KAFAMDA MODERN FUTBOL OYNATMAK VAR

  • Eklenme Tarihi :14.01.2023 | 00:21

OYNAMAYAN FUTBOLCULARIN ÜZÜLMESİNE ÜZÜLÜYORUM

KAFAMDA MODERN FUTBOL OYNATMAK VAR

Hem Karagümrük’e hemde Hatayspor’a sezon başı hazırlığı yapmadan geldiğini belirten Volkan Demirel, “Sezon başı hazırlığı yapmak bana kısmet olmadı. Şimdilik elimizdeki malzeme ile devam etmeye çalışıyorum. Ara transfer dönemi başladı. Belki 2-3 tane belki 4-5 tane transfer yaparak kafamdaki planı uygulamaya çalışacağım. Kafamda da modern futbol oynatmak var.” diye konuştu.

 HATAYSPOR’UN Teknik Direktörü Volkan Demirel, kafasında Hatayspor’a modern futbol oynatmak olduğunu söyledi.  Katıldığı bir söyleşide konuşan Demirel, Teknik Direktör olmanın bazı şartları olduğunu belirterek, “Bunları yerine getirmeniz gerekiyor. Ama ben olaya diğer taraftan bakıyorum. Nedir o taraf diye sorarsanız, iyi ilişki kurmak derim. Bir insanlar ilişkiyi normal olası düzeyde kurarsanız zaten o insan istediğiniz performansı size verecektir. Ben futbolcuyla ilişkiye dayalı bir teknik adamlık, yada hocalık, yada antrenörlük yapmaya çalışıyorum. Şu ana kadar her futbolcumla da bir arkadaş gibi, bir kardeş gibi sohbet ederek, derdini dinlemek veya ne istediğini bilmek benim bu yolda ilerlememi sağlıyor.”

SAYGI VE SEVGİ ÇOK ÖNEMLİ

“Obradoviç ve Zico bu konuda örnek aldığım teknik direktörlerdir. Zico ile 2008 şampiyonlar ligi çeyrek finali oynadık. Ama inanın 5’e 2 ve evli bekar baklavasına maç yapmaktan başka bir şey çalışmadık. Ama takımda herkes birbirini seviyordu. Birbirine saygı gösteriyordu. Zaten bir yerde saygı ve sevgi varsa sizin yapacağınız yanlışı bile insanlar görmezden gelebiliyor. Benim için hayatımdaki en büyük özellik ilişkiler. İlişkiyi doğru kurup, sevgi ve saygı çerçevesinde kendini anlatabilirseniz karşınızdaki insandan en yüksek performansı alabilirsiniz.” dedi.

TEKNİK DİREKTÖRLÜK EĞLENCELİ BİR İŞ

Futbolu erken bıraktığımı düşündüğünü, ancak o zamanki zamanın futbolu bırakmak için doğru zaman olduğunu belirten Demirel, “Ben hep şunu söylüyorum. Neredeyseniz, orası her zaman doğru zamandır. Şu an Hatay’dayım ve doğru zaman olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi futbolu erken bıraktığımı düşünüyordum. Ama daha sonra gelişen olaylar verdiğim kararda ne kadar doğru yaptığımı ortaya koydu. Şu anda Teknik direktörlük yolunda daha çok keyif alıyorum. Futbolculuktan keyif alıyordum ama bu taraf daha eğlenceli ve keyifli.”

DAHA ZOR VE YORUCU

“Çünkü insanlara bir şeyler öğretmeye çalışıyorsunuz ve gösterdiklerinizi yapmaya çalışmaları da çok daha hoşunuza gidiyor. Çünkü futbolculukta tektik. Kimseye eyvallahım yoktu. En iyi benim diyordum kendi kendime, ama şimdi öyle değil. 30 tane futbolcu var. personeli ve çalışanı ile birlikte aşağı yukarı 100 kişiye siz bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Herkesin derdini dinlemeye çalışıyorsunuz. Bu taraf daha keyifli geliyor ama bu taraf daha yorucu. Teknik direktörlük, futbolculuktan daha zor.”

OYNAMAYAN FUTBOLCULARIN ÜZÜLMESİNE ÜZÜLÜYORUM

“Teknik direktörlüğün en kütü tarafı da şu. Sonuçta 25 tane futbolcun var ve sen bunların 11 tanesini oynatabiliyorsun. Diğer 14 tanesi üzülüyor, bende ona üzülüyorum. Bana göre bu teknik direktörlüğün en kötü tarafı. Diğer sorunları bir şekilde çözebilirsiniz. Ama buna çözüm yok.” dedi.

Futbolda bir sistem ve planlama olduğunu belirten Demirel, “Ama bir maçın sonucunu bence belirleyen günün şartları. Yani futbolcunun o günkü psikolojisi, saha şartları, hava durumu, oyuncunun bir gün önceki durumu, yani tamamen günün şartlarıyla alakalı bir şey.”

TOPA SAHİP OLAN BİR TAKIM OLMAK İSTİYORUZ

“Karagümrük ve Hatay’a ben ikinci dönemde geldim. Sezon başında sezon hazırlığı yapmak kısmet olmadı. Benim kurduğum planladığım bir takım değillerdi. Şu anda elimizdeki malzemeyle ilerlemeye çalışıyoruz. Eksikler mutlaka olacak. Yani elimizdeki malzemeye göre hareket ediyoruz. Ama ara transfer dönemi başladı. Belki 2-3 tane belki 4-5 tane transfer yaparak kafamdaki planı uygulamaya çalışacağım. Kafamdaki planda modern futbolun gerektirdikleri. Topa sahip olan bir takım. Oyunu geriden kurmayı rakibe göre planlayıp uygulayan bir takım oluşturmak.”

4-5 TANE OYUN PLANIMIZ VAR AMA TAKIMA UYAN 1 TANE

“Akep olarak şu an bizim 4-5 tane planımız var. ama takımın uygun olduğu plan 1 tane. Bizde onu oynamaya çalışıyoruz. O planın dışına çıkınca kendimiz sıkıntı çekiyoruz. O zamanda puan kaybedeceğime o sıkılgan oyunu oynayıp puan almayı tercih ediyorum. Hatayspor’a gelirken öyle bir planlama yaptık. Bezden önceki hocamız geriden pas yaparak oyun kurmaya çalışan bir takım yaratmaya çalışmış ama her yedikleri golde bu yüzden yenmiş. O yüzden biz topu biraz daha ileriye taşıyıp ikinci ve üçüncü bölgede pozisyon bulmaya çalıştık. 7 maçta da 13 puan aldık.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)