ABA GÜREŞİ ARTIK DÜNYAYA AÇILDI

  • Eklenme Tarihi :26.07.2022 | 09:24
  • Muhabir :

Hatay’ın anavatana katılışının 83. yıl dönümü etkinlikleri, 11. Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası ile sona erdi.

ABA GÜREŞİ ARTIK DÜNYAYA AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen şampiyonada Kocaeli, Konya, Bursa, Hakkâri ve Artvin gibi Türkiye2nin 33 şehrinden gelen 790 güreşçi er meydanına çıktı.

 

60’A YAKIM HAKEM VE GÖZLEMCİ GÖREV YAPTI

60’a yakın hakem ve gözlemcinin görev yaptığı şampiyonada güreşçiler 10 farklı sıklette gece geç saatlere kadar sürdü. HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ndeki mersahta yapılan müsabakalarda güreşçiler, şampiyon olabilmek için büyük mücadele ortaya koydu.

SAVAŞ: BU SPORUN HAKKINI VERMELİYİZ

Güreşlerin açılış konuşmasını HBB Başkanı Lütfü Savaş yaptı. Centilmence ve Türk’e yakışan maçların yapılması temennisinde bulunan Savaş, “Bugün yaptığımız Türkiye şampiyonası, eylül ayında yapacağımız dünya şampiyonasının habercisidir. Dünya şampiyonamıza yaklaşık 45 ülkeden güreşçi gelecek. Biz artık dünyaya açıldık. Güreşçilerden seyircilere kadar artık bu sporun hakkını vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Aba güreşinin modern, estetik ve tüm dünyanın kabul edeceği bir formata taşımak için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Savaş, 5 bin yıllık ata sporunun gelişimi için katkı sunan herkese teşekkür ederek sporculara başarılar diledi.

Savaş’ın ardından Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eş Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, aba güreşinin İspanya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan İtalya’ya kadar farklı coğrafyalarda yapıldığını belirtti.

ÖZTÜRK: BU BAŞARI LÜTFÜ SAVAŞ’IN ESERİDİR

İran, Gürcistan, Almanya gibi ülkelerde aba güreşleri için önemli organizasyonların yapıldığını da sözlerine ekleyen Öztek, “Türk’ün eseri dünyada tanınır hale geldi. Biz de Hatay’ın güzelliklerini dünyaya tanıtıyoruz. Bu başarı, Lütfü Savaş’ın eseridir. Emeklerinden dolayı Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” dedi. Öztek konuşmasının ardından aba güreşinin tanıtılması için yaptığı çalışmalardan ötürü Lütfü Savaş’a şilt takdim etti.

 

Müsabakalar sonunda 45 kiloda Konya’dan Mücahit Alıcı, 50 kiloda Kahramanmaraş’tan Ozan Datlı, 55 kiloda Hatay’dan Hamut Hanelçi, 60 kiloda Hatay’dan Ferhat Kılıç, 65 kiloda Ankara’dan Yusuf Uraz, 70 kiloda Ankara’dan Fatih Önalan, 75 kiloda Ankara’dan Hüseyin Bakır, 80 kiloda Ankara’dan Hasan Kaya, 90 kiloda Kocaeli’nden Şahin Turşak ve 100 kiloda Gaziantep’ten Barış Güngör Türkiye şampiyonu olmaya hak kazandı. Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş verdi. (Haber Merkezi)