SİYASİ KURNAZLIK YAPIYORLAR

  • Eklenme Tarihi :18.03.2022 | 10:51
  • Muhabir :

SEÇİM YASASINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

SİYASİ KURNAZLIK YAPIYORLAR

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Milletvekili Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılması amacıyla AKP-MHP tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa teklifini değerlendirerek“Bir iktidar seçime giderken, normal seçimlere bir sene kala eğer seçim kanununu değiştiriyorsa, gidici olduğunu kendisi de anlamış demektir. Korkunun ecele faydası yok. Yolcudur Abbas bağlasan durmaz, milletimiz AKP’den kurtulacak. Az kaldı” dedi.

SİYASİ KURNAZLIK YAPIYORLAR

Milletvekili Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılması amacıyla AKP-MHP tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa teklifini değerlendiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yaptığı açıklamada, “Muhalefet partileri olarak 2019’da birlik olarak yerel seçimlerde AKP’yi yendik ve İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi büyük şehirleri aldık. Bu milletin sandıkta kendilerini göndereceğini gören AKP ve küçük ortağı MHP, seçim yasasını değiştirerek Millet İttifakı’nın meclisteki milletvekili sayısını düşük çıkarmak için siyasi kurnazlık yapıyor.’’ dedi.

BİR ÜMİT İÇERİSİNDELER

Şahin açıklamasında, “Sandıkta kaybedeceğini anlayan AKP ve MHP bu teklif ile gün geçtikçe oylarının eridiğini, yenildiğini itiraf etmiştir. Allayıp pullasalar da algı yönetimi yaparak muhalefete saldırsalar da su alıp gemileri batıyor.Hem de öyle bir batış ki hiçbir stratejileri tutmuyor, bir ümit sandıkta kağıt üzerinde seçimi kazanırız diye seçim yasasını değiştirmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

MECLİSTE SANDALYE SAYISI İÇİN OYUN KURUYORLAR

AKP ve MHP’nin seçim yasasını değiştirmek için bir plan yaparak muhalefetin, parlamentoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi AKP’den kontrolü almasını engellemeyi amaçladığını belirten Şahin, az oy alan siyasi partilerin oylarının ittifaka yansımasını engellemekiçin kanun düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu veittifaktaki partilerin aldığı oylar üzerinden vekil dağılımı hesaplanacağını söyledi.

SEÇİM KURULU BAŞKANLARI YANDAŞLARDAN SEÇİLECEK!

Meclise sunulan kanun teklifinde seçim kurulu başkanlıklarına kıdemli hakimler yerine, birinci sınıf hakimler arasından kurayla belirlenmesinin teklif edilmesini de eleştiren CHP’li Şahin,‘‘YSK tarafsız olması gereken bir yargı organıdır. AKP, yapmak istediği seçim kanunu değişikliğiyle seçim kurulu başkanlarını kendi atadığı yandaşlar arasından seçmek istemekte. Bir ildeki en kıdemli hakimin il seçim kurulu başkanlığı görevini yapması uygulamasını değiştirmek istiyorlar. Oy sayımı ve tasnifler sırasında kağıt üzerinde seçime hile katarak kazanma peşindeler.İstedikleri değişikliğe göre artık illerdeki en kıdemli seçim kurulunda başkanlık yapacak hakimler en kıdemliler arasından seçilmeyecek. AKP’nin son yıllarda kadrolaşmak için atadığı genç ve tecrübesiz birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından seçilecek. Unutmayın ki AKP iktidarı geldiğinde 7 bin olan hakim savcı sayısı -ki bu hakimlerin çok büyük çoğunluğu da emekli oldu- bugün 25 bin!Yıllarca kadrolaşarak devlet kadrolarına partizanlarını yerleştiren AKP, seçim günü FETÖ’nün 15 Temmuz’da yaptığı gibi bu partizanlarına talimat vererek harekete geçirecek, iktidarı bırakmamak için her yolu deneyecek, hile ile seçime müdahale edecektir. Biz yurtseverler ise tüm bu adaletsiz ve anti-demokratik uygulamalara karşı mücadele edeceğiz.’’ dedi.

SADECE ERDOĞAN’A YASAK YOK

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum” gerekçesiyle yapılan kanun düzenlemesi ile mevcut yasadaki, “Başbakan ve bakanlara ilişkin” seçim yasaklarımaddesinden “Başbakan” ibaresinin çıkarılarakyerine yeni sistemde yürütmenin başıolan “Cumhurbaşkanı” ibaresinin yazılmamasını eleştiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin,bu düzenleme ile sadece bakanların seçim yasaklarına tabi olacağını, Cumhurbaşkanın seçim kampanyası boyunca devlet imkanlarını kullanacağını söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin konuyla ilgili, ‘‘Yani teklifin yasalaşması halinde partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar hiçbir kısıtlamaya tabi olmayacak.Seçim gezilerinde tüm devlet imkanlarını kullanmasında hiçbir engelle karşılaşmayacak, makam araçlarını, uçakları, devletin parasını yani vatandaşın vergilerini rahatlıkla kullanabilecek. Devlet olanakları ile 81 mitingler, törenler düzenleyecek. Bu seçim eşitliğine aykırı bir durum. Bu adaletsizliğe hayır diyeceğiz.’’ dedi. (Haber Merkezi)