Arda'nın ufak bir yorgunluğu var - Hatay Söz Gazetesi

Arda'nın ufak bir yorgunluğu var

  • Eklenme Tarihi :22.06.2024 | 10:15
  • Muhabir :Haber Merkezi

Arda'nın ufak bir yorgunluğu var

EURO 2024'te F Grubu'ndaki ikinci maçında Portekiz ile karşılaşacak A Millî Futbol Takımı'nda Teknik Direktör Vincenzo Montella, Portekiz karşısında topa sahip olmak istediklerini ve sabırlı oynamaları gerektiğini söyledi.

BVB Dortmund Stadyumu'nda Kerem Aktürkoğlu ile birlikte basın toplantısına katılan Montella, "Kendi kimliğimize, sistemimize uygun, oyun planımızı geliştirmemiz gerekiyor. Güçlü noktalarımızı avantaja çevirme üzerinde durmalıyız ve sabırlı olmalıyız. Bu çok daha önemli bir olgu, niyetimiz topa sahip olmak, çünkü Portekiz de topu ayağında tutmayı çok iyi yapan takımlardan biri. Kendi performansımıza odaklanıp, sahaya en iyi performansımızı koyup, işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Çok sabırlı olmalıyız, topa da sahip olmak istiyoruz. Çünkü Portekiz de sürekli topa sahip olmak istiyor, rakipleri topa sahip olduğunda çok rahatsız oluyorlar. Bu şekilde planlarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.
"Daha iyi bir defansif duruşa sahip olmamız gerekiyor. Bunu sergileyebilmek de ofansif oyuncularımızdan başlıyor." ifadelerini kullanan Vincenzo Montella, "Portekiz hücum gücü yüksek takımlardan biri. Defans oyuncularını değiştirmeden defans anlayışını belki geliştirmeliyiz. Kompakt oluğumuz sürece bunu başarabiliriz. Aksiyonları beraber yapmak çok daha önemli. Bunu yapabildiğimiz takdirde defansif anlamda da beklediğiniz kadar sıkıntı yaşamayacağız. Defansif anlamda iyi olduktan sonra ofansif oyucularımızın ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. İleride bizde de rakibe sıkıntı yaşatabilecek oyuncular var. İlk maçlarda biz 22 şut attık, onlar 12." değerlendirmesinde bulundu.
"Arda'nın ufak bir yorgunluğu var"
A Millî Futbol Takımımızın İtalyan Teknik Direktörü Montella, Arda Güler hakkında gelen bir soru üzerine, "Elbette böyle genç bir oyuncu için yükü kaldırmak kolay değil. Arda şutlarda yüzdesi çok yüksek bir futbolcu, kaleyi gördüğü anda gol bekleyebiliriz. Böyle güçlü, iyi futbolcuları yönetmek benim için zor değil. Ufak bir yorgunluğu var. Baştan mı sonradan mı oynaması gerektiğine beraber karar vereceğiz. İkinci maçımızı oynayacağız, riski de hesaplayarak ona göre karar vereceğiz. İrfan Can Kahveci yarın bizimle olmayacak. Onun dışında eksik oyuncumuz bulunmuyor." şeklinde konuştu.
Türk taraftarların coşkusunu anlayabildiğini ancak Millî Takımın tamamen yarına odaklandığının altını çizen Vincenzo Montella, "Taraftarlar mutlu olabilir, hayal kurabilir ama bizlerin ayaklarımızı yerde tutmamız gerekiyor. Çok fazla abartırsanız gerçekliklerden uzaklaşırsınız. Gürcistan maçını unutup yarına odaklanmalıyız. Gerçeklere odaklanmamız gerekiyor. İşimiz yapmak için en iyi şekilde sahada olacağız. Konsantrasyonumuzu, arzumuzu, isteğimizi hiçbir zaman eksik etmeden sahada olacağız." ifadelerini kullandı.
