TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye Yaşam Boyu Onur Ödülü Verildi

  • Eklenme Tarihi :29.05.2024 | 16:28
  • Muhabir :Haber Merkezi

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye Yaşam Boyu Onur Ödülü Verildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun katkılarıyla Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'nde TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp ve Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda üç gün sürecek Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'nin açılış oturumlarına TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, Başkan Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Marmara Üniversitesi dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye konuşması sonrası Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güven Erdil tarafından "Yaşam Boyu Onur Ödülü" takdim edildi.

"TFF olarak bilimin gösterdiği yolda çalışmalarımızı sürdürüyoruz"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı konuşmada futbolda bilimin önemine vurgu yaptı. Başkan Mehmet Büyükekşi, "Büyük hedeflere ulaşma yolunda, futbolun bilimle olan ilişkisini derinlemesine incelemek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'nin Türk sporuna katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Günümüzde pozitif bilimlerin sporun çok önemli bir parçası olduğu konusunda küresel bir ortak anlayışa sahibiz. Özellikle ileri futbol ülkelerinde artık bilimsel metodun ön planda olduğunu biliyoruz. Bizler de Türkiye Futbol Federasyonu olarak, gerek futbolcuların gerekse antrenörlerin kişisel gelişimi ile yakından ilgilenerek bilimin gösterdiği yolda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Federasyonumuzun tam desteğiyle düzenlenen bu kongrede, birbirinden değerli, alanlarında uzman spor ve bilim insanlarının katkılarını önemsiyoruz. Her iki alanda da katılımcıların, yeni bilimsel gelişmelerden faydalanarak yeni ufuklar edinileceğine inanıyorum." diye konuştu.

"Bu kongredeki oturumların Türk futbolunun geleceğine önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum"

Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'ndeki özel oturumların Türk futbolunun geleceğine önemli faydalar sağlayacağına inandığının altını çizen Başkan Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: "Futbol, sahada oynanan bir oyun olmanın ötesinde, bilimin farklı disiplinleriyle de yolu sıkça kesişen ve sürekli gelişen bir spor. Bugün spor bilimi olarak adlandırdığımız akademik alan sayesinde futbolcuların fiziksel performanslarını artırmak, sakatlanma risklerini azaltmak ve en yüksek seviyede performans göstermelerini sağlamak mümkün hale geldi. Bu bilimsel yaklaşımlar, futbolcuların kariyerlerini uzatırken aynı zamanda oyunun kalitesini de artırıyor. Futbol ve bilim kongresinde düzenlenen özel oturumlarda, bireysel maç analizlerinden, kök hücre ve genetik araştırmaların futbol üzerindeki etkilerine kadar çok geniş bir alanda konuşmalar yapılacak. Bu oturumlardan elde edilecek çıktıların Türk futbolunun geleceğine önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum. Bilimin spora müspet katkıları üzerine söylenecek çok şey var. Bütün bunları üç gün sürecek kongrede alanında uzman isimlerden dinleyecek olmanın büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum."

"Kongrenin 17 yıl aradan sonra yeniden düzenlenmesine emek verenlere teşekkür ediyorum"

Başkan Mehmet Büyükekşi, katılımcılara da teşekkür ederek "Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'nin 17 yıl aradan sonra yeniden düzenlenmesine emek veren spor ve bilim insanlarına ve bu davete icabet eden tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Futbol ve Bilim Kongresinin Türk futboluna değer katmasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

Mustafa Eröğüt: "Kongrenin paydaşı olmak büyük bir mutluluk"

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt de kongrede konuşmacı olarak yer aldı. Mustafa Eröğüt'e spor bilimlerine katkılarından dolayı "Teşekkür Ödülü" verildi.
TFF Başkan Vekili Eröğüt yaptığı konuşmada "TFF olarak böyle önemli uluslararası futbol kongresinin paydaşı olmak büyük bir mutluluk." dedi. Federasyonun faaliyetlerinden söz eden Eröğüt, "Ekim ayında Türk halkına güzel bir müjde verdik. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası ülkemizde yapılacak. 2008'den beri peşinde olduğumuz bir hayaldi ve sonunda buna ulaştık. 2026 UEFA Avrupa Ligi finali Beşiktaş Stadı'nda, 2027 Konferans Ligi finali ise İstanbul veya Ankara'da düzenlenecek. Bunlar, ülkemiz adına çok güzel gelişmeler. 2027'de Avrupa Oyunları da Türkiye'de yapılacak. Bu organizasyon da bizim için çok kıymetli. Bu organizasyonların ülkeye alınmasından çok büyük emekler var. 2032'ye 8 sene var. Tüm paydaşların üzerine büyük görev düşüyor. Devletimiz üzerine düşeni yaptı. 50'den fazla stadımız, 1 milyondan fazla koltuk kapasitemiz var. Bu muazzam bir kapasite. Tüm şehirlerimizin belediyeleri hazırlıklarını yapacak. Üniversitelerin de bu süreçlerin paydaşı olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi'nde "Bireysel Teknik ve Taktik Antrenman Yaklaşımları" konusunda üç gün boyunca alanlarında uzman isimler tarafından bir dizi oturum düzenlenecek.