AHA SÖYLEYENLER!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :04.10.2022 11:04

HANİ ANLAYANLAR:))?!

Eridikçe (!) Nebati, dupduru ayran olur

Her kim ağzına alsa şappadak tükürüyor

Lezzetine sadece kendisi hayran olur

Aynen sahibi gibi (!!) ters yerden üfürüyor

 

Ekonomi özürlü, kendisi bilgizede

Ölçseniz kısa gelir, metrede, endazede

Şalvar yapıp giyemem satan sağlam desede

Bez çürük, dikiş çürük; çekmeden sökülüyor

*

Sevgili okurlarım,

"Kimin, ne söylediği değil, senin ne anladığın önemli" diye bir özdeyişimiz var... Yeri ve zamanı geldiğinde, bu sözü, köşe taşı gibi, yerine koyanlar, öz sözle çok mesaj verirler...

"Kaçak Saray'ın Reisi" tarafına, Hazine ve Maliye Bakanlığına tayin edilen, Nurettin Nebati, atandığı günden bu yana, neler söyledi, ne demek istedi, kim, ne anladı, bilinmiyor:))?!

Mealen hatırladıklarımdan bir kaçı:

* "Bir yatıyorum, bir kalkıyorum her şey değişmiş..!"

* "Gözlerime bak, ne görüyorsun..?

* Türk Lirası daha da düşmez, çünkü en dipte:))?!

Bakan Nureddin Nebati bir türlü anlaşılmayan ve ekonomi ile ilgili olduğunu sandığı (!!) kelimelerle kurduğu ağdalı cümlelerle söylenmek isteneni Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, herkesin tek seferde anlayacağı yorumu şöyle yapmakta:

Hazine Bakanı Nureddin Nebati'nin  'Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi" ndeki konuşması sosyal medyanın gündemine oturdu. Çok sayıda yorum yapılan konuşmaya Prof. Özgür Demirtaş da kayıtsız kalmadı.

Bakan Nureddin Nebati anlaşılamayan fiyakalı ekonomi kelimelerini kullandı. Ekonomist Özgür Demirtaş Nebati'ye herkesin tek seferde anlayacağı yorumu yaptı

Göreve ilk geldiğinde "Ekonomi rakam işi, ekonomi temenni işi", "Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır" açıklamalarıyla gündem olan Hazine Bakanı Nureddin Nebati bir kez daha açıklamalarıyla gündeme oturdu..!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen "Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi", Bakan Nureddin Nebati'nin konuşmasıyla başladı.

Bakan Nebati konuşmasında:

"Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmakta... Kitaplar yazılmakta..." dedi...

*

Sevgili okurlarım,

AKP Balıkesir Eski Milltvekili

OP. DR. TURHAN ÇÖMEZ ise, bahse konu konuşmayı "ti" ye alarak şöyle diyor:

"Nebato-ekonomik anlayışın, Erdoganolojik düşünce yapısıyla, heptenolojik çöküşünün, nöro-AKP zemininde oluşturduğu heterodoks tahribata, altı-gen bir çözüm arayışı artık daha fazla önem kazanmıştır."

Nurettin Nebati Hazine ve Maliye Bakanlığına atandığından bu yana, her demeci, her hareketi karikatüristlere ve komedyenlere malzeme olmuştur:))?!

* " Ülkenin ekonomisi inşallah, maşallah Mart,  Şubat'tan; Mayıs Nisan'dan daha iyi olacak... Rivayet bu ya, enflasyon," Nass izin verirse" üç ay kadar bugünden daha makul seviyeye; Yıl sonunda ise tek haneye düşecek.." nakaratı ile hatıralarda kalan  eski Hazine ve Maliye Bakanı Damat Berat'tan...

* " Rüşvetler yemesiyle; Bakara makara demesiyle ün (?!) salan AKP'li devrik bakan Egemen Bağış'tan...

*  "Hiç bir şey olmadıysa, mutlaka bir şey olmuştur" ifadesiyle saçmalama tarihine adını yazdıran AKP Gn. Bşk. Yrd. Ali İhsan Yavuz' dan huy kapmışa, el almışa benzer:))

*

Sevgili okurlarım,

Kendi deyimi ile,

"Neo Klasik Epistemolojik Heteredoks  Nebati" nin;

"Diplomasını Arayan Saraylı Ekonomist'ten feyz alamamış olması (!!) gaflettir, garabettir:))?!

Her fırsatta, "Bunların kafası basmaz, ben ekonomistim" diyerek yüksek perdeden, konuşan "Partili ve Yetkili Ekonomist", en kısa sürede, Epistemolojik Heteredoks Nebati'yi kıyıya çekerse şaşmayın.!

Eylül 2022 itibariyle, 4 kişilik bir ailenin, açlık sınırı 7 bin 667 liraya, yoksulluk sınırının ise 23 bin 377 liraya yükseldiği günümüz Türkiye'sinde, alengirli ekonomi cümleleri kuran ŞAHSIN İKTİDARININ EKONOMİST (?!) VE PARTİLİ CUMHURBAŞKANINA VE IŞILTILI (?!) NEBATİ'ye birlikte soralım: "Türkiye Cumhuriyeti' nde kaç ailenin evine 22 Bin 377 lira olan yoksulluk sınırının üzerinde ücret girmekte?"

Anlaşılmaz, absürd ve doğru olmayan cümlelerle hamaset nutukları atmak, ülkenin her alandaki krizine faydalı olmayacağı gerçeğini değiştirmez..!!

Sevgili Okurlarım,

İşin şakası bir yana, bu saatten sonra, gökten muhasebeci melekler kurulu da inse bu ekonomi, bu kadro ve bu anlayışla düzelmez...!! Cumhuriyet Türkiyesine yeni bir anlayış, yeni bir ufuk, yeni bir misyon ve yeni bir vizyon gerekli... O DA GELMEKTE gibi...

*

Bulduğu mikrofonda, avcıdan fazla atar

Arap atı diyerek, uyuz eşeği (?!) satar

Her ne zaman konuşsa, sapı samana katar

Dibi delik tas gibi, ne koysan dökülüyor

 

Yorgun at ayağında, yola düşmüş nal gibi

Arısız peydah olmuş, glikozlu bal gibi

Görünce sahibini, omurgasız kul gibi

Alışkanlık yapmış ki, eğmeden bükülüyor