UZUNÇARŞI’YA ÇÖZÜM BULUNDU

  • Eklenme Tarihi :14.12.2022 | 10:04
  • Muhabir :

Toplantıda konuşan HATSU Muhammed İkbal Polat, yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu belirterek, projenin işleyiş sürecinden bahsetti.

UZUNÇARŞI’YA ÇÖZÜM BULUNDU

Her yağan yağmurda, küçük bir nehre dönüşen tarihi Uzunçarşı’nın bu sorununa hazırlanan proje ile çare bulundu. HATSU tarafından hazırlanan proje, düzenlenen toplantı ile Uzunçarşı esnafıyla paylaşıldı. Kaynağı bulunur bulunmaz projenin yapımına başlanacak ve Uzunçaşı’nın yıllardır süre gelen çilesi sona erecek.

 Tarihi Uzunçarşı’nın su baskını çilesi sona erecek. Yağan her yağmurda küçük bir nehri dönün çarşı için Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) bir proje hazırladı. HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, hazırladıkları projeyi Uzunçarşı esnafıyla paylaştı. Ahmediye Meydanında düzenlenen toplantıya, CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanı Yusuf Perişan, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Doğan Aydın, Ayakkabıcılar Çarşısı Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Cevrioğlu ve uzunçarşı esnafı katıldı.

YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATI

Projeyi hazırladıklarını ve kaynak için İller Bankasına gönderdiklerini belirten Polat, “Direk bizim hizmet alanımıza girmemesine rağmen bizler esnafımızı yağan her yağmurda düştüğü durumdan kurtarmak için projemizi hazırladık. Projemiz 30 milyonluk bir proje. Kaynağını temin etmek için de İller Bankasına projemizi göndererek destek istedik.” dedi.

EN BÜYÜK PROBLEM KAYNAK

Kaynak noktasında İller Bankası’nın olurunu aldıktan sonra, projelerinin Anıtlar kurulunda değerlendirileceğini belirten Polat, “Şu an da en büyük problemimiz kaynak. Kaynağı bulduğumuz takdirde projemiz hızla ilerleyecek. İller Bankası’nın olurunu aldıktan sonra Anıtlar Kurulu projemizi inceleyecek. Ardından da yapım işi başlayacak. Buruda kaynağın bir an önce sağlanması çok önemli. Projemizi hayata geçirmek için İller Bankası’ndan olur bekliyoruz.” diye konuştu.

SUYUN ÖNÜ KURTULUŞ CADDESİNDE KESİLECEK

HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanı Yusuf Perişan, hazırladıkları projenin detaylarını esnafa anlatırken, “Tarihi uzun çarşımıza inen sel sularının önünü Kurtuluş Caddesinde kesmeyi planlıyoruz. Projemize Kemalpaşa Caddesi’nden başlayacağız, Kurtuluş Caddesinde devam edeceğiz. En son Uzunçarşıya ineceğiz. Kemalpaşa ve Kurtuluş Caddesinde yapacağımız çalışmalardan sonra çarşıya inmemiz bile gerekmeyebilir.” dedi.

KUTLU GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPTI

CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu’da Uzunçarşı’yı sel sularından kurtarma projesi için tüm Hatay Milletvekillerine güçbirliği çağrısı yaptı.

Ortada bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözülebilir olması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Kutlu, kaynak noktasında topu iktidar milletvekillerine atarak, “Antakya’nın kalbi Uzunçarşı’da atıyor. Antakya’ya gelen 3 misafirimizden 2’sinin mutlaka uğrayıp gezdiği bir çarşı burası. Antakya için çok değerli bir alan. Uzunçarşı’mızın artık kronikleşen bir sorunu var ve bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Uzun Çarşıyı kurtarma projesi hazır. Burada tek sorun kaynak. Kaynak bulma adına da İller Bankası’na buşvuruda bulunulmuş. Buruda özellikle iktidar partisi milletvekillerine büyük görev düşüyor. Tüm milletvekillerimizi göreve çağırıyorum. Antakya hepimizin. Bu yüzden herkes Uzunçarşı konusunda elini taşın altına koymalı. İller Bankası’(ndan bir an önce sonuç alınabilmesi için, tüm yetkililer hassasiyet göstermeli.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)