Montella, Portekiz karşısında bloklar arası mesafeyi açmamaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Yarının anahtarı tabii ki kompakt oyun, rakibe mesafe bırakmamak ve topu ayağımızda tutabileceğimiz en üst seviyede tutmak. Portekiz'in neler yapabileceğini çok iyi biliyoruz. Sorunu çözmek için yeterli seviyede çalıştık. Bunu kaybetmezsek maç içesinde rakipler isterlerse 3'lü stopere de dönebilir. İstiyorlarsa Polonya'nın 3'lediği bir şekilde de oynayabilirler. Zaten onların nasıl oyun kurduklarını biliyoruz. Genel olarak 3'lü şekilde oyun kuruyorlar. Biz ona göre karşılığımızı vereceğiz. Onların zaaflarını da biliyoruz. Zaaflarını kullanarak istediğiziz performansı ortaya koyacağız."
"İki takımda da çok kaliteli isim var"
İtalyan teknik adam, Portekiz Teknik Direktörü Roberto Martinez'in, Türkiye'nin ofansif oynayan bir takım olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise "Rakip hocamızın söylediklerini okudum. Çok saygı duyduğum bir meslektaşım. Ülkemizde şöyle bir farklık var, forvetsiz oynadığımızı yani ofansif oynamadığımızı düşünüyorlar. Bu seviyede bir hocanın bizim ne kadar ofansif olduğumuzu söylemesi beni mutlu ediyor. Onlara karşı defansif olarak daha kompakt olmamız gerekiyor. Sahanın bölgesi hiç önemli değil. Doğru mesafeleri korumamız ve bloklar arasında alan bırakmamız gerekiyor. Bunları yaptığımızda istediğimiz performansı ortaya koyabileceğiz. Kendi kalitemizle onların kalitesini kırmamız gerekiyor. Onlarda da çok kaliteli isim var ama bizde de çok kaliteli isim var. Bunların üzerinde durarak kendi oyunumuz sergileyeceğiz."
Kerem Aktürkoğlu: "Portekiz'in analizini yaptık" 
Montella ile birlikte basın toplantısına katılan Kerem Aktürkoğlu ise Portekiz'i iyi analiz ettiklerini ve galip gelip gruptan lider çıkmak istediklerini söyledi. Kerem Aktürkoğlu, "Portekiz karşısında sahaya galibiyet için çıkacağız. Hiçbir takım ve futbolcu maçlara mağlubiyet ve beraberlik için çıkmaz. Ben öyle düşünüyorum. Bizim galibiyet isteğimiz var. Çok iyi hazırlandık. İlk maçta eksikliklerimiz olduğunu biliyoruz. Portekiz'in analizini yaptık. Galibiyet alıp, gruptan lider çıkmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.
Kerem, "Gürcistan maçında attığın golde müthiş bir taraftar desteğiyle topu çok uzun sürdün. O anlarda neler hissettin?" sorusunu, "Golü attığımdan bu yana bunun şakasını yapıyordum. Yolda 3 kez kaçırdım. Gol süreci çok uzun sürdü. Sağıma bakıyorum yedek kulübesi benle koşuyor, arkamdan sesler geliyor. Kaleye gidecektim ama sonra oradan atmak istedim. Kolay gözüken bir o kadar da stres anlamında zor bir goldü. Bütün ülkenin gol atamamı beklediğini hissediyordum. Kolay, güzel ama anlamlı gol. Ülkemiz için güzel bir başlangıç yapmamız gerekiyordu. Önemli olan galibiyetti. Golün bir önemi yok." şeklinde yanıtladı.
"En büyük parolamız, sabır"
