Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı'nın Lansman Toplantısı Yapıldı - Hatay Söz Gazetesi

Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı'nın Lansman Toplantısı Yapıldı

  • Eklenme Tarihi :07.06.2024 | 10:41
  • Muhabir :Haber Merkezi

Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı'nın Lansman Toplantısı Yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun, futbolun tüm paydaşlarıyla 13 Ocak 2023 tarihinden bu yana sürdürdüğü "The Game Plan" projesinin sonucunda oluşturulan Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı'nın lansman toplantısı yapıldı.

Riva Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp ve Eğitim Merkezi'nde yapılan lansman toplantısına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, UEFA Stratejik Planlamadan Sorumlu Müdür Oleksandr Kucheriavyi, FIFA Üye Federasyonlar Birimi Avrupa Bölgesi Müdürü Gianni Manca, TFF Strateji Komitesi Başkanı, 1. Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Stratejik Planlama, Yeni Proje Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, TFF eski başkanları, kulüp başkanları, futbol yöneticileri, teknik direktörler, millî futbolcular, dernek ve vakıf başkanları, MHK eski başkanları, rektörler, akademisyenler, sponsor temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Hedefe giden yolda stratejinin öneminin altını çizerek hazırlıklara başladık"

Toplantıda bir konuşma yapan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, Türk futbol ailesinin birbirinden değerli fertleri, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimiz, değerli misafirlerimiz, sevgili basın mensupları, Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı sunumumuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Günü değil geleceği kurtarmak için 13 Ocak 2023 tarihinde Türkiye Futbolu Stratejik Planı hazırlığı için startımızı verdik. Stratejik planı olmayan dünyadaki üç federasyondan birisi olarak hedefe giden yolda stratejinin öneminin altını çizerek başladık. Büyük futbol ailemizin tüm paydaşlarının aktif katılımlarıyla 1,5 senedir çalıştaylar düzenledik. Kulüp temsilcilerinin, futbolcuların, hakemlerin, akademisyenlerin, medya mensuplarının aktif çalışmaları ve katılımlarıyla bugün stratejik planımızı sizlerle paylaşabilecek hale getirdik." ifadelerini kullandı.

"1,5 yılda tam 42 aktif katılımlı çalıştay düzenledik"

İlk kez bu kadar detaylı bir çalışmanın hayata geçirildiğinin altını çizen Başkan Büyükekşi, "Futbol camiası olarak ilk defa böylesine bütüncül ve kapsamlı bir strateji belgesi ortaya koyacağız. Sahip olduğumuz üstün potansiyeli ortak çalışma kültürü ve ortaya koyduğumuz strateji ile birleştirdiğimizde arzu ettiğimiz kalıcı başarılar da beraberinde gelecektir. "The Game Plan" mottosu ile 13 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ilk çalıştayımızdan bugüne kadar 1,5 yılda tam 42 aktif katılımlı çalıştay düzenledik. Futbolun geleceğini kolektif bir ruh ile hep birlikte yazdığımız 2024-2028 Strateji Raporumuz ile artık Türk futbolunun da bir stratejik planı var." şeklinde konuştu.

"Hangi alanda olursa olsun süreklilik esastır"

Uygulanan projelerin devamlılıklarının sağlanmasının önemine değinen Başkan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her konuşmamda sık sık altını çizdiğim gibi, "Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir". Hangi alanda olursa olsun süreklilik esastır. Bugün toprağa ektiğimiz tohumlar gelecekte Türk futbolunun kronikleşen sorunlarının çözümü olacaktır. Hakem Akademisi, Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli, Futbol Gelişim Planı, Süper Lig A.Ş., Kadın Futbolu Stratejisi gibi projelerimizin yanı sıra millî takımlarda yapılanmamız, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne ev sahipliği yapma haklarını kazanmamız meşakkatli çalışmalarımızın sonucudur. Bu çalışmalarımız sayesinde Türk futbolunun yayın ve sponsorluk gelirlerinin de yeniden yükseliş trendine geçmesini sağladık. Kulüplerimiz UEFA ülke puanı sıralamasında yükselişe geçti. Yine A Millî Takımımız da FIFA dünya sıralamasında yükselişe geçti. Tükiye Yüzyılı'nın dijitalleşme projeksiyonu ile Türk futbolunun da dijitalleşme sürecini başlattık."

"Stratejik planımızın uygulanması ve devamlılığı için hepimize görev düşüyor"

Türkiye Futbolu Stratejik Planı'nın sürdürülebilirliği doğrultusunda tüm futbol ailesinin sorumlulukları olduğunu vurgulayan Başkan Büyükekşi, "Birazdan Strateji Komitesi Başkanımız ve 1. Başkan Vekilimiz Sayın İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz sizlere detaylı bir sunum yapacak. Türkiye Futbolu Stratejik Planı'nın oluşmasında katkısı olan büyük futbol ailemizin her bir ferdine ve kurumuna teşekkürü bir borç bilirim. Stratejik planımızın uygulanması, hayata geçirilmesi, sürdürülebilir ve devamlı olması için hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Bu görev ve sorumluluk bilinci ile Türk futbolunun amir kurumu olan Türkiye Futbol Federasyonu görevlerine kesintisiz olarak devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı'nın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: "Plansız, strateji olmadan hedeflerimize varmamız mümkün değil"

