Lisanslı Kulüp Sayısı 24'e Yükseldi - Hatay Söz Gazetesi

Lisanslı Kulüp Sayısı 24'e Yükseldi

  • Eklenme Tarihi :30.06.2024 | 01:56
  • Muhabir :Haber Merkezi

Lisanslı Kulüp Sayısı 24'e Yükseldi

TFF Kulüp Lisans Kurulu, Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında değerlendirmelerde bulunarak, yapılan incelemeler sonucunda en üst 3 lig olan Trendyol Süper Lig, Trendyol 1. Lig ve TFF 2. Lig'deki kulüplerin yapmış olduğu başvuruları Sportif, Futbol Sosyal Sorumluluk, Altyapı, Personel-İdari, Hukuki ve Mali Kriterlere göre inceledi.

Kulüp Lisans Kurulu 21 Mayıs 2024 tarihinde yapmış olduğu ilk  değerlendirmelerinde; Trendyol Süper Lig'den Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş., Trabzonspor A.Ş., Beşiktaş A.Ş., Çaykur Rizespor A.Ş., RAMS Başakşehir FK, Kasımpaşa A.Ş., Corendon Alanyaspor, Yılport Samsunspor ve İstanbulspor A.Ş. ile Trendyol 1. Lig'den Göztepe A.Ş. ve Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'nden Beşiktaş JK United Payment Kadın Futbol Takımı, Fenerbahçe Petrol Ofisi Kadın Futbol Takımı, Galatasaray A.Ş. Kadın Futbol kulüplerine UEFA Lisansı vermişti.
Kurul ayrıca; Trendyol 1. Lig'den Bodrumspor FK., Manisa Futbol Kulübü, Adanaspor A.Ş. ve Teksüt Bandırma Spor kulüplerinin Ulusal Lisans almasını uygun bulmuştu. 
Kurul, Ulusal Kulüp Lisansı ikinci aşama kararlarını vermek için bugün toplandı. Buna göre; Trendyol 1. Lig'den Ankara Keçiörengücü Spor Kulübü Derneği, Ahlatçı Çorum Futbol Kulübü A.Ş., TFF 2. Lig'den Altınordu Futbol Yatırımları A.Ş., Ankara Demirspor Kulübü Derneği, Karaman Futbol Kulübü, Iğdır Futbol Kulübü Sportif Faaliyetler A.Ş. kulüplerine, verilen süre içerisinde eksikliklerini tamamladıkları görülerek, Ulusal Lisans verildi.
Aynı toplantıda Kurul, kalan kulüpler arasından eksikliklerini tamamlayamayan kulüplere ise eksikliklerin giderilmesi için Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı'nın 26/1. maddesinde düzenlenen kriter ihlallerine uygulanacak yaptırımların belirlendiği Talimatın Ek.XIV tablosu ilgili maddeleri uyarınca, para cezası ve 30 günlük ek süre verdi. Böylelikle, 2024-2025 sezonu için lisans alan kulüp sayısı 18'den 24'e yükselmiş oldu.