Oy kullanmak üzere sandığa gelen partimizin 469 üyesi oy kullanmadan geri dönmek zorunda kaldı” dedi. 

SAĞLIKLI BİR ÖNSEÇİM YAPAMADIK

Bu olayın seçim sonuçlarına direk etki edeceğini belirten Eryılmaz, “Bu olay tutanaklara yansıdı. Hazırlanan rapor genel merkeze intikal edecek. Genel Merkezimizde genel başkanımız ve MYK Parti meclisi arkadaşlarımız bir değerlendirme yapacak. Bunun dışında deprem bölgesi olmamızdan kaynaklı üyelerinin yaklaşık yüzde 45’inin de önseçime katılmadığını gördük. Evlerinin yıkılmış olması, insanlarımızın büyük bir bölümünün halen çadırlarda ve konteynerlerde yaşıyor olmalarından kaynaklı çokta sağlıklı bir ön seçim yapamadığımızı bu süreçte rahatlıkla söyleyebilirim.”

SAMANDAĞ’IN SİYASETEN ÖNÜ AÇILDI AMA…

“Çıkacak olan sonucun önümüzdeki yerel seçimlerde partimize sıkıntı yaratmaması açısından kabanı da bu anlamda daha da ikna edebilme anlamında bu sonuçların sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi ve analiz edilmesine muhtacız. Bu tabi ki bu ön seçimi önemsiyoruz. Demokrasinin de bir gereğidir.  Samandağ’ın önünün siyasetende açılmasına da vesile oldu. Ama dediğim gibi parti üyelerimizin yarısından fazlasının ön seçime katılmaması ve 469 üyemizin de  hangi sebeple gelen kayıtlarda yer almadığının da bilinmemesinden kaynaklı bir sıkıntı var. Buda direk seçimin sonucunu etkileyen bir durumun olduğunu görüyoruz. Genel Merkezimizden bu konunun değerlendirilmesini talep edeceğiz.”

SONUCA GÖRE YOL HARİTAMIZI DEĞERLENDİRECEĞİZ

“Sayın genel merkezimiz bu konuda karar verdikten sonra, bizde arkadaşlarımızla birlikte bundan sonraki yol haritamız belirleyeceğiz. Şimdilik bu kadarını söylemek istiyorum. Samandağ Belediye Başkan adayını belirlemek üzere yapılan önseçime katılan, emeği geçen, gelip oy kullanan bütün üyelere hem belediye başkanı olarak, hemde aday adayı olarak teşekkür ediyorum.” diye konuştu.