HATAYLI SÖRFÇÜLERİN BAŞARISI - Hatay Söz Gazetesi

HATAYLI SÖRFÇÜLERİN BAŞARISI

  • Eklenme Tarihi :25.06.2024 | 12:52
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAYLI SÖRFÇÜLERİN BAŞARISI

 Hatay Sörf Merkezi, “Kökleriyle, kendiyle ve doğayla nesiller” sloganıyla sörf kurslarını başlatan Hatay Sörf Merkezi, Samandağ ve Defne ilçelerindeki 13-16 yaş grubundaki tüm gençlerin başlatacakları ücretsiz kurslara katılabileceklerini duyurdu. Yöneticiler ayrıca, kısa sürede eğittikleri Hatay’dan iki sörf sporcusunun başarısını da örnek gösterdi.

Hatay Sörf Merkezi’nden yapılan açıklamada; Samandağ Sinemasal Akademi’deki yerinde, 24 Haziran itibariyle Samandağ ve Defne ilçelerinde yaşayan, 13-16 yaş arasındaki Orta son ve Lise 1-2 öğrencilerinin sörfle ücretsiz tanıştırılacak.

Yapılan açıklamada; 11.000 gencin sörfle tanıştırılmayı hedeflediği, 1000 genci başlangıç seviyesi olmak üzere sörf eğitimi verileceği ifade edilerek; “Hatay’ın sörf potansiyelini ortaya çıkarmak için başlatacağımız sörf eğitiminde, en az 20 genci gelecek yıllar için sörf lideri olarak yetiştirmek istiyoruz” denildi.

Hatay Sörf Merkezi’nin; gençlere sörf yapmayı öğretmenin yanı sıra onlara mentorluk yapan ve dalgaların dönüştüren yanını onların hayatına adapte eden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğuna işaret eden yetkililer, “Birlikte, gençlere daha iyi bir yaşam için ‘kendi dalgalarını yakalama’ fırsatı sunacağız” dediler.

HAYATI DESTEKLEDİKLERİNİ İŞARET ETTİLER

Mellow Sörf Okulları Kurucu üyelerinden Deniz Toprak, Endüstri Mühendisi Cemal Akar ve Hataylı Eğitimci Derya Gümüş, kuruluşun afetlerden etkilenmiş toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamayı amaçlayan insani yardım kuruluşu olduklarını belirterek, 2005’ten bu yana da insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık, bağımsızlık ve hesap verebilirlik ilkeleriyle Acil Yardım, Mülteci Destek, Çocuk Koruma ve Sivil Toplumu Güçlendirme ve Koordinasyon çalışmaları yürütüp, hayatı desteklediklerini işaret ettiler.

Dernek yöneticileri, “Fiilen yeni arayış içinde olan gençleri ve kuruluşları temsil eden derneğimiz, Türkiye’de pozitif bilimlerin gelişmesi için bütün alanlarda kurslar düzenleyip, eğitim çalışmaları yapmaktadır. Gazeteciliği, haberciliği, internet yayıncılığını gelişmesi için haber siteleri kurup, geliştiriyor, kurulmasına destek olan eğitim çalışmaları yapıyoruz” dediler.

İSTİHDAM ALANLARI YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Yazılımdan sağlığa, gıdadan spora yerelde kapasite geliştirme çalışmalarında bulunup, yereli güçlendirdiği istihdam alanları yaratmaya çalıştığı bir çalışma sergilediklerini de belirten yetkililer, açıklamalarında şu bilgilere de yer verdiler: “Derneğimiz; özellikle afetlerden etkilenmiş bölgelerin ve dezavantajlı grupların gündeme alındığı geçim kaynakları destekleme projeleri üretir. Doğayla insan arasındaki bağı güçlendirmek için çalışan bir girişim.”

Derneğin Danışma kurulunda; Büşra Çekli, Tuğçe Şengezer Vatansever, Zeki Vatansever, Levent Burçin Sözütok ve Ceyla Altındiş’in yanısıra Sörf Koçu Garrett Lane ve Jon Rose yer alıyor.

Bu arada derneğin destekçileri de şu isimlerden oluşuyor: Ali Uz, Bülent İlik, Deniz Can Zubari, Dervişan Dönmez, Didem Yeşilova, Esat Batu, Fulya Özdemir, Gizem Cabaroğulları, İlayda Çıkar, İnan Bulut, İpek Heybeli Güzelşemme, İsmail Zubari, Kadir Sancar, Lale Nesil, Lora Çapar, Mahmut İğde, Mehmet Ali Kamacı, Mehmet Ali Akpınar, Michel Atik, Necati Ogural, Özcan Demirbaş, Özge Yeniocak, Özgür Doğru, Sait Erberk, Şebnem Çıkar, Sedat Kazan, Servet Akgöl, Siret Koyuncu, Süleyman Yurt, Yusuf Bolat ve Yusuf Kudret.

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ EĞİTİME KATILMAYA HAK KAZANDILAR

Samandağ Sahra hastanesi önünde sörf eğitimleriyle Hataylı gençlerle tanıştırıp, seçmelerde başarılı olan iki gençten Tekebaşı Mahallesi’nden Haydar Esmer ve Meydan Mahallesi’nden Akıl Köse’nin Ordu’daki sörf okulunda yoğunlaştırılmış eğitime aldıklarını belirten yöneticiler, Haydar Esmer’in eğitime başladıktan 6 ay sonra İstanbul Şile’de gerçekleşen Türkiye Dalga Sörfü Şampiyonası’nda 18 yaş altı kategorisinde birinci olup, kupasını Samandağ’a getirerek gurur kaynağı olduklarına işaret ederken, Akıl Köse’nin de Ordu’da gerçekleşen Karadeniz Dalga Sörfü Festivalinde hem kendi kategorisinde hem yetişkinlerde birinci olup Hatay’a iki kupa kazandırdığına dikkat çektiler.

 

Yöneticiler ayrıca; Akıl Köse’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin birincilik ödülü olan Sri Lanka’da iki haftalık yoğunlaştırılmış eğitime katılmaya hak kazandığını da açıklamalarında yer verdiler.