VAR Hakem Kampları Gelişim Ligleri Finallerinde Gerçekleşti - Hatay Söz Gazetesi

VAR Hakem Kampları Gelişim Ligleri Finallerinde Gerçekleşti

  • Eklenme Tarihi :31.05.2024 | 14:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

VAR Hakem Kampları Gelişim Ligleri Finallerinde Gerçekleşti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Gelişim Departmanı tarafından Antalya'da organize edilen Gelişim Ligleri Finalleri B Klasmanı, C Klasmanı ve Bölgesel Klasmandan 20 hakem ve 25 yardımcı hakemin 5 farklı etaptaki katılımıyla ve tüm maçlarda Video Yardımcı Hakemlik (VAR) sisteminin de kullanılmasıyla 5-28 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Bu etaplarda; Merkez Hakem Kurulu (MHK) üyeleri koordinasyonunda TFF Yardımcı Hakem Koçu, TFF VAR Eğitmeni, Hakem Akademisi Ulusal ve il eğitimcileri, VAR kadrosundan VAR koçları ve TFF Atletik Performans Ekibi üyeleri dönüşümlü olarak  katılım sağlayarak, MHK VAR kampına ilgili tüm konularda profesyonel destek sağladılar. Son etaba MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu katılım sağlayarak, eğitimlerde ve maçlarda hakemleri gözlemledi.

Organizasyon boyunca oynanan maçlar sonrası belirlenen kliplerle de tüm katılımcı hakem ve yardımcı hakemlere VAR ve hakemlik konularında MHK koordinasyonunda ilgili uzmanlar tarafından eğitimler gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda hakemler; VAR konusunda teorik eğitim alarak, simülasyon eğitimleri ve canlı oynanan maçlarda online çalışmalar yaptılar. Katılımcı hakemlerin; hem VAR sistemli canlı maç yönetmesiyle, hem de VAR ve AVAR görevi alarak VAR sistemi konusunda deneyim kazanmalarıyla, VAR sertifikalandırmaları da gerçekleşmiş oldu.