"ALAŞAĞI NURETTİN" VE İZDÜŞÜMLERİ

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :23.03.2022 10:55
  • Güncelleme Tarihi : 24.03.2022 14:59

Bakmış gibi yapanda, gören gibi dil olmaz

Terazisiz dükkanda, alan, satan yanılır

Çakalı methetmekle, arslan olmaz, fil olmaz

Halden bilmez ruhsuza, hal anlatan yanılır

 

Sıkıyorsa belini, sal kuşağı Nurettin

Tımar vakti geldiyse bul kaşağı Nurettin

Lafına laf edeni, al aşağı Nurettin

"Ağanın kâhyasına" kafa tutan yanılır

 

Sevgili okurlarım;

"Sıfırlanmış" Hazinenin ve "Malı-ye" leşmiş Maliye'nin başına getirtilen Nebati Nurettin; iş başına geldi geleli hezeyandan hezeyan koşmakta..!!??

Sahi, AKP yola çıktığında, her fırsatta kutsal kitabımız Kur'an-ı Azim Şan'ı içselleştir "miş" gibi yaparak görüntü vermemiş miydi..??!!

Millet huzurunda yaptıkları konuşmalarda bilmem kaç kez umre; kaç kez de Hac farizasını yerine getirdiklerini dillendirmemişler miydi??!!

..Ve mealen "İŞİ EHLİNE VERİNİZ" diyen Kur'an-ı Azim Şan'ı "dokuz kez hatmettik" dememişler miydi..??!!

Peki, iktidarlarını 20 yıldır sürdüren AKP'ye birlikte soralım:

Göreve geldikten bu yana, bir gün "IŞILTILI NURETTİN"; birgün "ALAŞAĞI NURETTİN; bir başka gün, "İPİ- KUŞAĞI NURETTİN" olarak görüntü veren ve hezeyan hızına yetişilemeyen NURETTİN NEBATİ'yi, işin ehli olarak mı getirmiştiniz:))??

*

Geçenlerde adeta "saray itibarında israf olmaz" anlayışı ile boşaltılmış (?!) hazineye yüksek faizle de olsa hem para bulmak; hem de iş insanlarını ülkeye davet etmek için İngiltere/Londra'ya giden "Işıltılı Nebati"; aradığı parayı bulamamış olmalı ki (?!) ; yurda dönmeden önce, "hiç bari iş yapmaları için iş insanlarını yurda davet edeyim" düşüncesiyle düzenlenen "iş insanları toplantısında" yaptığı konuşmada; mealen şöyle demişti:

"Sizler yeter ki Türkiye'ye gelin ve ülkemizde iş yapın; eğer bürokratik engel çıkarsa biz onları 'ALAŞAĞI' ederiz. Nasıl olsa arkamızda Cumhurbaşkanımız var..!" derken; kurduğu talihsiz cümle ile zimnen de olsa "Türkiye'de hukukun olmadığını, yasaların işlemediğini, kuvvetler ayrımı ilkesi diye bir şey olmadığını ve gücün ve yetkinin tek kişide olduğunu" ifşa eylediğini dahi algılayamamıştır..??!! Tabiri caizse, "ikinci el telefon alıp satan" görüntüsü sergilemiştir..!?

Vah benim ülkem vah..!!

Atatürk Türkiyesi'nin düşürüldüğü duruma (?!) bir bakar mısınız:))?!

*

Sevgili okurlarım;

Her geçen gün, daha da savrulan "AKP ŞAHSIN PARTİSİ" şaftı dağılmış aracı çağrıştırmaktalar:))?!

Baksanıza;

• Erdoğan; kendi sırça sarayında bir dünya yaratmış; akşam aklına geleni sabahleyin KHK'ya dönüştürerek, kibri büyütme peşindeler..!?

• AKP. Seçim İşlerinde Sorumlu Gen.Bşk. Yrd. Ali İhsan Yavuz; İstanbul BŞB seçim sonuçları ile ilgili "Hiç bir şey olmadıysa mutlaka bir şey olmuştur.." cümlesiyle "asrın en anlamsız ifadesine" imza atmaktalar..?!