Toplantıda konuşma yapan isimlerden Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Sayın Valim, çok değerli Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, UEFA ve FIFA'dan gelen temsilciler, çok kıymetli antrenörlerimiz ve kulüp başkanlarımız, Türk futbol ailesinin değerli mensupları, kıymetli basın emekçileri, hepinizi saygıyla selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Futbol ailesinin içinde yetişmiş birisi olarak, gerçekten buraları iyi tanıyan, hakemlikte, antrenörlükte, futbolculukta, bütün aşamalarında bulunarak bu noktaya gelmiş birisi olarak da stratejik planın bugün sunulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. 13 Ocak 2023'te, benden önceki Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katılımıyla bu süreç başladı. Arkadaşlarımız çalıştılar, 1500 katılımcıyla 42 tane toplantı yapıldı, tarafların görüşleri ortaya konuldu ve Türk futbolunun geleceği için önemli bir adım atıldı: Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı. Plansız, strateji olmadan hedeflerimize varmamız mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"Yeni başarılara, yeni ufuklara doğru ilerlediğimiz ortada"

Tesisleşme alanında atılan adımların da yardımıyla yeni başarıların yakalanacağına dair inancını dile getiren Bakan Bak, "Şunu da ifade etmek isterim ki, Türkiye son 22 yılda, futbolun içinden gelen birisi olan, eski bir futbolcu olan, yıllarca kulüplerde yöneticilik yapmış birisi olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türk futbolunda ve tesisleşmede önemli adımlar attı. Türkiye'de bir spor devrimi yaşandı; bunu modern stadyumlarıyla, spor salonlarıyla, yüzme havuzlarıyla Türkiye'nin dört bir yanındaki spor tesislerimizde görüyoruz. Yeni başarılara, yeni ufuklara doğru ilerlediğimiz ortada. Türk futbolunda genç jenerasyon malumunuz, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çok az bir süre sonra, 18 Haziran'daki ilk maçımızda takımımız sahaya çıkacak inşallah. Gençlerimize, millî takımımıza başarılar diliyoruz. Onları yürekten alkışlıyoruz. Bence onlara bir alkış gönderelim buradan, moral gönderelim çünkü hepimiz için çok önemli, Almanya'da bu işi başaracaklarına yürekten inanıyorum." şeklinde konuştu.

"Altyapıya ve eğitime çok yatırım yapmamız lazım"

Futbol endüstrisi için gereken yatırımlar konusunda her türlü adımı atmaya hazır olduklarını belirten Bakan Bak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii, Türk futbolunda yapılan yatırımlar ortada. Malumunuz, ben geçtiğimiz dönemde de Gençlik ve Spor Bakanı olarak 65. hükümette görev yaparken de yine Türk futboluyla ilgili önemli bir adımı atmıştık. Bir yasa tasarısı vardı, yasayı çıkardık Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla. Biliyorsunuz, spor kulüplerinin ödediği vergileri biz onlara iade ediyoruz, altyapılarında kullansınlar diye. Altyapı hususu çok önemli, yapılan yatırımlar çok önemli. Bu noktada bir plan çerçevesinde bunların yürütülmesi çok önemli, biz özellikle bunları yakından takip ediyoruz. Spor Toto aracılığıyla pek çok yatırımı gerçekleştiriyoruz, kulüplerimize ve bölgemizdeki taleplere göre bunları yönlendiriyoruz. Altyapıya çok yatırım yapmamız lazım, eğitime çok yatırım yapmamız lazım. Futbol bir endüstri, endüstri içerisinde de plan olmalı, strateji olmalı ve bunu destekleyecek sponsorlar olmalı, finansman olmalı. Biz bunlar için her türlü adımı atmaya hazırız. Bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı ile de görüşmelerimiz devam ediyor, her zaman bu görüşmelere açığız."

"Bu genç nüfusa, 85 milyona çok daha büyük şeyler yakışıyor"

Türk futbol ailesi olarak birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesinin önemine değinen Bakan Bak, "Ben inanıyorum ki ortaya koyulan vizyon, Türk futbolunu çok daha planlı bir şekilde ileriye taşıyacak. Önümüzdeki bu 4 yıllık süreç içerisinde stratejik planın adımlarını takip edeceğiz. Planlar hep vardır ama uygulama için eğitilmiş, nitelikli insanlara da ihtiyaç var. Antrenörlerimizi, yöneticilerimizi, altyapılarda görev yapanları ve futbol ailesi içerisindeki herkesi bu misyona, bu vizyona destek vermeye davet ediyoruz. İfade edildiği gibi, Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin ortaya koyduğu bu stratejik plan çok önemli bir başlangıç ve bu süreci hep beraber futbol ailesi olarak, spor camiası olarak birlikte götüreceğiz, takip edeceğiz, birbirimize destek olacağız. Birlikte bu işi başaracağımıza inanıyoruz. İnanıyoruz ki bu ülkenin gençleri, Türk futbolcuları hem Avrupa'da önemli liglerde oynayacaklar, oynamaya devam edecekler. Örnekleri var ama çok az. Arda Güler'i hepimiz alkışladık, gurur duyduk Şampiyonlar Ligi Finali'ne çıktığı