Montella: Bu ceza Türk gururunu dizginlemez - Hatay Söz Gazetesi

Montella: Bu ceza Türk gururunu dizginlemez

  • Eklenme Tarihi :06.07.2024 | 08:52
  • Muhabir :Haber Merkezi

Montella: Bu ceza Türk gururunu dizginlemez

A Millî Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella ve millî futbolcumuz Ferdi Kadıoğlu, Hollanda ile karşılaşacağımız 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Çeyrek Final müsabakasının öncesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Müsabakanın oynanacağı Berlin Olimpiyat Stadyumu'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vincenzo Montella, UEFA'nın Merih Demiral'a verdiği cezayı adil bulmadığını ve bu cezanın Türk gururunu dizginleyemeyeceğini söyledi.
Vincenzo Montella: "Bu ceza Türk gururunu dizginlemez"
Montella, Merih Demiral'a Türkiye - Avusturya maçındaki "bozkurt" hareketi nedeniyle 2 maç ceza verilmesi hakkında, "Bu cezanın adil olmadığını düşünüyoruz. Çünkü siyasi bir hareket değildi. Öyle yorumlandı. Sadece doğru şekilde anlaşılmayan bir hareketti. Bu ceza Türk gururunu dizginlemez. Biz daha büyük arzuyla, daha da büyük onurla ve gururla sahaya çıkacağız ve ülkeyi gururlandırmak istiyoruz. Eminim herkes son derece motive olacaktır. Bu taraftar için de geçerli." ifadelerini kullandı.
Vincenzo Montella oyuncularının performansıyla gurur duyduğunu belirterek, "Geçtiğimiz ay içerisinde oynadığımız hazırlık maçlarında çok eleştirildik. Her zaman aklınızdaki 11'i sahaya sürebileceğiniz durumda olmayabiliyorsunuz. O yüzden değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Sahaya girdiği takdirde her oyuncu ne yapması gerektiğini biliyor. Hepsi ile gurur duyuyorum. Herkes bugüne kadar çok iyi maçlar çıkarttı. Hoca olarak ben bundan gurur duyuyorum." şeklinde konuştu.
"Güvenle sahaya çıkacağız"
Montella, "Finalin oynanacağı stadyumdayız. Kendinizi finale yakın hissediyor musunuz?" sorusunu, "Biz her defasında önümüzde ne varsa ona göre hareket etme durumundayız, spesifik bir hedef koymaktan ziyade. Maçları takip ediyoruz. Güvenle sahaya çıkacağız. Alçak gönüllü olmayı da unutmamız ve duygularımızı yönetmemiz gerek. Turnuvadaki en genç takımız. Çok az sayıda oyuncu bu seviyede daha önce top oynadı. Bizim bu maça odaklanmamız gerek, kazanmak istiyoruz." şeklinde yanıtladı.
Vincenzo Montella, turnuva başında kendi hakkında çok fazla eleştiri yapıldığının hatırlatılması üzerine, "İtalya'dan bunu çok iyi biliyoruz, hocanın rolü her şeyin sorumluluğunu üstlenmektedir. O yüzden eleştiriyi kabul etmek durumundayız. Bazen eleştiri haklı olabilir ve düşünmeye sevk edebilir. Bazen çok adil olmayabilir. Bazen yüzünüzü güldürebilir. Eğer eleştiri kaldıramıyorsanız teknik direktörlük yapamazsınız." değerlendirmesinde bulundu.
"Taraftarımız bütün maçlarda harikaydı"
Montella, "İngiliz oyuncu Bellingham'a yaptığı hareket nedeniyle para cezası verildi. Merih ise 2 maç ceza aldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Hayır ben diğer takımlara bakmıyorum. Kendi takımıma bakıyorum." yanıtını verdi.
Vincenzo Montella, Türk taraftarların turnuva başından bu yana olan büyük desteğinin kendilerini çok iyi motive ettiğini belirterek, "Taraftarımız harika. Bütün maçlarda harikaydı. Son derece coşkuluydular. O coşkularını, sevgilerini stattan, otele her noktada gösterdiler. Her zaman çok doğru davranış sergilediler. Yarın da kendilerinden bunu bekliyorum. Hollanda'nın taraftarı da güçlü bir taraftar ama ben çok takip edemedim. Kasım ayında burada Almanya ile oynadık. Stadyumda neredeyse tamamen Türk taraftar vardı." ifadelerini kullandı.
"Maçın içinde duygularımıza hakim olmamız gerekiyor"
Montella, "Türkiye'ye ile aranızda çok güçlü bir bağ var. Bu kadar güçlü bir bağ nasıl oluştu?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Çok basit. Ben Napoli'de küçük bir şehirde büyüdüm. Orada Napolilere karşı ırkçılık ve ön yargılar vardı. Türkiye'ye geldiğimde, düşünce yapısıyla benzerlikler gördüm. Kendimi gerçekten evimde hissediyorum. Sanki çocukluğuma dönmüş gibi hissediyorum. Taraftara şunu söylemek istiyorum, kendiniz olsun ve bugüne kadar yaptığınızı yapın. Türk gururunuzu sergileyin. Takıma yakın durun, bizi destekleyin. Maçın içinde bizim duygularımıza hakim olmamız gerekiyor. Turnuvanın en genç takımıyız. Bizim yapmamız gereken tüm bu duygusal boyutunu yönetmek ve bunu enerjiye dönüştürüp, sahada kullanmak. Biz daha genciz ve bir anlamda daha fazla enerjimiz olabilir, bu da bize avantajı getirebilir."