• Bir diğer AKP'li, İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Şamlı, 20 yıllık AKP iktidarına (?!) rağmen yandaş patentli bir ana akım medyanın canlı yayınına verdiği mülakatta mealen; "ülkede başgösteren pahalılığın, işsizliğin, yokluğun ve yoksulluğun yegane sebebi CE HA PE' dir." deme hezeyanı göstermekteler..?!

• CHP Grup Bşk V. Engin Altay, Genel Kurul Konuşmasında; "vatandaş aç, bilaç...Kuru ekmekle karın doyurmaya çalışıyor" dediğinde, AKP sıralarında bir millet vekilinin; " Kuru ekmek buluyorlarsa aç değiller demek ki..!" diyerek, bizatihi yanlış ekonomi politikaları sonucu yoksullaştırılmış olan aziz ve şerefli milletin açlığı ile alay etmekten hicap duymamaktalar..!!

• Zaferle çıkılan Kurtuluş Savaşı'nı, müteakiben sağlam temeller üzerine kurulan  Cumhuriyeti bilhassa ekonomik kalkınmayla taçlandırmak adına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde birleşenler; çağdaş eğitim, sağlık, ekonomik, tarım ve sanayi alanlarında reformları başaranlara... 17 tür hastalığın önlenmesine karşı aşılar üretenlere.... Çeşitli alanlarda üretime geçen 40 fabrikayı ülkeye kazandıranlara... Uçaklar yapıp ihraç edenlere... Şairin fadeleriyle; "On yılda ve her yaşta on beş milyon genç yaratanlara ... Ana yurdu bir baştan bir başa demir ağlarla örenlere; "İKİ AYYAŞ" diyecek kadar alçalan tarih cahili nankörler, ahde vefasızlığa ve salya saçmaya devam etmekteler..?!

• Aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize "kelle" diyenler ve onları açlığa, sefalete sevkedenler, hiç bir şey olmamışçasına (?!) milletin gözünün içine baka baka (?!) halen "UÇTUK, PİK YAPTIK, AVRUPA, AMERİKA GERİMİZE DÜŞTÜLER..?!

demeyi sürdürmekteler..?!

• 18 milyar TL. gibi devasa bütçesi, 150 bine yaklaşan personeli, menkulü ve gayrimenkulu ile 8 bakanlığı katlayan DİYANET; "CEMEVİ BENİM İBADETHANEMDİR" diyen ve 30 milyon olan Alevi İslam Anlayışının mensubu vatandaşlara; mealen, "SİZİN BADETHANENİZ DE CAMİLERDİR" dayatmasında bulunmakta; hatta cemevlerine "TİCARETHANE" diyebilmekteler..?! Say say, bitmiyor; yani sizin anlayacağınız ne hamasetlerin ardı arkası geliyor, ne de gafların..?!

 

Sevgili okurlarım,

Ekonomik krizin sebep ve sonuçlarını NASS'a; ülkedeki savrulmayı,yoksulluğu, işsizliği ve ayrışmayı MUHALEFET'e; dostsuz kalmayı, ticari açığı, hukuk garabetini ve itibarsızlaşmayı dış güçlere paylaştıran "AKP Tek Adam" hegemonyasının;

hiç bir konuda doğru söylememekten dolayı uzayan burunlarının yanında, Pinokyo'nun burnu fındık burun görünür oldu..?!

Yine de ümitvar olmayı elde bırakmamak gerek..!! Duyduk ki, GELİYORMUŞ GELMEKTE OLAN... Öyle anlaşılıyor ki; HER ŞEY GÜZEL OLACAK GİBİ...Bu da milletimin iradesiyle mümkün olacaktır..!!

*

Yapılan istismarı, yalanlara sararak

Hovardaca israfı, nahakı hak sanarak

Yanlıştan ve inattan ısrarcı davranarak

Tuzu ve şekeri, şap'a katan yanılır

 

Esip gürleyen şahı, kural bilmez beyleri

Çok duyduk, gayri ciddi, narayı, hey heyleri

Metreyle ölçülerek, satılacak şeyleri

Kilograma vurup, yanlış tartan yanılır