Ay-Yıldızlı futbolcu, maça tamamen hazır olduklarının da altını çizerek, "Turnuvada takım olarak en büyük parolamız, sabır. Bundan önceki kritik maçlarda heyecanımıza yenik düştüğümüzü düşünüyorum. Heyecanlı bir milletiz. Bu bende de çok fazlasıyla var. Bence büyük maçların en büyük parolası sabırlı olmak. Sahada sabırlı olursak neler yapabileceğimizi gösterdik. Hazırlık maçları sonuç olarak kötü gözükebilir, oyun olarak çok anlamlı noktalara dokunduğumuzu düşünüyorum. Sabır bence yarınki maçın anahtar kelimelerinden biri. Sabırlı olursak, oyun planımızı sahaya yansıtabilirsek galibiyetle ayrılmamız kaçınılmaz olur diye düşünüyorum. İlk maçta verdiğimiz pozisyonlar bizi sıkıntıya soktu. Portekiz'e karşı oyun planımızı daha farklı olacaktır. Takım savunmasını en iyi şekilde yapmamız lazım. Ben de takım savunmasını iyi yapanlardan biriyim. Çok fazla takım savunmasına yardıma geliyorum. Yarınki maç bireysel performansların öne çıkacağı bir maç. En önemli şey takım savunma. İnşallah yarın bunu sahaya yansıtırız." değerlendirmesinde bulundu.
Hazırlık maçlarındaki yenilgilerin morallerini biraz bozduğunu ancak Gürcistan galibiyetinin havayı değiştireceğini bildiklerini aktaran Kerem Aktürkoğlu, "Çok güzel arkadaşlığımız var. İçerideki grup yaş olarak da, dostluk olarak birbirine yakın. Çok güzel bir havamız var. Bunu sürdürmek istiyoruz. İlk maçı kazandık. Hiçbir şey bitmedi, her şey yeni başlıyor. Yarınki maçtan sonra daha farklı hava olacağını düşünüyorum, hem bizler hem ülkemiz için. Ülke olarak buna ihtiyacımız var. Portekiz'e karşı maçlardaki kötü istatistiği biliyoruz. Son Dünya Kupası elemesinde bizim için güzel sonuç değildi, elemelerden elenmiştik. Bunların bizi etkilememesi gerekiyor. Büyük seviyedeki oyuncular bunlara takılı kalırsa performansını yansıtamaz diye düşünüyorum. Bunları düşünüp sahaya çıkmamalıyız. Yarınki maçın bizim ve ülkemiz için çok anlam taşıdığının da farkındayız." şeklinde konuştu.
"Biz birlik olursak çok güzel şeyler başarabilecek bir ülkeyiz"
Kerem Aktürkoğlu, "Biz birlik olursak çok güzel şeyler başarabilecek bir ülkeyiz." ifadesini kullanarak, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Biz sahada en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizde dışarıdan birlik olunca, böylesi güzel görüntüleri gördükçe çok etkileniyoruz. Kahvede, çay bahçesinde maçı birlikte izleyen taraftarlarımızın görüntüsünü görmek, stada gelen taraftarlarımızın görüntüsünü görmek bizi çok mutlu ediyor. Ülkenin bizden beklentisini biliyoruz. Geçen maç herkes kırmızıydı. Bu maç beyaz olacağız. İnşallah herkes beyaz forma ile gelir, burayı bembeyaz yaparız. 2008'de de büyük heyecan yaşadık. Ben televizyonda izlerken bunun hayalini kurarak buralara geldim. Yakın tarihte aklımızda hep 2008 var. Biz de bunu değiştirmek istiyoruz. Çünkü başarıya aç bir ülkeyiz. İlkleri başaran milli takım jenerasyonu var. Çok kaliteli bir takımız. Ben çok büyük hayaller kuruyorum ama bu hayalleri çok dile getirmek istemiyorum. Bazen dile getirmek sıkıntı yaratabiliyor. Portekiz'i geçersek gruplardan sonraki aşamaya bakacağız. Böyle ilerlersek başarabiliriz. Bunu sahaya yansıtmak çok önemli. İnşallah bunu sahaya yansıtabiliriz."