TÜRKİYE’NİN AYAK SESLERİ

  • Eklenme Tarihi :09.12.2022 | 10:20
  • Muhabir :

Kritik ham maddelerin en başında ise nadir toprak elementleri bulunuyor ki şu an için dünyanın en yüksek rezerve sahip 2'nci ülkesi konumundayız.

TÜRKİYE’NİN AYAK SESLERİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Eskişehir'e bağlı Beylikova ilçesinde 94 milyon tonluk nadir toprak elementi cevheri keşfedildiğini söyledi. 2023 yılı Enerji Bakanlığı bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bu keşif Türkiye’nin ayak sesleridir. Ayaklandık geliyoruz.” dedi.

DÜNYA PİYASASI ÇİN’İN ELİNDE

Dünya’nın genelinde yıllık sadece 170 bin ton Nadir toprak elementini üretildiğini belirten Kaşıkçı, “Üretimin ise yüzde 80'ini, sahip olduğu 800 milyon ton rezervle tek başına Çin karşılamaktadır. Yani dünya piyasasını Çin elinde bulundurmaktadır. Öyle ki Çin, bu gücünü Kuzey Çin Denizi'nde hâkimiyet mücadelesi verdiği Japonya'ya karşı bir silah olarak da kullanmaktadır.”

ÜLKEMİZ EN ETKİLİ OYUNCU OLMA KONUMUNDA

“Adından da anlaşılacağı üzere nadir bulunan bu elementler havacılık, savunma ve uzay sanayisi, tıp sanayisi, uydu haberleşme, akıllı füzeler, yakıt hücreleri, fiber optik, lazer, sensör, x-ray görüntüleme, optik camlar, süper alaşımlar, bataryalar, katalizörler, petrol ve doğal gaz sondaj kuyuları, enerji depolama sistemleri, rüzgâr tribünlerinin motor ve jeneratörleri, hibrit otomobil motorları, elektrikli otomobiller gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar bu alanda dışa bağımlı olan ülkemiz ise yeni keşifle birlikte piyasanın en etkili oyuncusu olma seviyesine yükselmiştir.”

TÜRK MÜHENDİSLERİ KEŞFETTİ

“Eskişehir'e bağlı Beylikova ilçesi sınırları içinde yapılan çalışmalar neticesinde tam 694 milyon tonluk nadir toprak elementi cevheri keşfedilmiştir, bu da keşfettiğimiz bu cevherin bir numunesidir. Kim tarafından keşfedildi? Tabii ki Türk mühendisleri tarafından. Şimdilerde ise bu cevherin içerisinden bu elementlerin ayrıştırılması için tesisler yapılmaktadır. Tesislerin devreye girmesiyle birlikte Beylikova'daki bu maden alanından ağırlık olarak 10 element çıkarılacak, yıllık 570 bin ton cevher işlenecek, buradan 10 bin ton nadir toprak oksitleri elde edilecek ve bunun yanında 72 bin ton barit, 70 bin ton florit, 250 ton toryum çıkarılacaktır.”

DÜNYANIN 2. ÜLKESİ KONUMUNDAYIZ

“Toryum, bildiğiniz üzere yeni nükleer teknolojiler için çok çok önemlidir. Peki, bu cevherden toryumu kim çıkartacak? Tabii ki Türk mühendisleri çıkaracak. Yapılan bu keşfin önemi belki bugün için ülkemizde yeterince anlaşılmamış olabilir ancak bir noktaya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Avrupa Birliği Komisyonun yayınladığı 207 no.lu Rapor'a göre bazı ham maddeler tedarik riski ve ekonomideki önemine göre kritik ham maddeler olarak kabul edilir. Kritik ham maddelerin en başında ise nadir toprak elementleri bulunuyor ki şu an için dünyanın en yüksek rezerve sahip 2'nci ülkesi konumundayız.” dedi.

EKONOMİK MODELİN İLK ÇIKTILARINDAN

Ülkeler arasındaki siyasi ve stratejik çekişmelerin tedarik zincirinde büyük riskler oluşturduğunu belirten Kaşıkçı, “Bununla birlikte birçok sektörde kullanılmakta olan nadir toprak elementlerine olan talep, mevcut ve yeni teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli olarak artacaktır. Evet, değerli milletvekilleri, Avrupa Birliği Komisyon Raporuna göre en kritik ham madde olarak belirtilen nadir toprak elementlerinde ülkemiz 694 milyon ton rezervle dünyanın Çin'den sonra 2'nci en büyük rezervine sahiptir. Bu keşif ülkemizin başarısıdır. Bu keşif Türk mühendisliğinin zaferidir. Bu keşif kurumlarımızın iftiharıdır. Bu keşif üretime dayalı yeni ekonomik modelin ilk çıktılarındandır.”

AYAKLANDIK GELİYORUZ

“Bu keşif yeni yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağının işaretidir. Bu keşif enerjide ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmaya çalışan Cumhur İttifakı'nın ortaya koyduğu vizyonun eseridir. Bu keşif değerli devlet adamı ve bilim insanı Sadrettin Alpan'ın "İnsanı maden yaşatır." sözünün hayat bulmasıdır. Bu keşif MTA'nın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayalinin gerçekleştiğinin göstergesidir. Bu keşif Türkiye'nin ayak sesleridir; ayaklandık, geliyoruz.” diye konuştu. (Haber merkezi)