Yarın 3 oyuncusunun cezalı olduğunu ve bunun her zaman rastlanan bir durum olmadığının altını çizen Vincenzo Montella, "Tüm oyuncular gerekeni yaptı. Harika maçlar oynadı. 3'lü, 4'lü savunma bu benim bugün açık edeceğim bir şey değil. Kaan maça başlayabilir. Tek söyleyebileceğim şey, Kaan ilk tercih olarak başlaması gerek ama göreceğiz. Hocanın görevi en iyi hücum alanları oluşturan, dengeli takım kurmaktır. Biz hücuma meyilli bir takımız. İstatistiklere, attığımız gollere baktığınızda bunu çok net görüyorsunuz. Ferdi hücuma yönelik bir oyuncu, ben açıkçası bu durumdan hiç etkilenmedim. Ama santrforlu da oynadık, gol de attık. Elimizde birkaç imkan var. Bunları da ihtiyacımıza göre kullanacağız." şeklinde konuştu.
"Bu takımın bir ruhu var"
Takım ruhunun en büyük kazanımları olduğunu aktaran Montella, "Maç kazanmak beni mutlu ediyor. Takım bir vücut oldu. Beraber çok iyi ve sıkı çalışıyoruz. Herkes kendisinden istenileni yapıyor. Maç içerisinde herkes ne yapacağını biliyor. Bu takımın bir ruhu var. Bir ruh oluşturmak zordur. Bu bizim başardığımız bir şey. Gerçekten gururlandırıyor. Netice ne olursa olsun, çünkü bazen netice detaylarda saklı olabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.
Vincenzo Montella, yabancı bir basın mensubunun Arda Güler hakkındaki sorusu üzerine, "Çok yetenekli bir oyuncu. Belki sol ayağı benimkinden biraz daha yumuşak. Arda sürekli oynama ihtiyacı olan bir oyuncu. Yıl içerisinde sakatlıklar yaşadı, kendisi için çok kolay bir süreç olmadı, bunu görüyoruz. Ne kadar maç oynarsa o kadar daha iyi performans gösteriyor, aynı maç içerisinde bile. Ümit ediyorum devamlılığını sağlayabilir, çünkü o yeteneği kendisini her yere götürmeye yeterli." ifadelerini kullandı.
Ferdi Kadıoğlu: "Yarınki maça ekstra motivasyonla çıkacağız"
Millî futbolcumuz Ferdi Kadıoğlu, Hollanda doğumlu olduğu için yarın kendi adına özel bir maç olacağını ve turu geçeceklerine inandıklarını söyledi.
Ferdi Kadıoğlu, "Benim için çok özel bir maç olacak. Annem Hollandalı, babam Türk o yüzden ailem için de özel bir maç olacak. Türk taraftarlarının çok sayıda olmasını bekliyoruz, kendi sahamızda olacağız gibi geliyor." dedi.
"Biz bu cezayı adil bulmuyoruz"
Ferdi Kadıoğlu, "Merih'in aldığı cezayla ilgili ne düşünüyorsun? Bu sizi nasıl etkileyecek?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Merih'in yaptığı işaret siyasi bir anlam taşımıyordu, Türk taraftarı ve milleti ile birlikte dünyanın her yerinde bir kutlama yapmak istedi. Biz bu cezayı adil bulmuyoruz, diğer oyuncuların da aynı şekilde düşündüğünü tahmin ediyorum. Yarınki maça ekstra motivasyonla çıkacağız, yarın için hazır olacağız. Kadroda değişiklik yapmamız gerekecek gibi gözüküyor. Her halükarda çıkıp maçımızı oynayacağız, ailemden, dostlarımdan birçok mesaj aldım, yarın çok güzel bir maç olacak. Ceza almış olması talihsiz, dolayısıyla Merih'in yerine başkasının oynaması gerekecek ama eminim her oynayan elinden geleni yapacaktır. Hollanda'nın bireysel anlamda çok kaliteli oyuncuları var. Neler yapabileceklerini biliyorum. Hollanda güçlü bir takım ama biz de sahaya tutku ile çıkıyoruz ve yüreğimizi ortaya koyuyoruz."
"Kendi sahamızda oynuyor gibiyiz, bu harika bir şey"
Millî futbolcumuz, "Genel olarak turnuva performansınızı nasıl buluyorsunuz ve beş yıl önceki Ferdi ve şu anki Ferdi arasında ne gibi farklar var?" sorusunu, "Avusturya maçında 60 dakika çok iyi oynadık, son 30 dakika sorunlar yaşadık. Çok ciddi mücadele verdik, çeyrek finalde olmayı hak ettik. Beş yıl önceyle şu an bambaşka bir oyuncuyum, Hollanda formasını giyiyordum ama iki yıl önce Türkiye forması giyme kararı aldım ve bundan bir an olsun pişmanlık duymadım. Türk taraftarları bizi her yerde gerçekten çok üst düzey bir şekilde destekliyor. Kendi sahamızda oynuyor gibiyiz, bu harika bir şey, daha önceki maçlardaki gibi taraftarımız yarı da bizim yanımızda olacaktır." şeklinde yanıtladı.