TOKDEMİR’DEN SORU ÖNERGESİ

  • Eklenme Tarihi :18.03.2022 | 10:54
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi.

TOKDEMİR’DEN SORU ÖNERGESİ

Tokdemir verdiği soru önergesinde, “Küresel salgının tüketicilerinin doğal ürünlere olan eğilimini artırdığı belirtilen raporda “pamuk insan tenine dokunan kadim elyaf olarak bu anlamda öne çıkıyor. Bu gelişmeler hem üretim hem de tüketim de dünya genelinde söz sahibi bir pamuk ülkesi olarak Türkiye’ye önemli fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatları faydaya dönüştürmek için tohumdan elyafa, elyaftan giyesiye uzanan katma değer zincirinde yer alan bütün kesimleri kapsayan, sürdürebilir bir kalkınma projesi hazırlanarak uygulanmaya konulması gerekir.” dedi.

Bu bağlamda bağlamda Bakan Krişçi’den yazılı olarak cevaplamasını istediği soruları yönelten Tokdemir, Bakan’a şu soruları sordu, “Pamuk destekleme miktarı ülkesel üretim maliyetleri ile küresel ürün fiyatlarının güvenilir tahminlerine göre, 2022 desteklemeleri sezon öncesinde açıklamayı düşünüyor musunuz? Yerli ıslah pamuk çeşitleri tohumculuğuna vergi muafiyeti vb. teşviklerle desteklenme konusunda Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? 2021 yılında açıklanan pamuk destekleme bir an önce ödenmesi çiftçilerimiz açısında elzem olmuştur. 2021 pamuk desteklemeleri en kısa zamanda ödemeyi düşünüyor musunuz?” (Haber Merkezi)