SU PETROLDEN DAHA DEĞERLİ

  • Eklenme Tarihi :28.07.2022 | 12:01
  • Muhabir :

Tahtaköprü Barajı’nda incelemelerde bulunan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Su petrolden daha değerli. Amik Ovası’na can suyu olacak olan Menzelet Sulama Proje’nin ilk ayağını tamamladık" dedi.

SU PETROLDEN DAHA DEĞERLİ

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ve Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte incelemelerde bulundu.

Tahtaköprü Barajı’nın 450 milyon küp su tutma kapasitesine sahip Hatay’ın en büyük iki barajından bir tanesi olduğunu belirten Yayman, “Biz Tahtaköprü Barajı’na 123 kilometre uzaklıktaki Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Kahramanmaraş’taki Menzelet Barajından eni 22 metre derinliği 7 metre olan dev kanallarla suyu getirdik. Bugün itibari ile barajımızda 120 milyon metreküp su var. Normal sezonlarda, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında bu barajda en fazla 80 milyon küp su vardı. Şu anda sulama sezonunun yüzde 60’şını tamamladığımız Ağustos ayında olmamıza rağmen şu anda barajımızda 120 milyon metreküp su var. Bununla iftihar ediyoruz. Bu dev eser için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

HATAY İÇİN DEĞERLİ BİR ESER

Kendilerinden önce hizmet eden tüm siyasilere teşekkür eden Yayman, “Bu baraj Hatay’a can veren bereket veren bir baraj. Gaziantep sınırlarından aldığımız suru Büyükburç’a kadar götürüyoruz. Yani Merkeze bağlı Aşağıoba, Jomba, Aktaş mahallerinde tarım arazileri buradan giden su ile sulanıyor. Oralara Reyhanlı havzasında olmasına rağmen Reyhanlı Barajı’ndan suyu veremediğimiz için Tahta Köprü Barajından suyu veriyoruz. Çünkü çiftçimizin derdi bizim derdimiz. Su petrolden her zaman değerlidir. Daha değerli olacaktır. Tahtaköprü Barajı Hatay için çok değerli bir eser. Bizim bir sloganımız var. Yaparsa Ak Parti Yapar.” diye konuştu.

KAPASİTEYİ 3 KATINA ÇIKARDIK

Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal’da, muhalefet milletvekillerinin Tahtaköprü Barajı ile ilgili, “O baraj 1970’li yıllarda yapılmıştı. O baraj Ak Parti hükümetinin yaptığı bir baraj değil” gibi bir eleştiri getirdiklerini hatırlatarak, “Evet bu baraj 1970’yı yıllarda rahmetli Süleyman Demirel döneminde temeli atılmış 1977’te tamamlanmış bir baraj. Ama kapasitesi 80 milyon küp su tutan bir barajdı. Bizim yaptığımız yükseltme çalışmalarıyla kapasitesi 3 katına çıkartarak, 480 milyon metreküpe çıkardık” dedi.

ESER SİYASETİNE DEVAM EDİYORUZ

Tahtaköprü Barajı’nın yükseltme çalışmasının Menzelet sulama projesinin ayaklarından sadece bir tanesi olduğunu belirten Yeşildal, “60 yıldır Hatay’ın özlemini çektiği Menzelet Sulama Projesi’ni yapmakta bizlere nasip oldu. Burası Hatay için çok büyük bir değere sahip. Bu eser siyasetine de Ak Parti olarak devam ediyoruz. 2-3 yıl içinde bereketli Amik Ovamızda ürün deseninin değiştiğini göreceksiniz. Yıl içerisinde alınan ürün sayısının arttığını göreceksiniz. Getirisi bol olan ürünlere evrildiğini göreceksiniz. Bakanımızın dediği 1 Haziran 2023’ten itibaren Menzelet Sulama Projesinin tamamlandığını, Reyhanlı Barajı üzerinden su temininin yapıldığını göreceksiniz.” diye konuştu.

DEFNE VE ANTAKYA’YA GÜNDE 70 BİN METREKÜP SU

Hatay büyükşehir Belediyesi ve HATSU yönetimine de çağrıda bulunan Yeşildal, “Hatay susuzluk çekiyor. Bizim yapıp bitirdiğimiz Tahtaköprü ve Reyhanlı Barajı’ndan içme suyu temini noktasında lütfen çalışsınlar. Proje hazırlasınlar. Cumhur İttifakı olarak da su konusunda destek olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yani Hatay’daki içme suyunun cazibe yöntemi ile dağıtılmasının daha sağlıklı olduğunu ve az masraflı olduğunu ifade ediyoruz. Karaçay Barajı’nın önemli bir ayağı tamamlandı. Antakya ve Defne İlçemize Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yapıp anahtarını Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiği proje ile Karaçay Barajı’ndan 2 yıldır cazibe yoluyla günde 70 bin metreküp su veriliyor.”

SAMANDAĞ HALKI SUYA KAVUŞUYOR

“Ama ihmaller yüzünden Samandağ’a suyu verememiştik. DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca’nın 2 gün önce yaptığı ziyarette bir müjdesi oldu. İnşallah 31 Ağustos 2022 tarihi itibari ile Karaçay Barajı’ndan Samandağ ilçemize de su teminini sağlamış olacağız. Karaçay Barajından gelen çağlayan suyu inşallah Samandağ halkı ile de buluşmuş olacak. Bununda müjdesini vereyim. Bizler Ak Parti olarak milletimizin hizmetindeyiz. Hizmet siyaseti üzerinden milletimizle kol kola 2023 hedeflerine yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)