SU PETROLDEN DEĞERLİDİR

  • Eklenme Tarihi :14.06.2022 | 10:46

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet, Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik'ten Hatay'da yapılan çalışmalarda gelinen son nokta hakkında bilgi aldı.

SU PETROLDEN DEĞERLİDİR

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet, Hatay’da inşası devam eden Hassa Akbez Yeraltı Barajı ile Hassa Gazeluşağı Küçük Gölet ve Yerüstü Sulaması projelerinde incelemelerde bulunarak Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik'den çalışmalarda gelinen son nokta hakkında bilgi aldı.

 

%42 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı Hatay Hassa Akbez Yeraltı Barajı İnşaatının tamamlanmasıyla yıllık 4.76 hm3 su rezervuardan yeraltı suyuna karışacak ve düşen yeraltı su seviyesinin tekrardan dengeye gelmesine katkıda bulunulacakt. Projenin Temmuz 2022 tarihi itibari ile tamamlanarak milli ekonomiye yıllık 22 Milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Hatay Hassa Gazeluşağı Küçük Gölet ve Yerüstü Sulaması İnşaatında da çalışmalar başladı. Bu Proje kapsamında 76.000 m3 hacimli 11.2 m yüksekliğinde depolama tesisi, çevirme yapısı ve 3820 m HDPE basınçlı sulama şebekesi yapılacak olup, projenin tamamlanmasıyla beraber 330 dekar tarım arazisi sulama suyuna kavuşacak. Yapmış olduğu açıklamada 'suyun petrolden çok daha değerli olduğunu' vurgulayan Milletvekili Yayman; "Hatay için kritik projeleri hayata geçiren Devlet Su İşleri'ne teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)