YAYLADAĞI’NDA TANIŞMA TOPLANTISI

  • Eklenme Tarihi :19.09.2023 | 15:22

Yayladağı’nda tanışma toplantısı düzenlendi.

YAYLADAĞI’NDA TANIŞMA TOPLANTISI

Devrent tesislerinde düzenlenen toplantıda STK temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, mahalle muhtarları ve kanaat önderleri ilçeye yeni atanan Kaymakam Halil Yazıcı ile tanıştı.  

Tanışma toplantısının açılış konuşmasını Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın yaptı. Yalçın yaptığı konuşmasında ilçe ile ilgili Kaymakam Yazıcı’ya bilgi verdi.

Kaymakam Yazıcı’ya Yayladağı’nı anlatan Başkan Yalçın, “Yayladağı’mız öz Türk bölgesi. 47 mahallemiz, 25 mezramız var. 465 metrekarelik yüzölçümü ile ilçemiz Hatay’ın 4. Büyük yüzölçümüne sahip ilçedir. Geçmişte ilçemizin geçim kaynakları, tütün, küçük ve büyükbaş hayvancılıktı. Tütüne gelen kotanın ardından çiftçilerimiz küçük tarım alanlarında büyük katmadeğer getiren ürünlere yöneldi. Bunların başında da çilek ve mantar yetiştiriciliği geliyor.” dedi.

PROJELERE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

Yayladağı çileğinin bu sene 5 bin dekar ekiminin yapıldığını belirten Başkan Yalçın, “7 bin ton çilek ihracatı yapılırken, çilek üretimi 5 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tütün suyun olmadığı alanlarda ekiliyor. Tütünle ilgili 2 tane kooperatifimiz var. Üreticilerimiz bu kooperatif aracılığı ile tütünlerini paraya çeviriyorlar. Son zamanlarda ilçemizde tıbbi aromatik bitkilerle birlikte teknolojik faaliyetlerle ilgili üreticilerimizin çabaları var. Onlarda tarımsal istihdama katkı sağlayacaklar. Denize 12 kilometre sınırımız var. Bizler zaman zaman belediye olarak tarımsal projelere öncülük ediyoruz. 360 kilometrelik yol ağımız var.

ÇÖZEMEYECEĞİMİZ SIKINTI YOK

“2011 yılından itibaren ilçemiz göç aldı. Buraya göç eden kardeşlerimiz genelde Türkmen kardeşlerimiz oldu. Göç almamıza rağmen ilçemizde herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Deprem öncesi nüfuzumuz 36 bin 800’dü. Deprem sonrası 65 bin oldu. Yıkımın yaşandığı Antakya, İskenderun ve Kırıkhan’daki kardeşlerimiz ata topraklarına göç ettiler. Vatanını bayrağını seven bir toplumuz. Yayladağında çözemeyeceğimiz hiçbir sıkıntı yok” diye konuştu.

YAYLADAĞINDA ÇOK GÜZEL BİRLİKTELİK VAR

Kaymakam Halil Yazıcı’da yaptığı konuşmasına 6 Şubat’ta meydana gelen depremden dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulanarak başladı. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Kaymakam Yazıcı, “Yaklaşık 2 haftadır Yayladağı’nda çalışıyorum. Belli başlı tespitlerimiz oldu. Burada çok güze bir birliktelik var. Hem siyasi parti temsilcilerinin arısında, hemde sivil toplum örgütlerinin arasında, hemde vatandaşların arasında. Bu birliktelikle çözülemeyecek sorun, yapılamayacak iş yoktur.”

KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK

Yayladağı’nın da ana ana gündeminin deprem olduğunu belirten Kaymakam Yazıcı, “Yıkılan yerlerin yeniden yapılması, hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için sıkı bir şekilde çalışacağız. Onun dışında da Yayladağı’nın gelişimi ile alakalı, projeler var onLarı takip edeceğiz. Bizde elimizden geldiği sürece bir Yayladağlı gibi çalışacağız. Buradan giderken de bir Yayladağlı gibi buradan ayrılacağız. Kapımız tüm Yayladağlılara açık. İstediğiniz zaman gelip sorunlarını anlatabilirsiniz. Herşeyi çözmeye çalışacağız. Ama hepsinin zamanı olacak. Çünkü elimizde sihirli değnek yok. Sizlerin destekleriyle tüm problemlerimizi çözmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kaymakam Yazıcı toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve kanaat önderleriyle tanıştı. (HASAN EROCAK)